Reklama

Wydarzenia z diecezji

Dzień Papieski

Niedziela płocka 48/2005

Dzień Papieski roku 2005 miał bez wątpienia szczególny klimat. To było tak, jakbyśmy obchodzili imieniny bez samego Solenizanta. I dlatego z jednej strony silną falą powróciły do nas wspomnienia kwietniowych dni żałoby po śmierci Jana Pawła II, ale z drugiej strony towarzyszyła nam zarówno wiara, że „teraz spogląda on na nas z domu Ojca”, jak i nadzieja w rychłą beatyfikację Papieża „z dalekiego kraju”. W Płocku ten dzień, podobnie jak we wszystkich polskich miastach i miejscowościach, miał specjalną oprawę.

Już od rana przed miejscami upamiętniającymi pobyt Ojca Świętego w Płocku gromadziły się grupki ludzi zadumanych i modlących się w ciszy. Znów zapłonęły morza lampionów, pojawiły się kwiaty i wieńce. Przed kościołami można było spotkać wolontariuszy zbierających ofiary na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzięki tej wyjątkowej zbiórce Dzień Papieski staje się nie tylko dniem refleksji i modlitwy, ale i konkretnego czynu miłosierdzia. Ofiary zebrane w Płocku, jak i w całej diecezji, będą wykorzystane na dalsze kształcenie pochodzących z niej 29 stypendystów.
Obchody tegorocznego Dnia Papieskiego w Płocku rozpoczęły się uroczystą Liturgią, sprawowaną w katedrze przez Biskupa Romana. U stóp prezbiterium przy portrecie Ojca Świętego na czas liturgii zapłonęła jedna z dwóch świec, ofiarowanych przez dzieci i młodzież z Płocka Janowi Pawłowi II podczas jego pamiętnej wizyty w naszym mieście (jedna, pobłogosławiona wówczas przez Papieża, pozostała w katedrze; drugą identyczną zawieziono rok później do Watykanu). Ksiądz Biskup sprawował Liturgię w ornacie, w którym przed 14 laty w Płocku celebrował Mszę św. Jan Paweł II, a także w kielichu, ofiarowanym naszej diecezji przez Ojca Świętego w katedrze na zakończenie 42. Synodu Płockiego.
Przed rozpoczęciem Liturgii w znaczenie Dnia Papieskiego wprowadził wiernych ks. prał. Kazimierz Dziadak, który przypomniał, że w Płocku Dzień Papieski od chwili jego ustanowienia rozpoczyna jednocześnie Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
O Ojcu Świętym jako orędowniku prawdy mówił w swoim kazaniu Biskup Roman, nawiązując do myśli przewodniej przeżywanego Dnia Papieskiego. „Całe życie i nauczanie Jana Pawła II - mówił Ksiądz Biskup - skupiało się wokół głoszenia prawdy o Bogu i Jego miłości ku nam, prawdy o człowieku i jego przeznaczeniu, prawdy o świecie i jego funkcjonowaniu, prawdy o życiu i rodzinie, prawdy o miłości i miłosierdziu, prawdy o przebaczeniu, wierności, prawdy o życiu społecznym i politycznym. Jakże wielkie bogactwo tej prawdy pozostawił nam w swoich dokumentach, orędziach, przemówieniach i homiliach. A słowa głoszonej prawdy potwierdzał swoim życiem aż po ostatnie chwile. (...)
Ojciec Święty Jan Paweł II nie głosił jakiejś teorii prawdy, nie bronił bliskiej mu jej koncepcji czy definicji - mówił dalej Biskup Roman. - W jego ustach posiadał ona kształt osoby, Osoby Chrystusa. Chrystus był kimś, kto drogi Bożej w prawdzie naucza, był kimś, kto jest samą Prawdą; prawdą o człowieku i dla człowieka. Chrystus bowiem objawia człowieka samemu człowiekowi. Charakterystyczną cechą prawdy w nauczaniu Jana Pawła II było jej uwewnętrznienie. Nie była prawdą na pokaz, prawdą retoryczną, medialną, reklamową, nie dało się jej sprowadzić do jakiegoś poglądu. Prawda w nauczaniu Ojca Świętego była jego osobistą prawdą. Prawdą przeżywaną i doświadczaną w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem, prawdą polegającą na zgodności słów, gestów, zachowań z własnym przekonaniem. Prawdą zabarwioną purpurą własnej krwi - stąd jej niezwykła moc” - podkreślił Ksiądz Biskup.
Tuż po Mszy św. jej uczestnicy zgromadzili się wokół pomnika Jana Pawła II, przed którym już płonęło wiele zniczy. Tu płocczanie na czele z Biskupem Romanem i prezydentem miasta Mirosławem Milewskim oddali hołd Papieżowi, składając wieniec. Ksiądz Biskup przewodniczył także modlitwie o rychłą beatyfikację Ojca Świętego.
Płocczanie, którzy udali się tego dnia pod papieski pomnik, do katedry, albo po prostu na niedzielny spacer nad Wisłę, mogli obejrzeć zainstalowaną przed Domem pod Trąbami wystawę fotograficzną przygotowaną przez Zarząd Akcji Katolickiej naszej diecezji. Ekspozycję otworzyli uroczyście Biskup Roman oraz Prezydent Płocka. Wystawie nadano tytuł Nasze spotkania z Ojcem Świętym. Kilkadziesiąt dużych fotogramów dokumentowało pobyt Jana Pawła II w Płocku w czerwcu 1991r., wizyty płocczan w Watykanie oraz pogrzeb Papieża Polaka i czas narodowej żałoby. Ekspozycja, zgodnie z zapewnieniem prezes Akcji Katolickiej Danuty Janickiej, spod Domu pod Trąbami powędrowała w następnych dniach do poszczególnych parafii płockich.
Dzień Papieski stał się także okazją wynagrodzenia tym, którzy trudzili się, biorąc udział w konkursach poświęconych osobie Jana Pawła II. Pierwszy z nich, przebiegający pod hasłem Pontyfikat Jana Pawła II w moim życiu, zorganizowany został przez Akcję Katolicką. Pod względem wiekowym mógł w niej wziąć udział właściwie każdy: dzieci, młodzież i dorośli. Trzeba jednak było oczywiście posiadać pewne umiejętności literackie, ale nie tylko. Potrzebna była także znajomość nauczania i misji Jana Pawła II, osobiste zaangażowanie oraz indywidualny sposób ujęcia tematu - te właśnie elementy stanowiły kryteria w ocenie prac. Spośród 29 nadesłanych prac wyróżniono i nagrodzono 15.
Autorkami najlepszych prac w pierwszej kategorii okazały się: Marta Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Płocku, Ewa Czopko ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku, Małgorzata Pyszniak z Gimnazjum nr 1 im. KEN w Ciechanowie oraz Agnieszka Lewandowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. Wolskiego w Serocku. Natomiast w kategorii osób dorosłych nagrodę główną zdobyła praca Bożeny Tomaszewskiej z Pułtuska. W gronie dziecięcych i młodzieżowych zdobywców II nagrody znaleźli się: Magdalena Pniewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku, Tomasz Mierzejewski z Gimnazjum w Chalinie oraz Anna Maciejewska z Gimnazjum im. R. Traugutta w Serocku. III nagroda powędrowała do Magdaleny Wyszkowskiej z Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie.
W konkursie przyznano także wyróżnienia, w tym 3 dla uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku: Katarzyny Gemzy, Moniki Jakubczak i Joanny Zając, a także 3 w kategorii osób dorosłych: dla Marii Rzeszotarskiej z Sierpca, Beaty Żabki z Zofiówki oraz Katarzyny Olszewskiej z Zakrzewa. Wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami spotkali się w południe w Domu Biskupim, gdzie laureaci i wyróżnieni otrzymali zasłużone nagrody.
Drugi konkurs, tym razem plastyczny, zorganizowany został przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Za jego temat posłużyły słowa samego Ojca Świętego: Kiedy myślę Ojczyzna... Prace konkursowe oceniano w dwóch grupach wiekowych. W pierwszej główną nagrodę zdobyły: Martyna Witkowska i Katarzyna Adamkiewicz z Gimnazjum w Drobinie; natomiast III nagrody przyznano Ewie Sosnowskiej i Weronice Wachol z Gimnazjum w Siedlinie. Wyróżnienie zaś przypadło Małgorzacie Rólce z Siedlina. W drugiej grupie wiekowej przyznano tylko wyróżnienia dla: Renaty Rosińskiej i Krzysztofa Felczaka oraz Sylwii Kłodowskiej z Zespołu Szkół Leokadii Bergerowej w Płocku. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody tuż po południowej Mszy św. w kościele farnym.
Na chcących przeżyć głębiej tegoroczny Dzień Papieski czekało także wiele spotkań i imprez popołudniowych. Płocka parafia pw. Świętego Krzyża przygotowała przedstawienie Gody w Kanie Galilejskiej na podstawie powieści Romana Brandstaettera Jezus z Nazaretu, natomiast po wieczornej Mszy św. w parafii pw. św. Jadwigi odbył się koncert ku czci Jana Pawła II. Jednocześnie w katedrze koncertowała Płocka Orkiestra Symfoniczna, a płoccy aktorzy zaprezentowali fragmenty dramatu Jeremiasz Karola Wojtyły. W refleksji nad pontyfikatem polskiego Papieża mogła pomóc wygłoszona w sanktuarium Miłosierdzia Bożego prelekcja ks. prof. Henryka Seweryniaka poświęcona Chrystusowi Jana Pawła II, natomiast Katolickie Radio Płock przygotowało dla swoich słuchaczy trwający przez cały dzień konkurs, poświęcony osobie i nauczaniu Ojca Świętego.

Wybrane dla Ciebie

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Więcej ...

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Adobe.Stock.

Św. Hildegarda z Bingen – doktor Kościoła powszechnego – była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Więcej ...

Przed 400 laty zmarł św. Robert Bellarmin – jezuita, teolog, doktor Kościoła

2021-09-17 13:20
Św. Robert Bellarmin

pl.wikipiedia.org

Św. Robert Bellarmin

Dokładnie 400 lat temu – 17 września 1621 zmarł w Rzymie w wieku bez mała 79 lat kard. św. Robert Bellarmin, znany w całym ówczesnym chrześcijaństwie zachodnim jezuita, teolog, ogłoszony 90 lat temu doktorem Kościoła. Mimo wysokich godności kościelnych zmarł ubogo, jako „prosty” zakonnik, bez jakichkolwiek przywilejów i ozdób, typowych dla papiestwa i Kościoła tamtych czasów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku