Bp Guzdek nawiedził groby żołnierzy września 1939 r.
kos / Warszawa (KAI)
Adrian Grycuk / pl.wikipedia.org
Biskup polowy WP Józef Guzdek modlił się przy grobach żołnierzy poległych w wojnie obronnej Polski 1939 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas wizyty na cmentarzu bp Guzdek modlił się m.in. przy grobie płk. Zygmunta Łabędzkiego ps. „Łoś”, prezesa Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i pierwszego dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej WP.
Co roku w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej płk Łabędzki odwiedzał groby swoich bliskich i tu spotykał się z bp. Guzdkiem, który również modlił się w intencji spoczywających na Powązkach żołnierzy.
Biskup zapalił znicz w kwaterze żołnierzy 1939 r., m.in. obrońców Twierdzy Modlin, którzy spoczywają na warszawskim cmentarzu. W modlitwie wspomniał ludność cywilną wielu miejscowości, która zginęła w czasie niemieckich ataków i w okresie okupacji.
Do modlitwy w intencji poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy apelował biskup w specjalnym przesłaniu, odczytanym w ubiegłą niedzielę w kościołach garnizonowych.
Bp J. Guzdek: bezpieczeństwo naszej Ojczyzny w dużej mierze zależy od stanu lotnictwa
mag (KAI) / Warszawa / KAI
Gagorski/pl.wikipedia.org
Od stanu polskiego lotnictwa w dużej mierze zależy bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – podkreślił biskup polowy Józef Guzdek. Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego w katedrze polowej odbyła się 28 sierpnia uroczysta Msza św. z udziałem żołnierzy, weteranów, kombatantów oraz najwyższych władz wojskowych.
Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku
Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.
5 dni Franciszka w Polsce: Papież apelował m. in. o zgodę narodową
2025-04-24 17:27
maj/KAI
Bożena Sztajner/Niedziela
Papież Franciszek na Jasnej Górze 07.2016 r.
Papież Franciszek gościł w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 r. w ramach swojej 13. zagranicznej podróży apostolskiej. Głównym celem jego pielgrzymki było uczestnictwo w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Papież udał się też na Jasną Górę, gdzie uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski. Modlił się również na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz - Birkenau i w sanktuarium w Łagiewnikach, spotkał się z władzami RP na Wawelu oraz odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. W pierwszym przemówieniu Franciszek przypomniał Polakom, że "zgoda, pomimo różnorodności poglądów, jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego". W trakcie ŚDM przestrzegał młodych przed życiem „na kanapie” przed byciem „przedwczesnym emerytem” i przed „wirusem smutku”. Małżonkom radził, by używali trzech kluczowych słów: „pozwól, dziękuję, przebacz”. Osobom konsekrowanym i księżom mówił o powołaniu do służby. Przypomnijmy te 5 dni Franciszka w Polsce.