Reklama

„Jan Paweł II - Orędownik Prawdy”

Niedziela przemyska 47/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku niedziela października poprzedzająca rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, przypadającą 16 października, jest obchodzona jako Dzień Papieski. Do obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego włączyła się bardzo szeroko Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej - inicjator konkursu literackiego - dziękując równocześnie za udział ok. 800 młodych ludzi w ubiegłorocznym konkursie literackim i zapraszając ich do dalszej współpracy.
Celem inicjatywy była wdzięczność Bogu za dar Jana Pawła II, upowszechnienie Jego nauczania, przekazywanie wartości chrześcijańskich i ukazywanie młodzieży wzorca osobowego oraz integracja młodzieży archidiecezji przemyskiej. W konkursie mogła uczestniczyć młodzież gimnazjów archidiecezji przemyskiej, a warunkiem udziału było napisanie wiersza w hołdzie Janowi Pawłowi II. Wiersz miał zawierać treści wyjęte z nauczania Jana Pawła II, osobistą refleksję autora, oraz przesłanie związane z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego: Jan Paweł II - Orędownik Prawdy.
Ocenie podlegały walory literackie utworu, kultura słowa pisanego, głębia interpretacji nauczania Jana Pawła II - Orędownika Prawdy, oraz ogólny wyraz artystyczny.
Konkurs przebiegał w czterech etapach: parafialnym, dekanalnym i archiprezbiterialnym i wzięło w nim udział ponad 300 uczniów gimnazjów, którzy zaprezentowali przepiękne, osobiście napisane wiersze poświęcone pamięci i nauczaniu sługi Bożego Jana Pawła II.
W sobotę 15 października 2005 r. w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu, której proboszczem jest ks. Edward Chmura, ostatni etap polegał na finałowych wystąpieniach laureatów - zwycięzców w archiprezbiteratach.
Finał, który prowadziła zastępca Prezeza DIAK Danuta Figiela przebiegał w przepięknie przygotowanej przykościelnej sali widowiskowej w miejscowej parafii, z udziałem uczestników konkursu - gimnazjalistów, asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. dziekana Józefa Niżnika, księży proboszczów z archiprezbiteratu jarosławskiego, członków Zarządu DIAK z prezesem Kazimierzem Krylą, Siostrami Służebniczkami i Niepokalankami. Wiersze prezentowali gimnazjaliści, którzy zdobyli 1 miejsca w archiprezbiteratach:
- jarosławskim - Patryk Fryń,
- krośnieńskim - Anna Kaszczyszyn,
- łańcuckim - Greta Walanus,
- przemyskim - Adam Wajda,
- sanockim - Katarzyna Golonka.
Prezentacji dokonywali także wszyscy równorzędni wyróżnieni uczestnicy z poszczególnych archiprezbiteratów. Wszyscy laureaci i uczestnicy zostali nagrodzeni cennymi nagrodami książkowymi i dyplomami ufundowanymi przez Akcję Katolicką.
Drugą część finałowego konkursu uświetniła młodzież swoimi artystycznymi występami. Szczególne słowa uznania należą się siostrom zakonnym przygotowującym tę młodzież, oraz miejscowemu POAK za włożony dar serca w przygotowanie finału konkursu.
Zakończenie konkursu zostało zwieńczone uroczystą Mszą św. odprawioną przez asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. Józefa Niżnika i koncelebrowaną przez dziekanów dekanatów jarosławskich, który także wygłosił głęboko teologiczną homilię na temat prawdy chrześcijańskiej, podkreślając, że w roku 2005 Dzień Papieski obchodzony pod hasłem Jan Paweł II - Orędownik Prawdy ma szczególny wymiar, bo po raz pierwszy obchodzony jest bez Tego, który siał prawdę i miłość. Odszedł wielki Papież, pozostało wielkie dzieło Jego pontyfikatu - podkreślał kaznodzieja. Szczególnie wskazywał w homilii na fakty przemawiające za tym, że by odnowić oblicze ziemi, trzeba najpierw odnowić swoje oblicze. Trzeba więc stanąć w prawdzie przed sobą. Papież nauczał prawdy w czasach, gdy kłamstwo i niedopowiedzenia były powszechną formą życia. Obecnie - podkreślał kaznodzieja - ustalenie prawdy wydaje się trudne czy wręcz niemożliwe. Dzień papieski to ogromna szansa, aby na ten problem zwrócić uwagę. Ojciec Święty Jan Paweł II uczył bowiem prawdy:
- o Bogu, że jest On niewyczerpalnym źródłem Miłosierdzia;
- o człowieku, że jest stworzeniem powołanym do miłości;
- o relacjach międzyludzkich, że człowiek potrzebuje wzajemnej solidarności;
- o świecie, że jest darem Boga dla ludzi i że potrzebuje szacunku.
Jan Paweł II bezinteresownie orędował za najbiedniejszymi, pokrzywdzonymi i zapomnianymi. Jest dla nas wzorem reprezentowania w szczególności ludzi odrzuconych - podkreślał kaznodzieja.
W atmosferze dobrze spełnionego chrześcijańskiego obowiązku służby dla Boga i młodzieży przemyska Akcja Katolicka wpisała się na trwałe w pisaną przez życie historię świętości Kościoła lokalnego. Akcja Katolicka, która w tym roku obchodzi 10-lecie swojego reaktywowania, coraz bardziej rozumie, na czym polega świętość.
Za słowami ks. Jana Twardowskiego dokładnie czujemy, że: „Świętość to nie wyższość, a ogromna współodpowiedzialność za drugich, ustawianie się w kolejce z innymi, poczucie wspólnoty”.
Przemyska Akcja Katolicka uczy się coraz bardziej jak budować to poczucie wspólnoty z młodzieżą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania