Reklama

Z wizytą w parafii

„Kocham parafian takimi, jakimi są”

Ufundowany w XVI w. przez matkę i brata św. Stanisława Kostki kościół jest jednym z najpiękniejszych w naszej diecezji. Przez wiele wieków rezydowali przy nim Bernardyni, od niemal 80 lat opiekę nad tym miejscem sprawują Ojcowie Pasjoniści. I choć funkcjonująca przy świątyni parafia liczy zaledwie 23 lata, to na każdym kroku widać świadectwo spuścizny wieków. 1 października przasnyską parafię pw. św. Stanisława Kostki wizytował Biskup Płocki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Przasnyszu

Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Jakuba i św. Anny
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Annopol, Cierpigórz, Golany, Klewki, Księstwo, Leszno, Przasnysz (część)
Kościół filialny: pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lesznie
Inne ośrodki kultu: kościół zakonny Sióstr Kapucynek w Przasnyszu, kaplica w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie
Proboszcz: o. Bogdan Kołakowski, pasjonista (CP)
Wikariusz i kapelan Domu Pomocy Społecznej: o. Zbigniew Warchoń CP
Inni kapłani: o. Władysław Zyśk CP, o. Krzysztof Kot CP, o. Robert Szawel CP, o. Grzegorz Słowikowski CP, o. Józef Pacuszka CP, o. Czesław Buszta CP
Katecheci: o. Grzegorz Słowikowski CP, ks. Rafał Gutkowski, s. Małgorzata Skrzypek, Grażyna Pszczółkowska, Bogusław Brykała, Jan Majewski
Organista: o. Czesław Buszta CP
Zakrystian: brat Maciej Ilkiewicz CP
W parafii działają: ministranci, schola dziecięca „Jezusowe Nutki”, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, chór, parafialna rada duszpastersko-gospodarcza
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.30
w kościele filialnym - 10.00
w kościele Sióstr Kapucynek - 8.00
w kaplicy Domu Pomocy Społecznej - 8.30

Historia i współczesność

Gdyby zapytać mieszkańców Przasnysza, z czym lub kim kojarzy mu się parafia „u Ojców”, odpowiedź będzie zawsze ta sama: z o. Bogdanem Kołakowskim, proboszczem i przeorem, sprawującym tu swą posługę od dobrych kilkudziesięciu lat. Ten niepozorny zakonnik, tryskający na co dzień poczuciem humoru na stałe wrósł w krajobraz miasta. Charakteryzując w wizytacyjnym sprawozdaniu kierowaną przez siebie wspólnotę, przypomniał, że parafia została erygowana 18 września 1982 r. przez bp. Bogdana Sikorskiego, przy kościele ufundowanym przez krewnych św. Stanisława Kostki.
Według słów Ojca Proboszcza, wspólnota jest jednolita wyznaniowo, tylko dwie rodziny deklarują się jako niewierzące. Większość parafian jest w średnim lub starszym wieku. „Młodych zostaje tu niewielu, nie widzą bowiem dla siebie perspektyw” - ubolewał Duszpasterz, dodając, że niektórzy parafianie ulegają nałogowi pijaństwa i chorobie alkoholowej. Mimo to nikt nie jest tu przekreślony. „Ponieważ w Przasnyszu przeżyłem pół życia, mogę powiedzieć szczerze, że kocham moich parafian takich, jakimi są” - wyznał Ojciec Bogdan.
Na terenie wspólnoty funkcjonuje kilka miejsc kultu. Obok kościoła parafialnego stoi kościół Sióstr Kapucynek, jest także kościół filialny w Lesznie oraz kaplice: w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie i u Sióstr Pasjonistek.
W niedzielę parafianie mogą wziąć udział w jednej z 9 Mszy św. Systematycznie w Eucharystii uczestniczy ok. 42% wiernych. Kościół parafialny jest jednocześnie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Niepokalnej. Jej wizerunek, ukoronowany koronami papieskimi w 1977 r., od wieków gromadzi wiernych z całej okolicy. To zapewne ma również wpływ na liczbę udzielonych Komunii św. W ub.r. wierzący aż 150 tys. razy przyjmowali Jezusa Eucharystycznego.

