Reklama

Stalowa Wola

Chrześcijanin w renesansie

Charakterystyka ideału chrześcijanina doby renesansu była przedmiotem konferencji naukowej, zorganizowanej przez Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie KUL-u w Stalowej Woli. Celem sesji było podkreślenie, iż Europa powinna integrować się, opierając się na tradycji zakorzenionej w wartościach chrześcijańskich. Patronat nad sympozjum objął bp Andrzej Dzięga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Przybliżając fragment historii, pragnęliśmy ukazać kierunek kultywowania tradycji. To właśnie opierając się na tradycji, powinniśmy nakreślać wizję zjednoczonej Europy - powiedziała dr Wiesława Sajdek, współorganizatorka konferencji. Podkreśliła, iż podczas sesji skupiono się na ideale chrześcijanina renesansowego, który był osobą wszechstronnie wykształconą i głęboko religijną. Wizja takiego człowieka kształtowała się już w wiekach średnich, a renesans ukoronował tę drogę. W sposób symboliczny mówiły o tym materiały promocyjne sympozjum, na których umieszczono wieżę Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. Ma ona renesansową attykę i średniowieczną podstawę. Prelegenci ukazali zagadnienie wszechstronnie, odwołując się do teologii, filozofii, literatury czy historii sztuki. Ciekawym aspektem wystąpień było nawiązywanie do integralnej wizji człowieka.
Szczególną uwagę zwrócił referat, wygłoszony przez ks. prof. dr. hab. Mariana Wolickiego - dziekana WZNoS KUL-u w Stalowej Woli. Tematem jego wystąpienia był renesansowy ideał chrześcijanina w naukach humanistycznych. Prelegent wyodrębnił trzy aspekty zagadnienia, przybliżając ideał renesansowego teologa, chrześcijańskiego uczonego niebędącego teologiem oraz przeciętnego chrześcijanina.
Jako typowy przykład ideału chrześcijańskiego teologa epoki renesansu został ukazany Erazm z Rotterdamu. Ze względu na rozległość zainteresowań, zyskał miano humanisty. Istotnym rysem jego osobowości była postawa zmierzająca do odnowy życia religijnego. Dostrzegł potrzebę przesunięcia akcentu z czynności zewnętrznych na obszar wewnętrzny oraz powrotu do pierwotnej prostoty wiary. Natomiast renesansowym ideałem uczonego niebędącego teologiem jest człowiek z jednej strony wierny Kościołowi, a z drugiej - swemu naukowemu sumieniu. Niekiedy taka postawa rodziła wewnętrzne i zewnętrzne konflikty, o czym świadczy przykład Kopernika i Galileusza. Z kolei wzorzec przeciętnego chrześcijanina wspomnianej doby odznacza się otwartością na świat i wartości, tj. prawda, dobro i piękno. Takie podejście do życia było widoczne już u św. Franciszka z Asyżu.
- Chrześcijanin epoki renesansu to człowiek myślący, stawiający zasadnicze pytania egzystencjalne i szukający na nie odpowiedzi czy to w Piśmie Świętym, czy u wielkich poetów starożytności, czy we własnych dociekaniach intelektualnych. Jako przykład na gruncie świeckim można tu wskazać Jana Kochanowskiego - zauważył ks. Wolicki. Akcentował, iż żyjąc na świecie i spełniając różnorakie zadania świeckie, renesansowy chrześcijanin pragnął być wierny Bogu i Jego prawom. Taką postawę miał św. Tomasz Morus, który służył wiernie królowi Henrykowi VIII. Jednakże poniósł śmierć męczeńską, nie chcąc sprzeniewierzyć się prawu Bożemu i swemu sumieniu.
Stalowowolska konferencja przywołała na myśl odwieczne pytania o ideał człowieka. Stawiał je każdy znaczący prąd umysłowy czy kierunek filozoficzny i teologiczny. Pozostają one aktualne także i dzisiaj, gdy wielu ludzi odczuwa zagubienie w dobie integracji europejskiej i siejącego spustoszenie duchowe liberalizmu. Warto zatem sięgać do bogatego dziedzictwa myśli teologicznej, szeroko pojętego humanizmu, a zwłaszcza nauczania Jana Pawła II. Przywołując jego postać dziekan ks. Marian Wolicki podkreślił, że polski Papież nawiązywał do jedności Europy, jednakże rozumiał ją jako jedność ducha opartą na wartościach chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli