Ta tragedia wstrząsnęła ludźmi, którzy w uroczystość Chrystusa Króla przybyli na konsekrację kościoła św. Ignacego Loyoli. Gdy uformowała się procesja na powitanie Prymasa Polski, stojący w głównej nawie świątyni ks. Ignacy Kabulski nagle osunął się na ziemię i po chwili zmarł.
- Wezwaliśmy karetkę. Lekarze próbowali reanimować Proboszcza, ale bez skutku. W tym czasie, razem z Księdzem Prymasem, asystą i całą wspólnotą parafialną staliśmy nad nim i odmawialiśmy chwalebne, a potem bolesne tajemnice Różańca - opowiada ks. Grzegorz Kalwarczyk, kanclerz warszawskiej kurii.
Zmarłego Proboszcza księża przenieśli do zakrystii. Kard. Józef Glemp konsekrował wprawdzie kościół, ale zmieniono ceremonię. Nie wygłosił homilii. Powiedział tylko, że do ofiary Pana Jezusa składanej podczas Mszy św. ks. Kabulski dołączył ofiarę własnego życia. - Z pewnością ta śmierć ma wymiar symboliczny - tłumaczy ks. kanclerz Kalwarczyk. Wspomina, że na kilka minut przed śmiercią Proboszcza przywitał się z nim jeszcze w zakrystii, chwilę porozmawiali. Nikt się nie spodziewał takiej tragedii. - Zdarzało się, że kapłani umierali przy ołtarzu, ale nigdy nie widziałem, by ksiądz odszedł w czasie konsekracji kościoła - mówi Ryszard Rzepecki, fotoreporter, który od wielu lat dokumentuje na zdjęciach życie Kościoła.
Po Mszy św. i po konsekracji ludzie ustawili się w kolejce do zakrystii, by oddać hołd zmarłemu Proboszczowi.
Ks. prał. Ignacy Kabulski zmarł na zawał w wieku 71 lat, z których w kapłaństwie przeżył 47. Był budowniczym kościoła i plebanii w Warszawie na Młocinach oraz kaplicy, kościoła i domu parafialnego w Warszawie na Placówce przy Wólce Węglowej. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościele św. Ignacego Loyoli. Ks. Kabulski został pochowany na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
Już jako dwudziestoletni młodzieniec wykładał filozofię w Barcelonie. W tym też czasie wydał swoje pierwsze monumentalne dzieło „Summę prawa”, podręcznik dla studentów prawa.
Abp Jędraszewski: Są dziś ci, którzy pod pozorem nauczania o zdrowiu chcą wprowadzić deprawację dzieci
2025-01-07 06:39
BP Archidiecezji Krakowskiej
BP Archidiecezji Krakowskiej
Abp Marek Jędraszewski
– Widać z Ewangelii, ale widać także w dziejach chrześcijaństwa, to ogromne zmaganie między Światłością, którą jest Jezus Chrystus, a siłami ciemności, które uderzają w Chrystusa, a w konsekwencji także w człowieka, nawet w niewinne, bezbronne dzieci – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Objawienia Pańskiego w katedrze na Wawelu. Po Mszy św. tradycyjne Orszaki Trzech Króli z różnych stron miasta spotkały się na Rynku Głównym w Krakowie.
Ponad 20 tys. Polaków spodziewanych na Jubileuszu Młodych w Rzymie
2025-01-07 20:39
Beata Zajączkowska/KAI
Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM Polska
W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”
Wciąż trwają zapisy na Jubileusz Młodych, który będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń Roku Świętego w Rzymie. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ponad 20 tys. Polaków, dla których przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”. „Bardzo bym chciał, żeby polska młodzież licznie przyjechała i zobaczyła, jak wygląda młody Kościół na całym świecie” - podkreśla bp Grzegorz Suchodolski, który przebywał w Rzymie, przygotowując polską kwaterę tego jubileuszowego wydarzenia.