Reklama

XX lecie parafii Św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu

Marzenia się spełniają i to stukrotnie…

Niedziela legnicka 49/2005

W niedzielę 30 października br. biskup legnicki Stefan Cichy gościł w parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego w Bolesławcu. Poświęcił organy i odnowione wnętrze świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości, obok wiernych, kapłanów z parafii dekanatów bolesławieckich, wziął także udział ks. dr Marian Biskup, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, kompania honorowa Wojska Polskiego, a także przedstawiciele władz miasta, władz samorządowych i różnych instytucji.
Po powitaniu Księdza Biskupa przez przedstawicieli parafian, wszystkich przybyłych powitał także proboszcz parafii ks. prał. Wojciech Mroszczak. Przedstawił przy tej okazji historię powstania parafii i ostatnio podjętych dzieł, prosząc jednocześnie o poświęcenie nowych organów i nowej elewacji wnętrza.
Ksiądz Biskup poświęcił wykonane prace na początku Mszy św., a w wygłoszonej homilii podkreślił ważność kościoła jako budowli i Kościoła, jako wspólnoty. Mówił: „Trzeba umieć docenić to miejsce naszego spotkania z Bogiem i braćmi. Trzeba umieć wyśpiewać wdzięczność Panu Bogu, że mamy ten kościół. Mamy okazję wyrazić także wdzięczność Panu Bogu za to, że i my jesteśmy Kościołem, tym żywym Kościołem, nie zbudowanym z cegieł, ale z serc ludzkich. Jest też potrzebna nasza troska o to dzieło. Trzeba nam troszczyć się o tę budowlę, bo nikt za nas tego nie zrobi. Jesteśmy za to odpowiedzialni. Ale obok tej troski materialnej, nie możemy też zaniedbać troski o Kościół jako wspólnotę. Ta troska wyraża się m.in. w zadbaniu o systematyczny udział we Mszy św., bo przecież Eucharystia buduje Kościół. Ta troska wyraża się w braniu żywego udziału w życiu wspólnoty parafialnej, w służbie biednym i potrzebującym - to jest praktyczny wyraz naszej troski o Kościół. Obyśmy umieli na co dzień okazywać, że jesteśmy prawdziwie żywym Kościołem, że pragniemy budować go jeszcze bardziej. Wspaniała okazuje się wspólnota, która potrafi nie tylko gromadzić się na modlitwie w kościele, pięknie śpiewać, ale także umie na co dzień żyć Bożą nauką wyrażającą się w dobrych czynach i słowach wobec bliźnich. Bądźcie więc i Wy zawsze żywym Kościołem, który gromadzi się w świątyni, ale także poza nią stara się o piękno swojej duszy i czynów. Niech dzisiejsza uroczystość zachęca nas, abyśmy przez nasze dobre czyny oddawali chwałę Panu Bogu i pokazali, że jesteśmy żywym Kościołem, że troszczymy się nie tylko o kościół materialny, ale i o ten, którym jesteśmy” - mówił Ksiądz Biskup.
Ksiądz Biskup pogratulował parafii nowych organów „które - jak mówił - nie tylko pięknie wyglądają, ale i pięknie brzmią”.
„Parafia powstała dekretem kard. Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego z dnia 6 sierpnia 1988 r., przy już zbudowanym «dolnym» kościele, gdyż budowa rozpoczęła się w 1985 r., po moim przyjściu do Bolesławca - mówił zapytany o historię parafii, ks. prał. Wojciech Mroszczak - proboszcz.
- Najpierw skierowano mnie do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z której nowa parafia została wydzielona, abym podjął współpracę z proboszczem i mając takie zaplecze, rozpoczął budowę nowego kościoła. Proboszczem parafii był ks. prał. Władysław Rączka. To on pozyskał działkę, którą już ogrodził, a także zamówił projekt kościoła. Kiedy uzyskałem pozwolenia na budowę, rozpoczęliśmy pierwsze prace w sierpniu 1985 r. Tego samego roku, 4 listopada 1985 r. kard. Henryk Gulbinowicz poświęcił plac i wmurował kamień węgielny.
Tę datę uznajemy jako ważną dla historii budowy kościoła. Pierwsze 3 lata trwała budowa dolnego kościoła. Równolegle podjęliśmy budowę plebanii i zaplecza duszpasterskiego. Kolejne etapy prac wyznaczają daty: 20 lutego 1990 r., kiedy to bp Tadeusz Rybak poświęcił kościół «dolny» i plebanię i 20 października 1991 r., kiedy ten sam biskup poświęcił kościół «górny»”.
W kolejnych latach kościół był przygotowywany stopniowo do konsekracji, co roku też Ksiądz Proboszcz wraz z parafianami podejmowali kolejne inwestycje i wyposażali świątynię. Uroczysty dzień konsekracji świątyni nastąpił, po 13-letniej budowie, 25 października 1998 r., a dokonał tego aktu bp Tadeusz Rybak, już jako biskup legnicki.
Ostatnimi dziełami wykonanymi dla tej świątyni były witraże i organy, które powstawały przez 3 lata. „To dzieło całej wspólnoty parafialnej, które spłacaliśmy ratalnie w latach 2002-2004. Była to największa nasza inwestycja po budowie kościoła” - mówił ks. prał. Mroszczak. Organy wykonał Remigiusz Cynar. Jest to instrument 18-głosowy, 2-manuałowy, zawiera 1260 piszczałek. W założeniu, ma służyć nie tylko do liturgii, ale także i do koncertów. Ostatni taki koncert organowy miał miejsce we wrześniu br. w ramach wrocławskiego festiwalu „Vratislavia Cantans”. Prospekt organowy nie jest bogato zdobiony, ale prosty, wkomponowany w wystrój świątyni. Sam kościół - którego autorem jest inż. arch. Dariusz Fułek - nawiązuje do tradycyjnej formy. Autorem wystroju jest inż. arch. Jerzy Masternak. Choć kościół jest murowany, dach kryty blachą, wewnątrz jest dużo drewna. Zarówno w prezbiterium: krzyż z pasyjką, figury Świętych Patronów, strop, boazeria i inne elementy wystroju są drewniane.
Kościół nie jest duży, bo był budowany w czasach, kiedy ograniczano możliwość budowy większych budowli sakralnych i łącznie jego powierzchnia wynosi 600 m2. Jest bardzo dobrze wkomponowany w architekturę miejscowego osiedla, noszącego trochę już zapomnianą nazwę „40-lecia”.
Dziś parafia liczy ponad 6 tys. mieszkańców. Ale co ciekawe, ksiądz proboszcz przyznaje, że od chwili powstania parafii ubyło z niej ok. 1000 mieszkańców. Jak to możliwe? „Część ludzi wyjechała na Zachód i tam pozakładali rodziny. Są zameldowani na terenie parafii, ale praktycznie tu nie mieszkają. Inną przyczyną jest to, że nasza młodzież, kończąc studia poza Bolesławcem, tam już pozostaje” - mówił Ksiądz Proboszcz.
Specyfiką parafii jest także to, że graniczy z terenami wojskowymi. „Kiedy obejmowałem tę parafię, były tu 4 jednostki wojskowe. Moim marzeniem było, aby kiedyś w kościele zagrała orkiestra wojskowa. W 1985 r. było to nierealne, ale po zmianach w 1989 r., w 1990 r. zostałem poproszony na święto brygady i ze wzruszeniem przekraczałem po raz pierwszy bramy koszar. Potem udało się nawiązać bliższą współpracę z jednostką, czego wyrazem było m.in. przygotowywanie przez wojsko jednego z ołtarzy na Boże Ciało. Sam również do 2002 r. pełniłem funkcję kapelana, a nasz kościół funkcję kościoła garnizonowego. Tu wojsko przeżywa swoje święta i bierze udział w życiu parafii. A wracając do orkiestry wojskowej, dodam, że dokąd istniała, zagrała nam około 100 razy, od 1990 do 1999 r. Warto więc mieć marzenia, bo niektóre się spełniają i to nawet stukrotnie” - mówi z uśmiechem Ksiądz Prałat.
Szczególną radością Księdza Proboszcza jest to, że dzieło podjęte przez niego i mieszkańców parafii zostało docenione także poza granicami Bolesławca. Kościół otrzymał I nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Architektów Dolnośląskich za najpiękniejszą budowlę sakralną w 1992 r. A o wiele cenniejszą wiadomością była dla parafii informacja, że 14 października 1994 r. w Tarnowie, w ramach ogólnopolskiego konkursu im. bp. Henryka Bednarza, na najlepsze realizacje budowli sakralnych za lata 1989-1993 r., organizowanego przez istniejącą wcześniej przy Episkopacie Polski Komisję ds. budowy kościołów, ich kościół zdobył III miejsce.
Księdzu Proboszczowi, jego współpracownikom i wszystkim parafianom życzymy przy tej okazji kolejnych radosnych jubileuszy, opieki św. Patronów i obfitości łask Bożych w dalszej działalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

CBA zatrzymało prezydenta Wrocławia. W tle Collegium Humanum

2024-11-14 14:08

Adobe.Stock

Dzisiaj rano agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka - potwierdził w mediach społecznościowych rzecznik szefa MSWiA Jacek Dobrzyński.

Więcej ...

To będzie pierwsza w dziejach wizyta papieża na tej wyspie

2024-11-14 14:26
Papież Franciszek wybiera się w podróż na Korsykę

PAP/EPA

Papież Franciszek wybiera się w podróż na Korsykę

„Przyjadę na Korsykę, 15 grudnia, taki jest plan” - powiedział papież Franciszek reporterowi francuskiego magazynu „Paris Match” Arthurowi Herlinowi podczas wczorajszego spotkania w Watykanie z delegacją francuskiego stowarzyszenia Foyer Notre-Dame des Sans-Abri, pomagającego osobom bezdomnym.

Więcej ...

Franciszek zachęca do bycia przyjaciółmi ubogich

2024-11-15 11:36

Grzegorz Gałązka/RED

Do otaczania ubogich przyjaźnią zachęca papież Franciszek w opublikowanym dziś Orędziu na VIII Światowy Dzień Ubogich. Jest on obchodzony w przedostatnią niedzielę Roku Liturgicznego - w tym roku będzie to 17 listopada. Jego hasłem są słowa nawiązujące do księgi Mądrości Syracha: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Ojca Pio nauka o pokorze

Wiara

Ojca Pio nauka o pokorze

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Wiara

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...