Reklama

Katolickie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adres: plac św. Ottona 1a, 71-242 Szczecin,
tel. /fax (0-91) 439-28-81
Dyrektor: ks. Andrzej Dymer
Zastępcy dyrektora: Agata Sobczak, Magdalena Stojałowska, Maciej Muszyński
Prefekt: ks. Andrzej Supłat

Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej doczekało się pełnej oferty szkół katolickich stanowiących niezwykle cenną alternatywę dla uczniów i ich rodziców. Odwiedziliśmy niedawno gościnne progi Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, pora więc wybrać się do działającego od kilku lat Katolickiego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki.
Geneza powstania tej szkoły jest niewątpliwie interesująca. Ważnym czynnikiem, który wpłynął na podjęcie tejże decyzji, było pragnienie, aby dzieci i młodzież miały możliwość podjęcia edukacji i wychowania w duchu katolickim od najmłodszych lat aż po egzamin dojrzałości. Do pełni obrazu brakowało więc jeszcze gimnazjum. W tym czasie po wybudowaniu kościoła pw. Zwiastowania Pańskiego i po opuszczeniu przez miejscową szkołę pomieszczeń dawnego domu katechetycznego ks. Jan Zapartek szukał dalszego przeznaczenia dla tego budynku i opustoszałej kaplicy. W związku z tym, że dotychczas z powodzeniem funkcjonowała tutaj szkoła (która wybudowała nową część swego rodzimego budynku i mogła tam się przenieść), zrodziła się myśl, aby kontynuować to przeznaczenie. Doskonale komponowało to z planami ks. Andrzeja Dymera, aby stworzyć podwaliny pod gimnazjum katolickie. Podjęte starania doprowadziły do tego, że dekretem metropolity szczecińsko-kamieńskiego - abp. Zygmunta Kamińskiego z dniem 1 września 1999 r. powołane zostało do życia Katolickie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki i w tym też dniu rozpoczęły się zajęcia lekcyjne w trzech pierwszych klasach. Warto jeszcze dodać, że zezwolenie na utworzenie gimnazjum wydała Rada Miasta Szczecina w podjętej uchwale z dnia 30 lipca 1999 r. Szkoła jest więc placówką publiczną, a przez to uzyskuje dotacje przekazywane przez Urząd Miasta Szczecina. Taki oto charakter szkoły powoduje, iż jest ona ogólnie dostępna dla uczniów z terenu całego Szczecina. W ekspresowym tempie dostosowano budynek do potrzeb gimnazjum tak, by gromadka pierwszych 68 uczniów mogła w godnych warunkach zdobywać wiedzę. Podobnie jak w dwóch poprzednich szkołach, gimnazjum realizuje wartości katolickie w programie dydaktyczno-wychowawczym i działa na zasadzie wspólnoty, którą stanowią uczniowie, nauczyciele i rodzice. Niezwykle mocno podkreśla ks. Dymer brak jakichkolwiek zjawisk patologicznych na terenie szkoły. Jest to powód do oczywistej satysfakcji, ale stało się to dzięki ofiarnej pracy pedagogów, którzy z powodzeniem dotarli do świadomości uczniów. Głównym celem szkoły jest umożliwienie uczniom pełnego rozwoju duchowego, umysłowego i fizycznego. Podczas przyjmowania do szkoły aspekt wyznaniowy nie jest jednak generalnym kryterium, gdyż szkoła jest otwarta dla wszystkich. Natomiast kadra pedagogiczna, jak mówią o tym założenia Centrum Edukacyjnego, dobierana jest spośród ludzi wierzących, odznaczających się ogromną fachowością i nieskazitelnym wizerunkiem moralnym.
Zajęcia w gimnazjum rozpoczynają się o godz. 8.10 i - tak jak dzieje się to w innych katolickich szkołach - poprzedzane są krótką, wspólną modlitwą. W każdy czwartek odprawiana jest przez prefekta szkoły - ks. Andrzeja Supłata Msza św., jednocząca wszystkich uczniów. Wybór na patrona szkoły św. Stanisława Kostki był nieprzypadkowy - czyniony był z myślą, by ten wzorzec osobowościowy bardzo mocno oddziaływał na postawy uczniów. To, co wyróżnia zewnętrznie uczniów gimnazjum, to noszone przez nich stroje świadczące o przynależności do tej społeczności. Są to granatowo-czerwone pulowery lub niebieskie polary. Klasy liczą maksymalnie po 26 uczniów. Historycznym momentem był 2002 r., kiedy to mury gimnazjum opuściło 55 pierwszych absolwentów, którzy przeszli przez pełny etap trzyletniej edukacji. O jakości nauczania świadczy ostatni wynik końcowego egzaminu gimnazjalnego, który w wyliczonej średniej kształtował się na poziomie 76,5 pkt, co dało w konsekwencji czwarty wynik w Szczecinie. Obecnie do szkoły uczęszcza 245 uczniów, którzy pobierają naukę w 10 klasach. Ostatnią ważną decyzją dotyczącą polepszenia warunków pracy szkoły jest zgoda na to, by w najbliższym czasie opustoszałą kaplicę tuż obok kościoła pw. Zwiastowania Pańskiego zaadaptować na salę gimnastyczną, siłownię, pomieszczenia pedagogiczne oraz świetlicę środowiskową.
Interesujące jest pytanie o to, ilu uczniów kończących gimnazjum wybiera liceum katolickie jako dalszy etap kształcenia? Otóż jak na razie, analizując trzy roczniki, które zakończyły naukę w gimnazjum - wylicza ks. Dymer - 40% absolwentów trafia w mury liceum przy ul. Wojska Polskiego. Trudno ocenić, czy jest to dużo, czy mało... Najważniejsze jest to, co pozostanie w sercu młodego człowieka, który wybiera np. techniczny kierunek kształcenia. Najcenniejsze są wartości, którymi żył w czasie nauki, i zdrowe treści wychowawcze, które zostały w nim zaszczepione. Procentować to będzie w jego dorosłym życiu i jeśli tak się stanie, to będzie znak, że obecność na edukacyjnej mapie Szczecina Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki ma swoje olbrzymie uzasadnienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Białoruś: kapłan katolicki skazany na 13 lat więzienia za wymyślone przestępstwa

2025-05-01 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Proboszcz parafii katolickiej Matki Bożej Fatimskiej i św. Jozafata Kuncewicza w Szumilinie (diecezja witebska) na Białorusi ks. Andrzej Juchniewicz OMI został 30 kwietnia skazany na 13 lat więzienia. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i ma być zgłoszona apelacja od niego. Ks. Juchniewicz jest drugim kapłanem katolickim w tym kraju, który otrzymał tak surową karę, a jego proces toczył się przy drzwiach zamkniętych, bez dopuszczenia na salę rozpraw środków przekazu i publiczności.

Więcej ...

#KONKLAWE – cykl filmów o wyborze następcy św. Piotra

2025-05-02 10:30

Ks. Paweł Kłys

Portal Archidiecezji Łódzkiej przy współpracy z wykładowcami Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i pracownikami Kurii Metropolitalnej Łódzkiej opublikuje szczegółowe informacje dotyczące konklawe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Kościół

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...

Kościół

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława...