Reklama

Rodzinne święto w Marszowicach

Niedziela łódzka 48/2005

Dzień 22 października br. w Marszowicach (archidiecezja krakowska) przebiegał pod znakiem pamięci o słudze Bożym o. Anzelmie Gądku OCD (1884-1969), w związku z 36. rocznicą jego śmierci. Do tej rodzinnej miejscowości Sługi Bożego z różnych stron Polski licznie przybyły Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, by świętować duchową obecność swego Założyciela. Przybyli także członkowie rodziny Gądków oraz mieszkańcy Marszowic. Dokładnie w tym miejscu, gdzie stał dom rodzinny Sługi Bożego, został wybudowany Dom Pamięci (nie jest jeszcze w pełni ukończony i wyposażony). Przed budynkiem wzniesiono statuę Dzieciątka Jezus, którego Sługa Boży przez całe życie był wielkim czcicielem i apostołem.
W to sobotnie popołudnie, ks. kan. Paweł Sukiennik, proboszcz miejscowej parafii Niegowić, poświęcił statuę Dzieciątka Jezus, a siostry odśpiewały hymn ku czci Dzieciątka Jezus, autorstwa Ojca Anzelma, pt. Królu mej duszy. Ksiądz Proboszcz w swoim przemówieniu podkreślił potrzebę kultu Jezusa Chrystusa w Jego tajemnicy Wcielenia i dziecięctwa oraz znaczenie tego historycznego miejsca dla Zgromadzenia, jako genius loci, gdyż „tutaj wszystko się zaczęło...”.
Następnie została poświęcona wierna kopia obrazu Matki Bożej Niegowickiej Wniebowziętej (malarstwo Haliny Mieszczak), który został umieszczony w sali Domu Pamięci. Oryginalny obraz jest czczony w głównym ołtarzu nowego kościoła w Niegowici. Przed tym wizerunkiem Maryi Sługa Boży został Jej ofiarowany przez matkę jeszcze przed swoim urodzeniem. Po poświęceniu wizerunku Matki Bożej Niegowickiej uczestnicy uroczystości w skupieniu wysłuchali recytacji poematu U stóp mej Pani, który br. Anzelm napisał jako nowicjusz, w 1903 r.
Kolejnym aktem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, umieszczonej na Domu Pamięci Sługi Bożego. Odsłonięcia dokonali: m. Maria Narcyza Chmura - przełożona generalna Zgromadzenia oraz o. dr Otto Filek OCD - długoletni świadek życia Sługi Bożego oraz wydawca jego pism. Przed poświęceniem tablicy o. Otto Filek wygłosił przemówienie, w którym na tle tysiącletnich dziejów chrześcijańskiej Polski ukazał historyczne znaczenie tego miejsca, z którego wyrósł wybitny syn polskiego ludu, wychowanek św. Rafała Kalinowskiego, gorliwy zakonnik i kapłan, czciciel Jezusa i Maryi. W swoim życiu spełniał w zakonie karmelitańskim wiele odpowiedzialnych zadań, m.in. założył w Wadowicach Niższe Seminarium, był pięciokrotnie wybierany na przełożonego polskiej prowincji Karmelu, założył w Rzymie międzynarodową wyższą uczelnię karmelitańską „Teresianum”, papieże: Pius XI i Pius XII powierzali mu trudne zadania wizytatora apostolskiego i konsultora kongregacji watykańskich, które to zadania spełniał w duchu posłuszeństwa Kościołowi, z wielkim poświęceniem i roztropnością. W swoim długim życiu odznaczał się pokorą, prostotą, miłością i cierpliwością w cierpieniach duchowych i fizycznych. Kontemplacyjno-apostolskiemu Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, założonemu przy współudziale sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej, które dziś liczy ponad 500 członkiń i pracuje w 12 krajach, przekazał charyzmat dziecięctwa Bożego. Był oddany całkowicie Bogu i uświęceniu dusz, a jego świątobliwe życie bada obecnie Kościół w toczącym się procesie beatyfikacyjnym w archidiecezji łódzkiej, gdzie dane mu było zakończyć swoje życie. Uroczystościom w Marszowicach towarzyszyła modlitwa o wstawiennictwo Sługi Bożego w sprawach Kościoła, naszej ojczyzny, rodzin oraz o łaskę jego rychłej beatyfikacji.
Proces beatyfikacyjny Ojca Anzelma rozpoczął się w Łodzi 2 lutego 2002 r. Obecnie trwają prace nad badaniem pism i dokumentów dotyczących jego życia i działalności. W łódzkim kościele Ojców Karmelitów Bosych znajduje się grób Ojca Anzelma, przy którym wierni przez jego wstawiennictwo wypraszają potrzebne łaski. Każdego 15. dnia miesiąca o godz. 18.00 w kościele przy ul. Liściastej 9 odprawiana jest Msza św. o beatyfikację o. Anzelma Gądka. Do Postulacji Sługi Bożego, znajdującej się w łódzkim Domu zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy ul. Złocieniowej 38, tel. (0-42) 659-24-97; 659-21-77, napływają listy z różnych stron Polski z podziękowaniami, a także z prośbą o modlitwę przy jego grobie.
W naszym Domu znajduje się również Muzeum Sługi Bożego, które jest udostępnione zwiedzającym. Przychodzą je zwiedzać grupy młodzieży i dzieci ze swoimi wychowawcami lub katechetami oraz osoby indywidualne. Można również nabyć publikacje pism duchowych Ojca Anzelma w wydawanej przez Zgromadzenie serii „Biblioteka Założyciela”. Dotychczas wydano osiem tomów (dziewiąty w przygotowaniu). Zapraszamy również na stronę internetową Zgromadzenia: www.karmelitanki.pl.

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Adobe.Stock.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Kościół

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Wiara

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...