Reklama

Spotkanie Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Toruńskiej

„Przywracajmy nadzieję ubogim”

Niedziela toruńska 49/2005

19 listopada br. w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się spotkanie członków Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich naszej diecezji (DRRiSKDT). Było to już czwarte spotkanie w trzeciej kadencji Rady. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób - przedstawicieli większości ruchów skupionych w Radzie. Przypomnijmy, że obecny skład Rady tworzą przedstawiciele 36 ruchów i stowarzyszeń, działających na terenie naszej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa. Następnie głos zabrał ks. Adam Ceynowa - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w naszej diecezji. Przedstawił on główne założenia programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na rok 2005-06. Nadchodzący rok duszpasterski nosi tytuł Przywracajmy nadzieję ubogim i stanowi pierwszą odsłonę przyjętego przez Komisję Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski programu duszpasterskiego na lata 2006-10, który nosi tytuł: Kościół niosący Ewangelię nadziei.
Lektura wskazań duszpasterskich skłoniła uczestników spotkania do tego, aby ubóstwo rozumieć dwojako: jako ubóstwo materialne oraz duchowe. To pierwsze jest dla nas stosunkowo łatwo zrozumiałe, wydaje się nawet, że na tym polu mamy spore sukcesy. Więcej problemów w zrozumieniu nastręcza drugi aspekt ubóstwa. Dotykamy w nim przecież upadku człowieka, który stracił poczucie sensu życia i zmaga się z przerażającą pustką wewnętrzną.
Ksiądz Adam zapewnił, że intencją biskupów jest, aby program duszpasterski nie „wyrastał zza biurka”. Dlatego ważne są takie spotkania, jak to, pośród odpowiedzialnych za ruchy i wspólnoty w naszej diecezji, które mogą posłużyć wprowadzeniu do programu bardzo konkretnych propozycji.
Podane myśli stały się następnie przedmiotem dyskusji przedstawicieli części ruchów i stowarzyszeń. Mówili oni o rozumieniem ubóstwa z własnej perspektywy, dzielili się konkretnymi formami zaangażowania, a także planami, które mogliby podjąć w nadchodzącym roku, np. pomoc w formacji przez organizowanie kursu ALFA, regularne Msze św. o uzdrowienie, możliwość skorzystania przez innych z przygotowanych materiałów formacyjnych.
W kolejnej części spotkania usłyszeliśmy kilka praktycznych informacji, które mogą stać się pomocne członkom naszych ruchów i stowarzyszeń. Ks. Tomasz Kowalski przybliżył działalność Katolickiego Ośrodka Psychologiczno-Pastoralnego „Cyrenejczyk” z siedzibą w Toruniu. Można tam skorzystać z pomocy: psychologa, socjoterapeuty, psychiatry, pedagoga, instruktora naturalnych metod planowania rodziny, prawnika oraz kapłana. Wypowiedź Księdza Tomasza uzupełniła konkretnymi wskazówkami psycholog Barbara Krzemińska.
Podczas każdego spotkania Rady odbywa się prezentacja wybranego ruchu. Tego dnia mogliśmy usłyszeć o charyzmacie i działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Odpowiedzialni za to dzieło w diecezji: Marcin Stefański (prezes) oraz Katarzyna Właśniewska (wiceprezes) podzielili się m.in. doświadczeniami z organizowania kursów językowych oraz zapowiedzieli otwarcie (5 grudnia br.) w Toruniu Kawiarenki Edukacyjnej. Będzie się ona mieściła przy ul. Moczyńskiego 8/10, a zajęcia (od poniedziałku do piątku) będą się odbywały w następujących blokach warsztatowych: matematycznym, polonistycznym, germanistycznym, muzycznym, integracyjnym, itd. Bliższe informacje o projekcie można uzyskać pod nr. tel. (0-56) 621-14-12.
Następnie Piotr Gużyński, członek sekretariatu Rady, omówił stan przygotowań do wydania informatora o ruchach i stowarzyszeniach w naszej diecezji. Z kolei ks. Sylwester Ćwikliński przedstawił aktualne wydarzenia związane z III Ogólnopolskim Kongresem Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Część końcowa została wypełniona komunikatami. Spotkanie zakończono modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

2024-04-24 10:27

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

- Gospel jednoczy ludzi, wprowadza w dobry nastrój, a że jest to muzyka związana z Bogiem i modlitwą, to jest dla nas szczególnie bliska – zauważa uczestniczka warsztatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...