Życie duszpasterskie

Bp Bogdan Sikorski ustanowił w kościele wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu. Codziennie od 9.00 do 18.30 parafianie i goście mogą modlić się do Chrystusa wystawionego w monstrancji. W roku eucharystycznym 2 razy w tygodniu odbywa się wspólna adoracja.
Dobrze uczęszczane są pierwsze piątki miesiąca. Biorą w nich udział wierni - jak ujął to Ojciec Proboszcz - „przynajmniej z czterech powiatów”. Od pontyfikatu papieża Pawła VI przed cudownym obrazem Matki Bożej ma miejsce codzienne nabożeństwo różańcowe. W soboty i święta maryjne odbywa się natomiast Apel Jasnogórski.
Świątynia parafialna otwarta jest codziennie od 6.00 do 20.00. Przez cały dzień trwają dyżury spowiedników. „W tym roku da się zauważyć ożywienie religijne, zwłaszcza u młodzieży, poruszonej świadectwem cierpienia i umierania Jana Pawła II. W tych dniach kościół otwarty był do północy” - mówił Ojciec Bogdan. Szczególny wymiar ma w tej parafii oktawa ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, obchodzona zawsze od 7 do 15 grudnia. Na ten czas zapraszani są Księża Biskupi, a także specjalni kaznodzieje. W ub.r. podczas oktawy udzielono 15 tys. Komunii św.
O. Bogdan Kołakowski podkreślił także dobrą współpracę ze szkołami. „Dzieci i młodzież korzystają z katechizacji szkolnej i katechezy parafialnej: przed bierzmowaniem młodzież przez cały rok regularnie przystępuje do sakramentu pokuty i Eucharystii. Parafia realizuje program duszpasterski wyznaczony przez Episkopat i Biskupa Płockiego” - zapewnił Duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupy parafialne, czyli „czy tu będzie spotkanie z Ojcem Świętym”?

O 15.30 w jednej z klasztornych sal odbyło się spotkanie z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w parafii. Sala po brzegi wypełniła się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Ogólną wesołość wywołała jedna z parafianek, pytając: „Czy to tu odbędzie się spotkanie z Ojcem Świętym?”. - Ojca Świętego nie będzie, ale Ksiądz Biskup owszem - padła odpowiedź rozbawionych uczestników.
Samo spotkanie miało już jednak jak najbardziej poważny przebieg. Przed Biskupem Płockim zaprezentowały się katolickie grupy ruchy i stowarzyszenia. Jako pierwszy z okolicznościowym śpiewem wystąpił chór pod kierunkiem o. Czesława Buszty. W parafii działa także licząca 15 osób schola „Jezusowe Nutki”. Opiekunką zespołu jest s. Małgorzata Skrzypek.
Służba liturgiczna składa się z 50 ministrantów, uczestniczących w cotygodniowych spotkaniach liturgicznych i formacyjnych. Jak wynikało z gorącego komentarza Ojca Przeora, najlepiej „służy im się w wielkie uroczystości”.
O piękno procesji eucharystycznych dba 50-osobowa asysta procesyjna. W parafii istnieje też związana z zakonem Ojców Pasjonistów Rodzina Matki Pięknej Miłości, spotykająca się na swoim nabożeństwie w pierwsze soboty miesiąca, zaś ostatnią niedzielę miesiąca przeznaczająca na spotkanie formacyjne. Założycielem wspólnoty był o. Dominik Buszta, patronuje jej natomiast sługa Boży o. Bernard Kryszkiewicz.
Jak wszędzie, także i tu na modlitwie gromadzą się koła Żywego Różańca, zaś sprawy materialne i duszpasterskie w życiu parafii konsultowane są z członkami rady parafialnej. Przed Księdzem Biskupem zaprezentowali się też nauczyciele, którzy zapewnili, że dołożą wszelkich starań, by „ze szkoły uczynić niezdobytą twierdzę broniącą wartości i wychowującą młodzież w duchu Ewangelii”.
Zwracając się do członków grup parafialnych, Biskup Stanisław powiedział: „Chrześcijaństwo nie jest religią łatwą, dla ludzi zachowujących się jak chorągiewki na dachu. Chrześcijaństwo jest religią dla ludzi mocnych wewnętrznie, którzy mają siłę powstawać z upadku. Chodzi o to, byśmy jako chrześcijanie rozszerzali dobro w tych środowiskach, w których żyjemy. Wszyscy stanowimy Kościół i każdy z was również odpowiada za Kościół. Dziękuję wam za współpracę z Ojcami Pasjonistami, którzy wspaniale duszpastersko oddziałują na przasnyskie środowisko”.

