Reklama

Niedziela Lubelska

Potrzebna pomoc

List z Podola

Kościół w Kodymie

Ks. Łukasz Groń

Kościół w Kodymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pracy w historycznej dla Polski i Polaków Kodymie na Podolu jest multum! Pieniędzy, niestety, ciągle brakuje; ofiary z Polski są niewystarczające do potrzeb budowy kościoła i miejsca pamięci - muzeum gen. Stanisława Skalskiego oraz jego stryjów: ks. prał. Antoniego Skalskiego i ks. inf. Teofila Skalskiego.

Bogu dzięki w pracach budowlanych bezpłatnie pomagają wolontariusze z Polski od ks. Leszka Kryży TChr z Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz Marek Mikuła (elektryk z Katowic) i Grzegorz Cudnik z synem Wojciechem (konserwator z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), którzy pracowali tu od 23 czerwca do 6 lipca. W sobotę, 27 lipca, przywiozłem do Kodymy historyczny brązowy dzwon imienia i pamięci ks. prał. Antoniego Skalskiego, kodymskiego proboszcza w latach 1904-1922, mojego wielkiego poprzednika na Podolu. Dzwon powstał w Ludwisarni Felczyńskich w Gliwicach. Dzieło w znacznej mierze sfinansowali krewni Joanna i Stanisław Skalscy z Chełma. Przywiozłem też wtedy styropian na ocieplenie podłogi kościoła w Kodymie, 90 metrów kwadratowych, a także dwa obrazy Matki Bożej (Kresowej - kopia ikony Matki Bożej Mielnickiej oraz Matki Bożej z Medjugorie, dar od pani Iwony z Chełma). Oba obrazy zawisną w nowobudowanym, dokańczanym kodymskim kościele. Mam nadzieję, że tu na Kresach I RP, na dawnej granicy polsko-tureckiej, będzie kiedyś sanktuarium Matki Bożej Mielnickiej. Prace w kościele obecnie są wykonywane (do 10 sierpnia) przez Kazimierza Antkiewicza, górnika spod Rzeszowa, wolontariusza od ks. Leszka Kryży z Pomocy Kościołowi na Wschodzie i pana Sawę, mojego sąsiada. Trwa ocieplanie dachu kościoła i przygotowanie pod obicie go świerkową boazerią. Wczoraj dokupiliśmy w Bałcie dwie brakujące rury do wentylacji kościoła. Równolegle na zewnątrz kościoła trwa ocieplanie styropianem wieży - dzwonnicy. Pracują panowie Dima, Misza i Tolik, miejscowi robotnicy ukraińscy. W tym roku odwiedzili nas m.in. bp Bronisław Biernacki, nasz ordynariusz, konsul Andrzej Szmidke z Odessy, Ryszard Frączek - propagator i miłośnik dawnych Kresów oraz historyk Hubert Kuberski z Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jest mi bardzo ciężko zbierać pieniądze na budowę kościoła. Ofiary niedzielne na tacę w Kodymie to ok. 10 zł. Dlatego często jeżdżę do Polski, pokonując 800 km, by prosić o ofiary na dokończenie budowy kościoła. Śpię po kilka godzin i pracuję fizycznie jak koń… Proszę, wesprzyjcie modlitewnie i finansowo to wielkie dzieło budowy kościoła i miejsca pamięci polskiego lotnika z Podola (ucznia szkoły Orląt w Dęblinie) oraz jego stryjów - kapłanów. Za wszystkich ofiarodawców w każdy poniedziałek sprawuję Mszę św. Wszystkim serdecznie dziękuję. Bóg zapłać!

Osoby pragnące wesprzeć budowę kościoła proszę o kontakt za pośrednictwem poczty mailowej: gron89@gmail.com


Podziel się:

Oceń:

2019-08-21 10:18

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku