Reklama

Niedziela Wrocławska

Katecheci, przebijecie się ze Słowem!

Agnieszka Bugała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

49. Wrocławskie Dni Duszpasterskie pod hasłem „Wielka tajemnica wiary. Eucharystia. Źródło Bożego życia” - zakończenie

Bp Andrzej Siemieniewski odprawił Mszę św. kończącą 49 WDD we Wrocławiu. W czasie modlitwy w katedrze nie tylko wygłosił katechetom budującą homilię przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, ale też udzielił indywidualnego błogosławieństwa przed rozesłaniem do pracy i posługi. We Mszy św. wzięli udział kapłani zaangażowani w WDD i rektorzy – PWT ks. Włodzimierz Wołyniec i MWSD ks. Kacper Radzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Bp Siemieniewski błogosławi katechetów

- To były dni wzajemnego dzielenia się, ale i modlitwy, dlatego spotykamy się na Eucharystii, aby powierzyć Bogu nadchodzące dni roku duszpasterskiego – mówił w homilii bp. Siemieniewski. Odniósł się też to przypadającego 27 sierpnia liturgicznego wspomnienia św. Moniki.

Reklama

- Jak to dobrze, że Dni Duszpasterskie przypadają we wspomnienie św. Moniki. Dlaczego? Bo to ona może być pomocą dla tych, którzy są odpowiedzialni za przekazanie wiary, a to zawsze wiąże się z trudnościami. Można wiec swoje trudy i wysiłki połączyć z Moniką, matką św. Augustyna.- mówił bp Andrzej. Na modlitwę i ofiarę Bóg odpowiada swoim błogosławieństwem. W „Wyznaniach” św. Augustyna czytamy, że u końca swoich dni św. Monika powiedziała, że skoro dostąpiła już takiego szczęścia, że widzi, że wiara została przekazana jej synowi, to już większa radość jej tu nie spotka i uważa swoją misję za spełnioną, może odejść. Trudności w walce o nawrócenie syna bp Siemieniewski porównał z tymi, które podejmują katecheci w pracy z dziećmi i młodzieżą.

- Podobnie jak w życiu św. Moniki każdy z nas mógłby przywołać z pamięci wydarzenia, kiedy głosząc Dobrą Nowinę, dzieląc się Ewangelią, pracując katechetycznie napotykaliśmy na przeszkody i trudności. Ktoś, kto dopiero zaczyna katechetyczne dzieło, być może ma pokusę powiedzieć: Tak źle, jak dziś, to jeszcze nie było, dawniej z pewnością było lepiej. Ktoś, kto może sięgnąć do początku lat 90-tych powie: Łatwo też nie było. Bardzo trudne było wchodzenie do szkoły i niektórzy nie wytrzymali tej próby. Ktoś może powiedzieć, i to akurat jedno z moich wspomnień – że tak niesfornych uczniów jak na początku lat 80 –tych to później nie spotkałem –konkludował bp Siemieniewski. Przywołał też osobiste doświadczenia ze słuchania katechezy i doświadczenia św. Pawła – opisane w Listach Apostolskich - i zapewnił, że zawsze głoszenie ewangelii było bardzo trudne i trafiało na opór, a czasem żywą niechęć słuchaczy.

Reklama

- Z dzisiejszej liturgii słowa dowiadujemy się, że praktycznie zawsze tak było. Czyż nie dzielił się Paweł w swoim Liście do Tesaloniczan? „Bracia, ucierpieliśmy i doznaliśmy nawet zniewagi” – pisał Paweł. Dlaczego? Bo odważyliśmy się wam głosić Ewangelię Bożą pośród wielkiego utrapienia. Pewnie zawsze tak było, że głoszenie Ewangelii wiąże się z trudem, utrapieniem, uciskiem. Zawsze tak było, bo Ewangelia jest wyzwaniem. Nie jest czymś, co schlebia ludzkim gustom, czymś, co łatwo pogodzić z samowolą. Jest wyzwaniem, jest zaproszeniem do wchodzenia przez ciasną bramę i wędrowaniem wąską ścieżką. Pewnie, że na zielone pastwiska prowadzi mnie Pan. Pewnie, że prowadzi do radości w Duchu Świętym – Królestwo Boże to sprawiedliwość, radość, pokój w Duchu Świętym - ale prowadzi ścieżką wąską, prowadzi przez bramę ciasną, dlatego nic dziwnego, że każdy z nas z przeciwnościami się spotykał i będzie spotykał, również w tym roku pracy – mówił bp Andrzej. Zachęcił tez, aby nie ulegać lekom i obawom, ale pamiętać, że głosimy Ewangelię nie po to, aby podobać się ludziom, ale Bogu, który bada nasze serce. - Wiedząc o tym, spodziewając się tego, już za kilka dni, przy rozpoczęciu nowego sezonu katechetycznego, w nowym roku duszpasterskim i szkolnym chcemy się do tego przygotować – przez modlitwę – mówił. Odwołując się do kończących się 49. Wrocławskich Dni Duszpasterskich dodał, że przez dwa dni katecheci mieli szanse przygotować się do nowych zadań przez słuchanie wykładów, ale potrzebna jest moc, a mocy udziela Duch Święty. Bp Andrzej przypomniał też katechezy w kościele salezjanów u Sióstr Miłosierdzia i niesforne zachowanie uczniów. - Przeszkadzaliśmy, a jednak ówcześni katecheci przebili się do naszego serca –mówił. - Wspominam ich dziś z wdzięcznością. Modlimy się też, aby podobną wdzięczność nosili w sercach po latach i wasi uczniowie, ci, którzy od was będą czerpać słowo Dobrej Nowiny. Którzy będą głosić nie tak, aby podobać się ludziom, ale tak, aby podobać się Bogu, który bada nasze serca. W głoszeniu Słowa jest coś z duchowego rodzenia – ojcostwa i macierzyństwa – snuł w rozważaniu. - Św. Paweł pisze: zrodziłem was do głoszenia Słowa Bożego. I tym różni się katecheza od wielu innych, też przecież ważnych, lekcji szkolnych. Katecheza, która jest prawdziwie głoszeniem Słowa – mówił. Podkreślając niezwykle ważną rolę katechetów w systemie szkolnym zachęcił do odwagi i niezrażania się przeciwnościami.

- Wiara rodzi się ze słuchania, a tym, czego się słucha, jest Słowo Chrystusa. To właśnie jest zrodzenie do życia w wierze. To jest zrodzenie nowego człowieka do nowego życia. Dobrze jest o obie samym tak pomyśleć: trudzimy się w głoszeniu słowa, to nie jest trud daremny – mówił do nauczycieli – katechetów zebranych w katedrze. Dodał też, z mocą i przekonaniem, że wiara katolicka jest wiarą objawioną. - Nie pochodzi z debat, nie pochodzi z tez. Pochodzi z góry, pochodzi z Boga, który posłał Jezusa Chrystusa, z Jezusa Chrystusa, który posłał Apostołów, od Apostołów, którzy ustanowili swoich następców – powiedział.

Na zakończenie bp Siemieniewski udzielił katechetom indywidualnego błogosławieństwa na drogę – niełatwą – co podkreślił – ale owocną.

W nowym roku katechetycznym redakcja Niedzieli wrocławskiej dołącza się do modlitwy i życzeń bp. Andrzeja Siemieniewskiego dla wszystkich katechetów naszej archidiecezji.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-28 15:04

Wybrane dla Ciebie

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Więcej ...

Bp Suchodolski: więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy lekcji religii

2025-07-18 07:09
Bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Więzi z młodzieżą nie tworzy się z wysokości ambony czy szkolnej lekcji religii, ale w codziennym byciu razem, poznawaniu ich języka, wartości i problemów – powiedział PAP przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Więcej ...

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12
Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat