Reklama

Wykładowcy PWT we Wrocławiu

Historia ma to do siebie, że ciągle jej trzeba zadawać pytania

Niedziela dolnośląska 47/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Bugała: - Księże Profesorze, łączy Ksiądz dwie, trudne role: rektora PWT i dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Najważniejsze zadania w zakresie pierwszej funkcji?

Ks. prof. Józef Pater: - Prace i rozmowy dotyczące powrotu teologii na Uniwersytet Wrocławski. Mam nadzieję, że w końcu ci, którzy stawiali opory, dadzą się przekonać. W całej Polsce, gdzie tylko są ośrodki uniwersyteckie, teologia doskonale mieści się w ich strukturach.

- Są jakieś konkretne daty?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasze przyłączenie to jest powrót do korzeni, w strukturach uniwersyteckich nie jesteśmy kimś obcym - chcemy powrócić. Ponieważ nastąpiła zmiana rektora, zmiana senatu, więc rozmowy niejako zaczynają toczyć się od początku.

- W jaki sposób - przy tak licznych obowiązkach, które wiążą się z funkcją rektora - udaje się Księdzu być jeszcze dyrektorem Muzeum?

- To wszystko zależy od grona współpracowników, nie jestem przecież sam. Jeżeli prace są odpowiednio zorganizowane, dyrektor tylko zleca i kontroluje. Ponieważ daje się pogodzić jedno z drugim, nie odczuwam w tym względzie jakichkolwiek trudności.

- Najważniejsze prace w Muzeum Archidiecezjalnym?

Reklama

- Została odnowiona część starożytności, wyposażona dzięki kard. Henrykowi Gulbinowiczowi w nowe naczynia - zwłaszcza jeśli chodzi o zbiór etruski. Jest to ciekawy dział i tutaj zapraszamy tych, których interesują dawne przedmioty, inne kultury. Etruskowie są narodem tajemniczym, nie do końca odkrytym, ale pozostawione przez nich dzieła budzą i respekt i podziw. Ze względu na remont pałacu Arcybiskupów Wrocławskich, mamy w tej chwili częściowo zamkniętą możliwość ekspozycji czasowych. Na parterze są zwykle autorskie prace fotograficzne, graficzne itp. Mieliśmy wystawę ekslibrisów pana Grocholskiego, była wystawa życia sióstr zakonnych utrwalonego na fotografiach. Obecnie można oglądać piękno krajobrazów górskich na fotografiach wykonanych przez p. Jurkowskiego. Ciągle coś się dzieje. Po wyremontowaniu pałacu Arcybiskupów wracamy do dalszej naszej formy działalności. To, co stałego jest na wystawach pozostanie, a dwa piętra udostępnimy ekspozycjom czasowym. Zaprezentujemy m.in. dzieła artystów polskich ofiarowane Towarzystwu im. św. Brata Alberta. W zapasie mamy też kilka zapowiedzi. Dzięki współpracy z konsulatami, które są w naszym mieście, będziemy wystawiać dzieła twórców z Austrii, Rumunii, Bułgarii. Ekspozycję swych dzieł zgłosiły też Szwecja i Dania. Niezależnie od tego staramy się promować wrocławskich artystów.

- Czy liczne obowiązki pozwalają na realizowanie pasji? Ksiądz Rektor zabiera głos w wielu ważnych historycznie kwestiach...

- Historia ma to do siebie - zwłaszcza tutaj, na Dolnym Śląsku - że prac nie można zawęzić tylko do jednego okresu, do jednego obszaru badań. Może właśnie bycie historykiem Kościoła, rektorem PWT i dyrektorem Muzeum zmusza niejako do podejmowania różnych tematów?

- Księże Rektorze, czy możemy się spodziewać nowej książki?

- Szczegółów nie chciałbym zdradzać, ale przygotowuję książkę z najnowszej historii diecezji wrocławskiej, której dzieje są trudne, ale jednak barwne i interesujące.

- Dziękuję za rozmowę i życzę Księdzu owocnej pracy.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Zamknięto właz do kapsuły Dragon z Polakiem na pokładzie. Kiedy powrót na Ziemię?

2025-07-14 10:48
Widok na Ziemię z kosmosu

Adobe Stock

Widok na Ziemię z kosmosu

Zakończyła się procedura zamknięcia włazu do kapsuły Dragon Grace, którą członkowie misji Ax-4 – w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski – wrócą na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Za dwie godziny kapsuła odłączy się od ISS.

Więcej ...

Kapsuła Dragon z Polakiem na pokładzie rozpoczęła powrót na Ziemię

2025-07-14 15:16
Astronauci powinni już jutro dotrzeć na Ziemię

Adobe Stock

Astronauci powinni już jutro dotrzeć na Ziemię

Kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wraca na Ziemię. Za ok. 22 godziny ma wodować w Pacyfiku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski