Reklama

Rozmowa z o. Janem Mikrutem CSsR

„... tylko te państwa nie zginą, które...”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2005

„Jeżeli chcecie ratować świat, trzeba przeprowadzić intronizację Najświętszego Serca Jezusowego we wszystkich państwach i narodach na całym świecie. (...) Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu... Ja chcę niepodzielnie panować w sercach ludzkich” - to słowa, które w swym mistycznym widzeniu usłyszała od Chrystusa służebnica Boża Rozalia Celakówna, która zmarła w opinii świętości 13 września 1944 r. w Krakowie. Była apostołką intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stała się inspiratorką Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - dzieła zatwierdzonego przez kard. Sapiehę. Ideę intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1995 r. podjęła Krakowska Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obecnie takie wspólnoty istnieją już w wielu parafiach Polski i za granicą. Członkowie wspólnot spotykają się na cotygodniowych adoracjach Najświętszego Sakramentu. Ich formacją jest codzienna modlitwa, częsta spowiedź, Komunia św., adoracje oraz rekolekcje. Punktem odniesienia dla wszystkich wspólnot pozostaje Wspólnota Krakowska, przekazująca pozostałym materiały, intencje, informacje, przy zachowaniu indywidualnego charakteru i własnego charyzmatu Wspólnoty na danym terenie.

Z o. Janem Mikrutem CSsR, zaangażonanym w dzieło intronizacji, rozmawia Helena Maniakowska

Helena Maniakowska: - Jak doszło do poświęcenia się tej idei, która spowodowała, że jeździ Ojciec po Polsce i podczas rekolekcji głosi ważność intronizacji?

O. Jan Mikrut CSsR: - Moje zainteresowanie intronizacją rozpoczęło się od audycji w Radiu Maryja, podczas której goście z Krakowa: Ewa Nosiadek i o. Tadeusz Kiersztyn SJ, przedstawili życiorys Rozalii Celakówny oraz książkę Wielkie wezwanie Serca Pana Jezusa do narodu polskiego, autorstwa o. Z. Dobrzyckiego OSPPE i o. S. Szafrańca OSPPE. Intrygujące w tej książce jest wezwanie i ponaglenie, że intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa jest sprawą pilną, niecierpiącą zwłoki, oraz przestroga, że „Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu”, a także słowa: „tylko te państwa nie zginą, które będą oddane Sercu Jezusowemu przez intronizację, którego uznają swym Królem i Panem”. Te słowa zrobiły na mnie duże wrażenie. Zainteresowałem się dokumentami papieskimi na ten temat; okazuje się, że są aż cztery encykliki papieskie, poświęcone bezpośrednio kultowi Serca Pana Jezusa i Chrystusa Króla. Stały się one podstawą przemyśleń i zaangażowania bezpośrednio w prowadzenie rekolekcji, które przygotowywałyby ludzi do intronizacji w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym. Rekolekcje prowadzone w Poznaniu na Ratajach były transmitowane przez Radio Maryja, a nauki z tych rekolekcji zostały później umieszczone w książce Jezus jest Królem, wydanej przez Siostry Loretanki. Potem nastąpiła bliższa współpraca z Krakowską Wspólnotą dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa powstają w parafiach za zgodą proboszczów, modlą się w intencji intronizacji na modlitwie wynagradzającej przed Najświętszym Sakramentem i współpracują z duchownymi w przygotowaniu rekolekcji, a następnie w prowadzeniu tego dzieła, gdy rekolekcje się skończą i intronizacja dokona się.

Reklama

- Czym jest intronizacja i czym różni się ona od poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa?

- Intronizacja to świadomy akt woli, decyzja, przez którą wybieram Jezusa jako Pana, Zbawiciela i Króla, jako ostateczny punkt odniesienia w moim życiu. Ta decyzja dokonywana jest osobiście, kiedy mówimy o intronizacji we własnym sercu. Osobą kompetentną do takiego aktu jest osoba indywidualna, w wymiarze rodzinnym jest to rodzina. Z kolei intronizacja w wymiarze społecznym, tzn. publicznie, w świątyni, wobec władz kościelnych, państwowych i z ich udziałem, ogłasza się i wyznaje jako świadectwo wiary, że Jezus jest Królem, że pragnie się żyć według Jego Serca i poświęca się Jego Sercu, i zobowiązuje się do realizowania w życiu społecznym zasad Ewangelii. Od decyzji do wypełnienia jest jeszcze daleka droga. Intronizacja tak rozumiana jest jednorazowym aktem, który może być powtarzany, natomiast poświęcenie to styl życia. Sam Pan Jezus mówił o tym, co znaczy poświęcić się - „a Ja za nich w ofierze dam samego siebie”. A zatem przez intronizację, akt woli w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym, podejmujemy styl życia, który sprowadzi się do poświęcenia swojego życia dla Boga i ludzi. Jest to realizowanie w życiu społecznym przykazania miłości. A więc intronizacja prowadzi do poświęcenia. Przez poświęcenie się Bożemu Sercu Chrystus króluje w naszym życiu, dlatego że na pierwszym miejscu jest On, w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, a Ewangelia wprowadzona jest w czyn. Dlatego przez intronizację Bożego Serca dochodzimy do stylu życia, przez który króluje Chrystus, mówimy: Jezu, jesteś Królem, jesteś moim Królem, daj mi poznać wolę Twoją Panie, oto jestem.

- Jak założyć Wspólnotę dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa?

- W tym celu należy nawiązać kontakt z Krakowską Wspólnotą dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa (korespondencję prowadzi Ewa Nosiadek, ul. Pilotów 28/23, 31-462 Kraków; tel. [0-12] 41-26-105). W dzieło intronizacji i formacji wspólnot zaangażowani są Ojcowie Redemptoryści. Z woli przełożonych, jestem koordynatorem tej współpracy. W sprawie rekolekcji intronizacyjnych pytania można kierować pod adresem: o. Jan Mikrut, ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów; tel. (0-14) 632-72-00.
Na zakończenie należy zaznaczyć, że w Toruniu, w Domu Słowa, odbyły się dwa ważne sympozja dotyczące intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwsze w dniach 7-9 września 2001 r., z okazji 100. rocznicy urodzin Rozalii Celakówny, z którego materiały zostały wydane w książce pt.: Polska nie zginie jeśli... wyd. Sióstr Loretanek 2002 r. Drugie sympozjum odbyło się w dniach 17-18 września 2004 r., z okazji 60. rocznicy narodzin dla nieba służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Materiały z tego sympozjum, z dodanym do nich Dekretem Kongregacji Wiary Daminus Jezus, można znaleźć w książce pt. Serce Króla królów i Pana panujących, wyd. Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie 2005 r.

- Dziękuję za rozmowę.

O. Jan Mikrut, redemptorysta, otrzymał święcenia kapłańskie w 1969 r. Pracował w ośrodkach Ojców Redemptorystów w Elblągu, Krakowie, Gliwicach, Toruniu, a obecnie w Tuchowie. Od początku istnienia Radia Maryja był zaangażowany w działalności tej rozgłośni.

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26
wulkan La Palma

Vatican News

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych. „Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

Więcej ...

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19
Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...