Reklama

Nawoływanie do świadectwa wiary w Łowiczu

Niedziela łowicka 48/2005

- Diecezja łowicka obchodzi święto swojej patronki - św. Wiktorii 11 listopada, w Święto Niepodległości Polski. Świętujemy jakby podwójne zwycięstwo, najpierw Dziewicy, która aż po męczeństwo okazała się wierna Chrystusowi, a następnie tych, którzy byli wierni naszej ojczyźnie przez odwagę, bezinteresowną miłość i ofiarę swego życia - mówił metropolita łódzki abp Władysław Ziółek podczas homilii wygłoszonej w trakcie Mszy św. z okazji patronalnego święta diecezji łowickiej.

W tygodniu poprzedzającym uroczystość szczątki św. Wiktorii perygnowały po kościołach Łowicza, w których odbywały się czuwania i Msze św.
Uroczystość Patronki zgromadziła wyjątkowo dużo wiernych diecezji łowickiej. Także trasa procesji z relikwiami Świętej była przyozdobiona bardziej niż zwykle. Obok flag państwowych, w oknach domów zamieszczono wiele wizerunków Świętej. Trzon procesji stanowiły liczne poczty sztandarowe i reprezentacje stowarzyszeń i organizacji. Srebrna trumienka, przykryta przezroczystą pleksą, była niesiona w asyście Konfraterni św. Wiktorii, biskupów i duchowieństwa. Po raz pierwszy diecezjalnej uroczystości przewodził metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Towarzyszyli mu: ordynariusz płocki bp Stanisław Wielgus, bp Józef Pazdur z Wrocławia, biskup pomocniczy diecezji gnieźnieńskiej Wojciech Polak, biskup pomocniczy z Poznania Grzegorz Balcerok, biskup pomocniczy łowickiej diecezji Józef Zawitkowski, bp Alojzy Orszulik i ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba.
Punktem kulminacyjnym procesji było pobłogosławienie relikwiami Świętej miastu diecezji i krajowi, dokonane przez bp. Dziubę. Tę część na Starym Rynku poprzedziły: modlitwa za kraj, którą odczytał marszałek województwa łódzkiego Stanisław Olas, za miasto, którą odczytał burmistrz Ryszard Budzałek i za diecezję, którą odmówił bp Andrzej Dziuba.
Relikwie św. Wiktorii trafiły do Łowicza już w XVII wieku. Wówczas papież Urban VIII podarował relikwie prymasowi Polski Henrykowi Firlejowi, który wprowadził je do łowickiej kolegiaty w 1625 r. Od tamtego czasu trwał kult świętej Patronki Łowicza i późniejszego Księstwa Łowickiego. 7 października 1993 r.
Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, zatwierdzony przez Papieża Jana Pawła II, o wyborze św. Wiktorii na patronkę nowo powstałej diecezji łowickiej.
Św. Wiktoria poniosła śmierć męczeńską za czasów cesarza Doklecjana (III wiek n. e.). Wówczas, jako dziewczyna zaręczona z młodym poganinem, którego nie chciała poślubić, była zmuszana do złożenia ofiary jego bożkowi. Odmówiła.
- Za wierność Chrystusowi przyszło jej zapłacić najwyższą cenę. Ale przecież nie w sobie znalazła ową przeogromną moc męczeństwa. Siła do zwycięskiego przejścia przez próbę wiary - przyznania się do Chrystusa przed ludźmi, pochodziła od Boga. Dlatego nie lękała się, dlatego zwyciężyła, dlatego dzisiaj ją wspominamy - mówił podczas homilii abp Ziółek. - Choć nie wymaga się od nas dzisiaj składania najwyższej ofiary, ofiary życia, męczeństwa, to przecież nadal istnieje obowiązek świadectwa, na który wszyscy powinniśmy być gotowi. Bo czyż nie potrzeba niekiedy heroicznego wysiłku w codziennym życiu i pójścia na kompromis, aby dochować wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii? Ile odwagi potrzeba dzisiaj, aby przyznać się do Chrystusa w sytuacjach, w których stawia nas życie? - pytał Ksiądz Arcybiskup. - Aby stanąć w obronie świętego daru życia od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, stać na straży godności osoby ludzkiej, wychowywania młodego pokolenia w chrześcijańskiej tradycji, obrony godności małżeństwa i rodziny. Nie można nam z tego zrezygnować. Swoją codziennością mamy głosić Ewangelię, przez co dajemy się rozpoznać jako wyznawcy Jezusa Chrystusa. To jest nasza powinność. To jest konsekwencja związania się z Chrystusem od momentu chrztu - mówił Metropolita Łódzki.
- Uroczystość św. Wiktorii, patronki diecezji łowickiej, dała nam sposobność przeżywania tego święta w wymiarze religijnym z tym, co niesie nam 11 listopada, co określa i stanowi o narodzie, i co nazywa się Polską. Uroczystość ta łączy więc to, co ziemskie, z tym, co Boże i prowadzące do ostatecznego spotkania z Bogiem - podsumował patronalne święto diecezji łowickiej abp Władysław Ziółek.

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52
Julian Eugeniusz Kulski

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26
Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...