Reklama

Wydarzenia z diecezji

Inauguracja roku akademickiego płockich uczelni

Niedziela płocka 46/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgiczną inaugurację nowego roku akademickiego społeczność uczelni płockich przeżywała w tym roku 2 października. We Mszy św. odprawionej przez biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa uczestniczyli studenci oraz rektorzy i przedstawiciele władz Wyższego Seminarium Duchownego, Politechniki Warszawskiej - Szkoły Nauk Technicznych i Społecznych w Płocku, Punktu Konsultacyjnego w Płocku warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Na uroczystości w płockiej katedrze nie zabrakło też przedstawicieli władz uczelni z sąsiednich miast: Wyższej Szkoły Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie.
„Chrześcijaństwo zawsze doceniało naukę i rozum. Od początku swego istnienia tworzyło szkoły, założyło kilkadziesiąt uniwersytetów. Przez całą swoją historię Kościół katolicki odrzucał magię, zabobon, gnozę, astrologię i wszelki irracjonalizm. Przez dwa tysiące lat bronił rozumu. Bo Kościół nie wyklucza rozumu, bo Kościół uważa, że wiara i rozum się uzupełniają, że są jak dwa skrzydła, na których unosi się ludzki duch do odwiecznej Mądrości” - podkreślił na początku Mszy św. Ksiądz Biskup, zwracając się do ludzi nauki zgromadzonych w katedrze.
„Bez Boga - mówił dalej Biskup Stanisław - świat popada w najrozmaitsze nieszczęścia. Świetnie to wyraził Friedrich Nietzsche, daleki przecież od chrześcijaństwa, który w jednym ze swoich listów zwrócił się do inteligencji europejskiej swojego czasu, inteligencji ulegającej nurtom redukcjonistycznym: scjentyzmowi, pozytywizmowi, marksizmowi, materializmowi. Zwrócił się z takim jednym, retorycznym pytaniem: »Zamordowaliście Boga w swojej świadomości i myślicie, że ujdzie wam to bezkarnie?«. My dobrze wiemy, że nie uszło to Europejczykom bezkarnie - tym, którzy przygotowali intelektualnie krwawe rewolucje, przygotowali grunt pod totalitaryzmy, które spustoszyły XX w. To pytanie Nietzschego wciąż pozostaje przed każdym z nas aktualne”. Jednocześnie Biskup Płocki wyraził radość z faktu zrozumienia przez płockie środowiska naukowe tego, że praca ich ma także wymiar religijny i należy go uwzględniać w swojej służbie społeczeństwu i młodemu pokoleniu.
O tym, jak ważną rolę pełni w badaniach naukowych etyka, mówił w swoim kazaniu ks. dr hab. Waldemar Graczyk, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym oraz dyrektor biblioteki seminaryjnej. „Dzisiaj, gdy rozpoczynamy kolejny rok akademicki, warto pamiętać, że w codziennym trudzie człowieka nauki potrzebna jest szczególna wrażliwość etyczna - powiedział. - Nauka bez etyki nie służy dochodzeniu do prawdy. Rzetelność w zdobywaniu wiedzy winna nierozdzielnie łączyć się z pokorą, wewnętrzną uczciwością i troską o człowieka. Ta wrażliwość moralna sprawia, że zachowana jest harmonia pomiędzy prawdą a dobrem. W przeciwnym razie wkracza relatywizm moralny, który jest zagrożeniem nie tylko dla naukowców, ale przede wszystkim dla człowieka i społeczeństwa. Przyczynia się do degradacji osoby ludzkiej. Człowiek naturalnie będący celem i podmiotem wszelkich dociekań badawczych bez etyki z łatwością może stać się przedmiotem badawczym. Tak często choćby dzisiaj słyszymy o eksperymentach w dziedzinie inżynierii genetycznej, które przy poszanowaniu godności człowieka mogą stanowić wielką nadzieję dla ludzkiego życia, a które częściej budzą strach i przerażenie. Zatem potrzeba naukowców uczciwych i odpowiedzialnych” - mówił Kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj