Reklama

Niedziela Wrocławska

7 Dzień PPW – kartka z pamiętnika

Archiwum redakcji

Ks. Daniel Solarz i Agata Pieszko, dziennikarz "Niedzieli Wrocławskiej"

Grupy pielgrzymkowe są jak samolot – bez dobrego pilota nie wystartują! Każda z nich potrzebuje dobrego przewodnika, którego cel jest jasny – Jasna Góra!

Odwiedziłam wszystkie grupy pielgrzymkowe. Potrafię więc nazwać ich klimat i mniej więcej określić oczekiwania. Te pragnienia oczywiście zmieniają się w zależności od wieku, typu osobowości, czy potrzeb duchowych, jednak wszystkie grupy bezwzględnie oczekują od swojego przewodnika jednego – zaangażowania. Poczucia, że kapłan nie towarzyszy im z przymusu, a ze szczerej chęci.

Dobrym przykładem takiego kapłana jest ks. Daniel Solarz, nowy przewodnik grupy 6, na co dzień posługujący w parafii pw. św. Mikołaja w Brzegu. Grupa 6 zrzesza pielgrzymów z Brzegu, Brzegu Dolnego i Wołowa. W ostatnich latach przeżywała kryz spowodowany brakiem pasterza, za którym podążałyby owce. Jednego roku pasły się nawet same, jednak po rozproszeniu nie wracały już na szlak. Teraz "odnawia się ich młodość, jak u orła". W tej grupie pielgrzymuje wielu pątników, którzy po raz pierwszy zdecydowali się wyruszyć do tronu Jasnogórskiej Pani. W myśl zasady "nie inwestujesz – nie masz", ks. Daniel angażuje się we wspólny śpiew, spędza z grupą czas na postojach, a nawet urządza konkursy z kawą mrożoną do wygrania!

Czy ks. Daniel ma jakieś "triki-przewodniki"?

Reklama

– Dopiero uczę się być przewodnikiem i powtarzam grupie, że będę popełniał błędy. Wiem jednak, że przewodnik jest spoiwem, dzięki któremu grupa może istnieć i rozwijać się. Jeżeli ksiądz jest z grupą, chce być, chce się z nią spotykać nie tylko na pielgrzymce, ale także przed i po, to ma szansę, aby ją rozwinąć. Całe życie pielgrzymowałem w grupie 7, która szła zazwyczaj za grupą 6. Z doświadczenia pielgrzyma wiem, jakie miałem oczekiwania względem swojego przewodnika, braci i sióstr w grupie i dziś staram się spełniać oczekiwania, które sam stawiałem. Należy uświadamiać ludziom, że są wyjątkową wspólnotą – mówi ks. Daniel. Jego zdaniem pielgrzymi oczekują świadectwa wiary nie tylko od przewodnika, ale także od siebie nawzajem.

– Nie wiemy, kim z nas i wobec którego z nas Pan Bóg posłuży się w celu umocnienia wiary, albo zbudowania jej od podstaw – dodaje przewodnik grupy 6.

Ks. Daniel zadbał o to, żeby grupa 6 wyruszyła na szlak. Brał pod swoją opiekę młodzież, którą angażował w służby i nikomu nie odmawiał pielgrzymowania w grupie, nawet mamie rocznego Piotrusia! Pani Aleksandra może liczyć na wsparcie całej grupy przy opiece nad maleństwem. W grupie 6 idzie także Karolina, młodsza siostra ks. Daniela, która posługuje, grając na gitarze.

Reklama

– To mój pierwszy raz, kiedy pielgrzymuję na Jasną Gorę. Wcześniej dwa razy byłem na pielgrzymce trzebnickiej. Jestem w technikum i w przyszłym roku pisze maturę. Chciałbym służyć, ale także pomodlić się w intencji egzaminu – mówi Daniel, któremu ks. przewodnik zaproponował, żeby pomógł w służbach.

Co cechuje Szóstkę?

Radość! Śmiem twierdzić, że ulewa, która dopadła nas w Borkach Wielkich ominęła w całości grupę 6 przez jej niesamowitą pogodę ducha! Dla mnie to najbardziej gościnna grupa na trasie PPW. Miałam poczucie, że chcę zostać tam na dłużej. Kiedy mijamy się na trasie, pielgrzymi łącznie z przewodnikiem pytają, czy czegoś mi nie trzeba, podrzucają żelki i napoje izotoniczne. Bije od nich dobro. Im więcej takich grup, tym nas więcej w przyszłym roku!

P.S. Pamiętajmy przez cały rok o modlitwie za naszych przewodników i grupy!

2019-08-09 19:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duchowa pielgrzymka Żywego Różańca

2020-05-26 15:39

Stowarzyszenie Żywy Różaniec

W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Jak to zrobią, gdy ograniczenia związane z epidemią nie pozwalają na tak liczne zgromadzenia? Stawią sią przed tronem Matki Bożej sercem. Zapraszamy na wyjątkową VIII Duchową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę.

Więcej ...

Nowy respirator dla WSK

2020-05-28 11:31

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla we Wrocławiu otrzymał nowy respirator transportowy. To kolejny ze 100 tego typu urządzeń zamówionych przez Caritas Polska dla szpitali w całym kraju.

Więcej ...

Od niewoli do wolności. Sesja Kolbiańska

2020-05-28 21:29

MJscreen

Msza św. celebrowana w ramach 39. Sesji Kolbiańskiej.

– Stan niewoli fizycznej stał się dla bardzo wielu sytuacją wyzwolenia i wolności. Dobrze, że tutaj jesteśmy. Ostatnie dni, tygodnie, miesiące były szczególnie dla nas – ludzi wierzących – wielkim ograniczeniem wolności religijnej. Nie mogliśmy praktykować w sposób wolny tego, co nam dyktowało serce, ale byliśmy posłuszni. Wielu cierpiało… – mówił asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Leśniak w Harmężach. Tam w czwartek 28 maja odbyła się 39. Sesja Kolbiańska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw