Reklama

Uświęcajcie się, żyjąc w świecie

Niedziela łódzka 46/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Marianem Budnerem, członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Łódzkiej, rozmawia ks. Waldemar Kulbat

Ks. Waldemar Kulbat: - Na 19 listopada (sobota) zapowiedziany jest Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Łódzkiej. Jaki jest zamysł i cel tego Kongresu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marian Budner: - Nie jest to inicjatywa tylko łódzka, bowiem 11 czerwca br. rozpoczął się i trwa III Ogólnopolski Kongres Ruchów Katolickich, który zakończy się 17 czerwca 2007 r. Kongresy diecezjalne wpisują się w tę ogólnopolską inicjatywę. Nasz Arcypasterz zachęcił środowiska katolickie do przygotowania Kongresu w Łodzi i na koordynatora wyznaczył ks. dr. Grzegorza Dziewulskiego. W archidiecezji łódzkiej działa ponad 30 ruchów i stowarzyszeń katolickich. Główną ideą naszego spotkania jest, oprócz wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń, wyznaczenie nowych impulsów do aktywniejszego i śmielszego działania. Każdy z tych ruchów ma coś do zaproponowania innym, co warto zaprezentować szerszemu ogółowi i w ten sposób wychodzić poza krąg własnych spraw i swoich znajomych. Hasło naszego Kongresu - Uświęcajcie się, żyjąc w świecie, zaczerpnięte zostało z encykliki Jana Pawła II Christifideles laici. Warto przypomnieć, że w latach 1998-99 w naszej archidiecezji odbyły się podobne spotkania (wówczas pod nazwą Forum). Obecny Kongres będzie więc kontynuacją tamtych spotkań.

- Ten Ogólnopolski Kongres Ruchów Katolickich potrwa 2 lata?

- Tak. Inauguracja miała miejsce w Warszawie 11 czerwca, gdzie 2-dniowe spotkanie było wprowadzeniem i zapowiedzią kolejnych spotkań. W sumie będzie to 14 spotkań tematycznych, poświęconych rozeznawaniu roli i zadań ruchów wobec takich problemów, jak: rodzina (odbyło się 15 października br.), ekologia, formacja duchowa, ewangelizacja, kultura, obrona życia, dzieci i młodzież, konsumpcjonizm, problem biedy, gospodarka, globalizacja, ludzie starsi czy rola mediów. Hasłem Kongresu są słowa Jezusa: Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i bardzo pragnę żeby on już zapłonął. Więcej informacji na temat Kongresu, a zwłaszcza wypowiedzi przedstawicieli ruchów i poszczególnych członków, można znaleźć na stronie internetowej www.kongresruchow.pl. W spotkaniach tych biorą udział delegacje wszystkich diecezji, w tym także łódzkiej.

Reklama

- Jaki będzie przebieg Kongresu w Łodzi?

- Z racji trwającego Roku Eucharystii, Kongres rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka w bazylice archikatedralnej o godz. 10.00. Następnie przejdziemy na teren campusu w Politechnice Łódzkiej (patrz program), gdzie wysłuchamy referatu pt. Świat jako miejsce działalności i uświęcania świeckich, który wygłosi prof. Michał Seweryński. Po przerwie dającej okazję do wymiany zdań i nawiązywania osobistych kontaktów, o godz. 12.30 rozpoczną się spotkania w grupach tematycznych. Po wstępie prowadzącego będzie okazja do indywidualnych wypowiedzi uczestników i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Tematy proponowane do rozważenia, zwłaszcza pod kątem dostrzegania możliwości działania chrześcijan, to: współpraca rodziny z parafią, ruchy katolickie w epoce globalizacji, ewangelizacja postawy konsumpcyjnej, miejsce kultury inspirowanej Dobrą Nowiną, chrześcijanin w życiu gospodarczym, środki społecznego przekazu miejscem ewangelizacji i troski o człowieka oraz dorośli wobec młodych. Podsumowanie i zakończenie Kongresu przewidziane jest na godz. 13.30. Oczywiście, podczas spotkania nie zabraknie wspólnego śpiewu i modlitwy.

- Ilu uczestników spodziewają się organizatorzy?

- Liczymy na ok. 200-250 uczestników. Ale najważniejsze jest, żeby uczestnicy przenieśli doświadczenia z Kongresu do swoich środowisk życiowych i do swoich parafii - żeby do każdego dotarła potrzeba uświęcania się, żyjąc w świecie, tu i teraz.

- Dziękuję za rozmowę i życzę owocnych obrad.

- Dziękuję w imieniu organizatorów i zapraszam Czytelników Niedzieli do wzięcia udziału w Kongresie.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Makulatura na misje

2024-05-17 13:56

plakat organizatorów

Pomóżmy dzieciom ulicy! – apelują organizatorzy kolejnej akcji zbiórki makulatury

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...