Reklama

Dokonania materialne

„Wprawdzie Ojciec Przeor niemal nic nie wspomniał w sprawozdaniu o dziełach materialnych prowadzonych w parafii, to jednak gdy się patrzy na ten kościół i klasztor, widać, jak wiele pracy i środków zostało tu włożonych. Jest to z pewnością jedna z najpiękniejszych świątyń w naszej diecezji, doskonale zadbana i utrzymana. Troska o te budowle to ratowanie dziedzictwa narodowego Za to jako biskup Kościoła płockiego składam w tej chwili serdeczne podziękowania” - mówił w swoim kazaniu podczas Mszy św. ingresowej Biskup Stanisław. I rzeczywiście - zabytkowy późnogotycki kościół urzeka odwiedzających swym pięknem.
Parafia utrzymuje także kościół filialny w Lesznie. W ostatnim czasie wykonano tu nowy wystrój prezbiterium i marmurowy ołtarz, który podczas wizytacji został poświęcony przez Księdza Biskupa. W swoim wystąpieniu Ojciec Proboszcz podkreślił zaangażowanie mieszkańców Leszna, którzy jak rzadko która wspólnota potrafią się zorganizować dla zbudowania wspólnych dzieł. Biskup Płocki podziękował natomiast parafianom i duszpasterzom za poniesiony trud. „Podziwiam was, że tak mała wspólnota, która sama przeżywa na pewno wiele trudności finansowych, zdobyła się na taki wysiłek i wspomogła swego proboszcza. Bez niego ten kościół na pewno by nie powstał, ale on sam również nie dałby rady tego uczynić. Ważne, że wspieraliście go finansowo, ale jeszcze ważniejsze, żeście wspierali go moralnie, bo to wsparcie jest ogromnie ważne”.

Przebieg wizyty pasterskiej

Swój pobyt w parafii Ksiądz Biskup rozpoczął od odwiedzin w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie, gdzie spotkał się z pensjonariuszami i personelem medycznym. Następnie Pasterz udał się do kościoła filialnego w Lesznie, gdzie o 11.30 w trakcie krótkiego nabożeństwa poświęcił nowe marmurowe prezbiterium. Historię filialnej świątyni oraz wykonanych w niej prac przybliżył Ojciec Bogdan. Przypomniał, że w już 1982 r., gdy powstała parafia, bp Bogdan Sikorski wyraził życzenie budowy kościoła filialnego w Lesznie. Pierwsza faza wznoszenia świątyni trwała od 1984 do 1987 r. Wtedy to ukończono budowę stanu surowego. 22 kwietnia 1990 r. kaplica została poświęcona przez bp. Andrzeja Suskiego, od tego czasu jest systematycznie upiększana.
W trakcie nabożeństwa Ksiądz Biskup pogratulował mieszkańcom Leszna świątyni, która, jak się wyraził, „mogłaby służyć niejednej wspólnocie jako kościół parafialny”. W tym kontekście przypomniał, że kościół nie jest jeszcze konsekrowany i obiecał, że przy najbliższej możliwej okazji odbędzie się obrzęd konsekracji. Odmówiwszy modlitwę poświęcenia, Biskup Stanisław polecił wszystkich mieszkańców Leszna opiece Matki Bożej oraz udzielił błogosławieństwa.
Kolejnym punktem pasterskiej wizyty było spotkanie z grupami parafialnymi, finałem zaś - Msza św. połączona z ingresem i udzieleniem sakramentu bierzmowania. W homilii Biskup Płocki powiedział: „Serdecznie dziękuję Ojcu Proboszczowi, Ojcom Pasjonistom i wam za piękną duszpasterską współpracę. W sposób szczególny zwracam się do rodziców, którym dziękuję za ich wychowawczy trud. Nie ma większego skarbu nad dzieci: dla rodziców, ojczyzny, Kościoła i narodu. Od tego, jak będą wychowani, jakie wartości im przekażecie, zależą kolejne lata, a może i wieki naszej Ojczyzny i Kościoła.
Kochana młodzieży, jak mówi znana religijna piosenka, »od was zależy następne tysiąc lat«. Od tego, czy będziecie dobrzy, zdyscyplinowani, pobożni, pracowici zależy przyszłość nas wszystkich. Jedna z was napisała w prośbie o udzielenie bierzmowania, że na przygotowaniu i przyjęciu sakramentu nie kończy się rozwój duchowy, lecz dopiero właściwie się zaczyna. Nie może więc być tak, że ktoś po bierzmowaniu zrywa z Kościołem. Macie być mężni. Musicie nauczyć się mówić »nie« złu. Pamiętajcie: tylko niewolnik mówi zawsze »tak«, wy zaś jesteście ludźmi wolnymi”.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świętych obcowanie w praktyce

2024-05-28 21:37

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Do parafii św. Łukasza Ewangelisty na Kępie Tarchomińskiej uroczyście wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Więcej ...

Prezydent: każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

2024-05-28 17:26

PAP/Piotr Nowak

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Więcej ...

Bp Lechowicz apeluje o modlitwę w intencji rannego żołnierza

2024-05-29 09:24

Karol Porwich/Niedziela

Biskup polowy Wiesław Lechowicz zaapelował o modlitwę w intencji rannego żołnierza, za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „We wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego prośmy za jego wstawiennictwem Boga o zdrowie dla rannego żołnierza, który stał na granicy naszego kraju”, czytamy na portalu X (dawniej Twitter). Tweet został opublikowany wieczorem we wtorek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary