Reklama

Temat tygodnia

Nadchodzi czas kolędowania

Śpiewanie kolęd jest fenomenem, który da się w pewien sposób obliczyć i zmierzyć. Jednym z takich momentów mówiących nam o powszechności i popularności kolędowania jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Festiwal odbywa się rokrocznie od 12 lat. Dawno już zyskał status imprezy ogólnopolskiej i wydawać by się mogło, że liczba solistów, zespołów czy chórów ulegnie wyczerpaniu, że coraz mniej osób będzie zainteresowana udziałem w konkursie. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok festiwalowe eliminacje przyciągają jak magnes coraz więcej artystów. I co roku przybywa kolejnych miast czy ośrodków, w których odbywa się wstępna selekcja. Można zatem powiedzieć, że festiwal jak kolędy, gdy przychodzi ich okres - inspiruje i motywuje ludzi.

Honorowi patroni

Patronat honorowy nad XII Ogólnopolskim Festiwalem Kolęd i Pastorałek objęli: bp dr Adam Śmigielski SDB, Michał Czarski - marszałek województwa śląskiego, Jerzy Grad - śląski Kurator oświaty, Radosław Baran - prezydent Będzina i Janusz Śniadek - przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Festiwal dla każdego

Reklama

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek ma formułę konkursu przeznaczonego dla amatorów, choć dopuszcza się udział uczniów i absolwentów szkół muzycznych stopnia podstawowego. Dolna granica wieku uczestnika wynosi 7 lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone. Festiwal składa się z dwóch etapów. Do pierwszego etapu dopuszcza się wszystkich spełniających wymagania formalne. Do drugiego etapu wchodzą najlepsi uczestnicy przesłuchań eliminacyjnych. Decyzja o dopuszczeniu do udziału w finale festiwalu zostanie podjęta przez komisję weryfikacyjną do 21 grudnia 2005 r., a następnie przekazana na piśmie wykonawcy.

Przesłuchania eliminacyjne

W ramach pierwszego etapu przesłuchania eliminacyjne będą prowadzone od 9 do 18 grudnia 2005 r. Na pierwszy ogień pójdzie Zielona Góra, następnie Będzin, Bielsko Biała, Częstochowa, Dębno, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Katowice, Kędzierzyn Koźle, Kraków, Krasnobród, Lublin, Łódź, Olkusz, Olsztyn, Racibórz, Radom, Równe - Ukraina, Rybnik-Chwałowice, Rzeszów, Starachowice, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Warszawa, Wrocław. Etap drugi, czyli przesłuchania finałowe, odbędą się od 5 do 8 stycznia 2006 r. w Będzinie. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu ks. Piotr Pilśniak zaplanował koncert galowy na 8 stycznia 2006 r. na godz. 16.00 w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. Wówczas nastąpi wręczenie nagród oraz ogłoszenie wyników konkursu kompozytorskiego na kolędę lub pastorałkę.

Program obowiązkowy

Uczestnicy XII OFKiP zobowiązani są do zaprezentowania trzech dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek, w tym obowiązkowo jednej tradycyjnej polskiej, a ilość wykonywanych zwrotek należy ograniczyć do trzech. Dopuszcza się możliwość wykonania jednej kolędy zagranicznej. W kategorii chórów przynajmniej jeden utwór winien być wykonany a cappella. Czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut dla solistów i duetów i 15 minut dla zespołów i chórów. Laureaci grand prix i I miejsca w poszczególnych kategoriach XI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek nie mogą wystąpić w XII edycji festiwalu. Uczestnicy finału XI edycji festiwalu zobowiązani są do zaprezentowania nowego repertuaru.

Festiwalowe jury

Skład jury I etapu festiwalu w poszczególnych rejonach nie jest na razie znany, ale zostanie podany na stronie internetowej www.ofkip.pl. Na pewno będzie go stanowić kilkanaście osób niezwiązanych w żaden sposób z uczestnikami prezentującymi się w eliminacjach w danym rejonie. Jury będzie oceniać prezentacje w skali od 1 do 10 punktów za każdy utwór. Oceny członków jury są tajne. Werdykty wydane na podstawie ocen jury są ostateczne. Natomiast nad finałowymi przesłuchaniami w Będzinie pieczę będzie sprawował przewodniczący prof. Marek Racławski z Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prof. Mirosława Knapik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i ks. prof. Kazimierz Szymonik z Akademii Muzycznej i UKSW w Warszawie. Wszystkim startującym życzymy powodzenia.

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14
Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

Więcej ...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

Więcej ...

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę