Reklama

Biskup legnicki przed odjazdem Ad limina Apostolorum

Będę zapewniał, że diecezja modli się za Papieża…

Niedziela legnicka 48/2005

Od 20 do 27 listopada br. Biskupi diecezji legnickiej przebywają w Rzymie z wizytą „Ad limina apostolorum”. O tym wyjeździe i jego programie z biskupem legnickim Stefanem Cichym rozmawiała Monika Poręba.

Monika Poręba: - Wyjeżdża Ksiądz Biskup do Rzymu. Wizyta ta nazywana jest „Ad limina apostolorum”. Wyjaśnijmy, co kryje się pod tą łacińską nazwą?

Biskup legnicki Stefan Cichy: - Wizyta „Ad limina apostolorum” jest opisana w najnowszym dokumencie Kongregacji do spraw biskupów, tj. dyrektorium na temat pasterskiej posługi biskupów Apostolorum successores - czyli Następcy Apostołów, i chodzi o tradycyjne nawiedzenie grobów apostolskich, spotkanie z Następcą św. Piotra i jego najbliższymi współpracownikami.
Od wieków takie wizyty mają miejsce. Do Rzymu jeżdżą poszczególni biskupi diecezjalni albo całe Konferencje Episkopatów. Jeśli Konferencje są bardzo liczne, to do Watykanu wybierają się grupami. Tak jest i w naszym przypadku. Z Polski jadą bowiem trzy grupy biskupów, w trzech różnych terminach. W programie wizyty jest nasza modlitwa przy grobach św. Piotra, św. Pawła, św. Jana na Lateranie i w Bazylice Santa Maria Maggiore. Oprócz tego czekają nas odwiedziny Kongregacji - i tu mamy podany terminarz, kiedy i gdzie biskupi mają się udać. Tak więc wyjazd ten jest wyrazem pielęgnowania tzw. kolegialności episkopatu i łączności z Biskupem Rzymu.

- Kto wraz z Księdzem Biskupem wyjeżdża do Rzymu w pierwszej grupie?

- Łącznie jedzie około 40 osób. Wszyscy biskupi metropolii wrocławskiej na czele z abp. Marianem Gołębiewskim, biskupi z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, gnieźnieńskiej i poznańskiej.

Reklama

- Jakie dokumenty trzeba było przygotować przed tą wizytą w Rzymie?

- Ponad rok przed planowaną wizytą każdy z biskupów otrzymał kwestionariusz, który należało wypełnić i przekazać Stolicy Apostolskiej w języku włoskim. 20 różnych zagadnień, na które trzeba było szczegółowo odpowiedzieć, m.in. dane statystyczne, dane sprawozdawcze, co w danej dziedzinie dzieje się w diecezji, np. jeśli chodzi o ekumenizm, liturgię, powołania do kapłaństwa itd. Obszerne relacje zostały wysłane do Rzymu i teraz w poszczególnych kongregacjach mogą pytać o wiele spraw dotyczących życia diecezji legnickiej, by później np. dać pewne wskazania.

- Wizyta będzie trwała tydzień. Ile w tym czasie zaplanowano spotkań z papieżem Benedyktem XVI?

- W programie, który otrzymaliśmy, są podane daty spotkań w poszczególnych kongregacjach i Msze św. Natomiast nie podano terminu wizyty u Ojca Świętego. Będzie podany na miejscu w Rzymie. Prawdopodobnie będzie tylko jedno spotkanie z całą grupą biskupów, którzy w tym czasie przyjadą do Rzymu.

- Dotychczas polscy biskupi, jadąc do Rzymu, rozmawiali z Ojcem Świętym w ojczystym języku. W jakim języku teraz będzie rozmawiał Ksiądz Biskup z Benedyktem XVI?

- Ponieważ Ojciec Święty pochodzi z Niemiec, a ja najlepiej znam język niemiecki, to będę rozmawiał w tym języku, ale w kongregacjach będę musiał rozmawiać po włosku. W Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedstawię relację dotyczącą liturgii w całej Polsce, więc tam będę mówił po włosku.

Reklama

- Nie będzie to pierwsze spotkanie Biskupa Legnickiego z Benedyktem XVI?

- Po raz pierwszy spotkałem Papieża na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, tam było przewidziane ogólne spotkanie z biskupami. Nie było osobistej wymiany zdań. Było też spotkanie w ramach liturgii, dosyć blisko byłem Ojca Świętego. Ale teraz po raz pierwszy będę rozmawiał osobiście z Ojcem Świętym.

- Co Ksiądz Biskup będzie chciał przekazać Papieżowi podczas osobistej rozmowy.

- Będę zapewniał, że diecezja modli się za Papieża. Będę mówił, że staramy się o to, by poznawać Jego nauczanie i realizować je na co dzień. Stale wzywam do tego, aby więcej było wiernych na niedzielnej Mszy św. zgodnie z wezwaniem jego poprzednika Jana Pawła II, a teraz Benedykt XVI przy wielu okazjach przypomina o ważności niedzielnej Mszy św. Będę zapewniał, że robię wszystko, aby te starania Ojca Świętego zrealizować jak najlepiej.

- Dziękuję za rozmowę.

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Więcej ...

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52
bp Jacek Kiciński

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...