Reklama

Muzyczne tony w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzyka sakralna to nie tylko mowa dźwięków, to także ewangeliczne przesłanie osnute na kanwie harmonii. Śpiew i wykonywanie muzyki w Kościele to przecież wspólne oddawanie chwały Bogu. Nie można także zapomnieć o roli kulturotwórczej muzyki i śpiewu, strzeżenia depozytu doświadczeń minionych wieków oraz kreowania nowych wartości kulturowych. A jak to wygląda w naszej diecezji?

Muzycznym świętem jest niewątpliwie festiwal "Ave Maryja" w Czeladzi, który gromadzi najwybitniejszych śpiewaków operowych. Międzynarodowe święto organów ma miejsce w Olkuszu w parafii św. Andrzeja Ap. Jednak najbardziej znanym przedsięwzięciem muzycznym jest oczywiście Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W okresie Bożego Narodzenia odbywają się także przeglądy piosenki religijnej w parafii św. Joachima i Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu. W wielu parafiach naszej diecezji działają schole. Pojawiają się młodzieżowe zespoły muzyczne, które mają to do siebie, że tak szybko jak powstają, tak szybko rozpadają się. Wyjątkiem jest zespół "Psallite Deo" z Sosnowca istniejący od 5 lat. Od kilku lat istnieje także zespół "Maksymilianum" w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu. Młodzieżowe zespoły muzyczne istnieją również przy parafii św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej i w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu.

"Około 20 młodych ludzi działa w diakonii muzycznej Ruchu Światło-Życie. Służą swoimi talentami muzycznymi w czasie wszystkich diecezjalnych uroczystościach wspólnoty. A w czasie wakacji są animatorami muzycznymi na rekolekcjach oazowych" - powiedział Niedzieli ks. Janusz Bochenek, diecezjalny moderator Ruchu.

Zasadniczy ciężar animowania śpiewu w parafii spoczywa na organistach. Niestety w naszej diecezji nie wszystkie parafie mają swojego organistę. "W prowadzone od kilku lat spotkania formacyjne włączyło się ok. 70 organistów z diecezji. Nie są to na pewno wszyscy, mimo że zaproszenia przez ręce Księży Proboszczów, kierowałem do wszystkich parafii diecezji. Zaś regularnie w spotkaniach formacyjnych bierze udział około 30-40 organistów" - powiedział Niedzieli ks. Robert Żwirek, wykładowca muzyki kościelnej w sosnowieckim seminarium.

W diecezji działa kilka chórów. I tak w parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny istnieje chór "Lutnia", w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu śpiewa chór "Salvatoris amici", a w parafii Miłosierdzia Bożego Sosnowcu chór "Sempre cantabile" . Chór parafialny działa także w sosnowieckich parafiach: św. Barbary, św. Tomasza Apostoła, św. Joachima i św. Floriana. W Będzinie chór prowadzony jest w parafii św. Katarzyny, św. Jadwigi Śląskiej oraz w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łagiszy. W Dąbrowie Górniczej chóry istnieją przy parafii św. Rafała Kalinowskiego i Trójcy Przenajświętszej w Błędowie. Ponadto chóry istnieją m.in. w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie, św. Michała Archanioła w Łazach, Przemieniania Pańskiego w Ogrodzieńcu, św. Jadwigi Śląskiej w Rogoźniku, św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojkowicach-Żychcicach, Miłosierdzia Bożego w Rokitnie Szlacheckim i co zasługuje na podkreślenie, w parafii św. Katarzyny w Wolbromiu. Chór ten prowadzi proboszcz parafii ks. Stanisław Sapliewski. W Jaworznie chór działa przy parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny. Ciekawostką jest to, powiedział Niedzieli ks. dziekan Julian Bajer, że śpiewają w nim osoby z całego Jaworzna, nie tylko z parafii. W Olkuszu w parafii św. Andrzeja Apostoła od wielu lat istnieje chór " Hejnał". Chór istnieje także przy Diecezjalnym Duszpasterstwie Akademickim i jest prowadzony przez ks. Pawła Sobierajskiego.

"Istnienie chóru wcale nie oznacza, że wierni w czasie liturgii nie uczestniczą w śpiewie - wyjaśnia ks. dziekan Mieczysław Miarka - który kilka lat temu założył w parafii chór. Koncerty odbywają się co kilka miesięcy, a chórzyści śpiewają razem tylko z okazji większych uroczystości. A poprzez istnienie chóru można pokazać wiernym bogactwo utworów sakralnych, na co dzień nie wykonywanych w kościele, a które są naszym dziedzictwem - podkreśla ks. Miarka.

Istotną rolę w "rozśpiewaniu" kościoła ma także kapłan. Klerycy w seminarium 1 godzinę w tygodniu, przez 6 lat, przeznaczają na kształcenie muzyczne. Przez co przedmiot zwany "Muzyką kościelną" jest najdłużej wykładanym w seminarium. "Generalna zasada kształcenia jest taka, by każdy na miarę swoich możliwości poznał arkana muzyki. Staram się by ci, którzy są utalentowani słuchowo i głosowo nauczyli się poprawnie śpiewać. Poza tym zapoznaję alumnów z podstawowymi dokumentami Kościoła traktującymi o śpiewie i muzyce. Uczymy się dobierać pieśni na poszczególne okresy liturgiczne oraz na poszczególne części Mszy św." - powiedział Niedzieli o formacji muzycznej ks. Robert Żwirek.

Wydaje mi się, że bolączką w śpiewie naszej diecezji jest nieznajomość tekstów. Rozwiązaniem problemu może być stosowany w wielu parafiach ekran, na którym wyświetlany jest tekst pieśni. Jednak w większych świątyniach i tych, które mają wiele zakamarków, nie zdaje to egzaminu. Inną możliwością, choć nie stosowaną powszechnie, jest wydrukowanie śpiewników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić Kościół?

2025-07-03 21:38

Mat.prasowy

"Posyłam was jak owce między wilki" — te słowa Jezusa stają się dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Zapraszam Cię do refleksji nad trzema dramatycznymi i jednocześnie budującymi wątkami.

Więcej ...

Leon XIV do watykańskiego czasopisma bezdomnych

2025-07-05 19:28

Vatican Media

Ojciec Święty skierował krótkie przesłanie z okazji 3. rocznicy powstania „L’Osservatore di Strada”, dodatku do watykańskiego dziennika, który jest redagowany przy współudziale ludzi ubogich i bezdomnych. „Wasza praca jest ważna, ponieważ pomaga nam pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” - napisał Leon XIV.

Więcej ...

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież jest... Polak

2025-07-06 09:02
Castel Gandolfo gotowe na przybycie Papieża

Vatican Media

Castel Gandolfo gotowe na przybycie Papieża

Po raz pierwszy od 13 lat papież ponownie spędzi letni wypoczynek w Willach Papieskich w Castel Gandolfo. Na przyjazd Leona XIV 6 lipca czekają już niecierpliwie mieszkańcy, a także parafianie papieskiej parafii św. Tomasza z Villanova. „To jest oczywiście bardzo radosne wydarzenie dla nas. Przygotowujemy się intensywnie” – mówi Vatican News ksiądz Tadeusz Rozmus, proboszcz parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa