Reklama

Prawdziwy św. Mikołaj

Od niepamiętnych czasów utrzymuje się zwyczaj pocierania o figurę Świętego chusteczek osób chorych dla wyproszenia łaski zdrowia. Drewniane plecy figurki są wypolerowane nadzieją tych, którzy wierzą w stawiennictwo św. Mikołaja z Pierśćca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niewielka wioska Pierściec, położona niedaleko Skoczowa kryje w parafialnym kościele prawdziwy skarb - łaskami słynącą figurkę Świętego Biskupa, przynoszącego zdrowie chorym, upragnione potomstwo rodzicom, szczęśliwe rozwiązanie czy udaną operację - te wszystkie cudowne „interwencje” św. Mikołaja, które czynią pierściecki kościół wyjątkowym sanktuarium na skalę całej Polski.

Historia

Choć źródła pisane „ mówiące” nt. Pierśćca pochodzą z XVI wieku, wydaje się jednak, że sama wioska musiała istnieć już dużo wcześniej, może nawet w wieku XIII. Udokumentowana historia figury sięga roku 1616 i związana jest z pożarem drewnianej kaplicy, z którego rzeźba ocalała. Niech o jej popularności zaświadczy fakt, że nową kaplicę, w której umieszczono figurę wybudowali w 1618 r. protestanci, co jest wydarzeniem nadzwyczajnym w historii reformacji Śląska Cieszyńskiego. W roku 1775 rzeźba Świętego trafiła do nowo wybudowanego, drewnianego kościoła. Obecną, murowaną świątynię postawiono pod koniec XIX wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święty

Reklama

Figura św. Mikołaja zajmuje centralne miejsce w pięknym prezbiterium. Od XIX wieku ubiera się ją w pełne biskupie pontyfikalia: mitrę, sutannę, komżę, kapę, krzyż pektoralny. Poniżej, w nastawie ołtarzowej, cztery piękne płaskorzeźby przedstawiają sceny z życia Świętego.
Parafia w Pierśćcu poszczycić się może nie tylko drewnianą figurką. W 1963 r. kard. Bolesław Kominek przywiózł relikwie Świętego z Bari. Relikwiarz umieszczono w nawie bocznej, w zdobionej w barokowym stylu, podświetlanej szafie. Relikwie te wystawiane są dla uczczenia przez wiernych w czasie odpustów i nabożeństw odprawianych ku czci Świętego.
Św. Mikołaj zaznaczył również swoją obecność w polskiej literaturze za sprawą Zofii Kossak-Szczuckiej. Pisarka tak mocno związana ze Śląskiem Cieszyńskim napisała w 1938 r. Legendę o św. Mikołaju z Pierśćca. Według owej legendy pastuch imieniem Mikołaj „jeszcze za życia rodziców był z nimi w Cieszynie, w kościele przy zamku. W głównym ołtarzu stał św. Mikołaj jak żywy. Chłopiec zapamiętał sobie jego strój i postać. Przymknąwszy oczy widział posąg, jakby go oglądał wczoraj. Takiego samiuteńkiego zapragnął wyrzeźbić swym starym kozikiem w lipowym klocu”.

Sługa Boży pod okiem Świętego

19 stycznia przyszłego roku ordynariusz naszej diecezji bp Tadeusz Rakoczy dokona w Pierśćcu odsłonięcia obrazu sługi Bożego ks. Franciszka Kałuży, który poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau 19 stycznia 1941 r. Ów kapłan pochodził ze wsi Kowale należącej do parafii w Pierśćcu. Jego prochy sprowadzono do rodzinnej parafii i z obawy przed represjami pochowano po cichu na pierścieckim cmentarzu.
Być może to św. Mikołaj wychowywał przyszłego kapłana do dania takiego świadectwa wierze…

Prawdziwy pośród przebierańców

Piękno sanktuariumw Pierśćcu i jego wyjątkowość stanowi może najwłaściwsze remedium na całą „mikołajkową maskaradę”, w której gdzieś gubi się religijny i historyczny wymiar postaci św. Mikołaja. Może zatem warto w grudniowy czas wziąć dzieci i pojechać tam, gdzie za nami wstawia się do Boga prawdziwy św. Mikołaj?

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Więcej ...

Abp Wacław Depo apeluje za papieżem Franciszkiem o "bliskość Chrystusową w Kościele"

2025-05-08 12:55
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

7 maja - dzień Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i ważnych uroczystości w Kielcach, zbiegł się z rozpoczęciem konklawe w Stolicy Apostolskiej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w asyście biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego, bp. Mariana Florczyka, bp. Andrzeja Kalety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...