Reklama

Centrum Dziedzictwa Polskiego w Cleveland

Niedziela w Chicago 50/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Slavic Village, dzielnica w Cleveland w stanie Ohio to skupisko słowiańskich emigrantów, głównie polskich. W ostatnich latach coraz więcej Polaków przenosi się do innych dzielnic miasta z powodu spadku bezpieczeństwa w tych okolicach. Wracają tu jednak przynajmniej raz w tygodniu, żeby zrobić zakupy w polskich sklepach, załatwić interesy w polskich biurach, wysłać dzieci do sobotniej polskiej szkoły, lub żeby uczestniczyć w niedzielnej polskiej Mszy św. A są tu dwa kościoły zbudowane przez Polaków: kościół Niepokalanego Serca Maryi przy ul. Lansing i kościół św. Stanisława przy ul. E. 65.
Zatem Slavic Village, mimo wielu zmian, wciąż tętni polskością i przyciąga rozproszoną Polonię. Od kilku lat Polacy mają jeszcze jeden dodatkowy powód, aby częściej odwiedzać Slavic Village. U zbiegu ulic: E. 65. i Lansing prężnie działa nowa organizacja: Polsko-Amerykańskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II. Mimo krótkiego okresu działalności placówka ta ma na swoim koncie wiele osiągnięć, np.: organizowanie wystaw, koncertów i imprez kulturalnych z udziałem polskich artystów, inicjowanie spotkań z interesującymi ludźmi ze świata polityki, nauki, sztuki, wydawanie niedzielnych obiadów, będących okazją do towarzyskich spotkań zaraz po polskiej Mszy św., publikowanie czasopisma Forum, starającego się obok informacji o bieżących wydarzeniach w świecie Polonii, umieszczać także artykuły edukacyjne związane z historią, medycyną, muzyką i prawem. Na tym nie koniec, bo pomysły natrafiają tutaj na żyzny grunt: wciąż rodzą się nowe i są skrupulatnie realizowane.
Tak właśnie stało się z ideą powstania muzeum przy Centrum Kultury. Z pomysłem tym od jakiegoś czasu nosił się pierwszy prezydent tej organizacji - Eugeniusz Bąk. To on od początku uważał, że Centrum Kultury powinno stworzyć coś, co stałoby się symbolicznym pomostem pomiędzy polonijną historią a teraźniejszością i przyszłością. Eugeniusz Bąk wiedział, że wielu Polaków z Cleveland w swych domowych schowkach i piwnicach przechowuje prawdziwe klejnoty polskości, nierzadko cenne historyczne pamiątki, przedmioty będące unikalnym świadectwem dziejów polskich emigrantów. Chodziło tylko o to, by je zgromadzić w jednym miejscu i pozwolić zadziałać sile ich przesłania...
Dzięki wytrwałej pracy całego Centrum Kultury ten ambitny plan został uwieńczony sukcesem. 22 września br. uroczyście otwarto Centrum Dziedzictwa Polskiego. Znaczenia temu wydarzeniu dodała obecność znakomitego gościa, dr. Zbigniewa Brzezinskiego, byłego doradcy prezydenta Cartera do spraw bezpieczeństwa. Obecni byli również, m. in.: major Cleveland - Jane Campbell; Andrzej Rabczenko - radca; minister ambasady polskiej w Waszyngtonie - bp Anthony Pila; dr Jerzy Maciuszko; Edward Rybka - członek rady miejskiej w Cleveland.
Szczególne słowa uznania należą się Eugeniuszowi Bąkowi - dyrektorowi wykonawczemu Polsko-Amerykańskiego Centrum Kultury i Benowi Stefańskiemu - obecnemu prezydentowi tej organizacji. To głównie dzięki nim każdy gość Centrum Kultury może oglądać kolekcje obrazów, zdjęć, eksponatów obrazujących dzieje Polonii w Ameryce, poczytać polskie książki w przymuzealnej bibliotece, słowem - zostanie zaproszony na spacer po symbolicznym moście zarzuconym między polonijną przeszłością a teraźniejszoscią... Zapraszamy.

Centrum Dziedzictwa Polskiego w Cleveland (Ohio) jest otwarte w każdą niedzielę od 12.00 do 16.00 i w piątki od 18.00 do 20.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...