Reklama

100 lat Jezuitów w Czechowicach

Niedziela bielsko-żywiecka 52/2005

8 grudnia br. dobiegł końca setny rok jezuickiego duszpasterzowania w Czechowicach-Dziedzicach, a dzień później obchodzono stulecie uruchomienia Domu Rekolekcyjnego pw. św. Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak szybkie otwarcie domu dla pielgrzymów było dynamiczną odpowiedzią na wezwanie Leona XIII, skierowane szczególnie do Jezuitów, by przez bogactwo swej duchowości zatroszczyli się o przeciwstawienie dechrystianizującym wpływom różnych ruchów żerujących na ciężkiej doli, np. robotników przemysłowych.
Główne uroczystości jubileuszowe trwały przez kilka dni. Wielkim wydarzeniem była Msza św. w konsekrowanym przed paru laty jezuickim kościele, która stanowiła główne liturgiczne dziękczynienie i błaganie z racji tego minionego stulecia działalności i w perspektywie dalszego apostolatu. Liturgii przewodniczył bp ordynariusz bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. W braterskiej radości modlitwy z przybyłym ludem, jako współkoncelebrującego dostrzegliśmy prowincjała Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, o. Krzysztofa Dyrka SI. Ponadto koncelebransami byli m.in.: księża z okolicznych parafii, na czele z ks. dziekanem Andrzejem Raszką, pochodzący z tych stron jezuici, na czele z o. Bogusławem Steczkiem SI, i w końcu jezuici niegdyś tu pracujący, oraz wielu innych gości. Celebrę otworzył o. superior Stanisław Biel SI. Warto jeszcze dodać, że jak przed 100 laty - tak obecnie towarzyszyła uroczystościom przede wszystkim życzliwa obecność i modlitwa mieszkańców - parafian. Obecne były poczty sztandarowe oraz Chór im St. Moniuszki ze Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, soliści Opery Śląskiej i Służba Liturgiczna Ołtarza z parafii św. Andrzeja.
W kazaniu biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy, nakreślając swój pasterski ogląd posługi Jezuitów, podkreślił m.in. ich zaangażowanie wychodzące z bogactwem swej duchowości do konkretnych, tu żyjących ludzi.
Z kolei Ojciec Prowincjał, uwypuklając jako podstawę jezuickiego wkładu ów charyzmat św. Ignacego, którego kwintesencję stanowią udzielane w Domu Rekolekcyjnym rekolekcje ignacjańskie, ukazał 100-lecie duszpasterstwa również w perspektywie otwierających się przed nami następnych dni i miesięcy. Mówił o kolejnym jezuickim Roku Jubileuszowym św. Ignacego Loyoli, Franciszka Ksawerego i bł. Piotra Fabera. Głos zabrali także i inni ważni goście: burmistrz Czechowic-Dziedzic Jan Berger i dyrektor miejscowej szkoły.
Godne więc podkreślenia jest i to, co rozpoczęte zostało przez uroczystą celebrę pod płaszczem Matki Bożej 8 grudnia - czyli wspomniane już wkroczenie w następne sto lat działalności poprzez sesję Duchowość św. Ignacego wobec wyzwań współczesnego Kościoła i świata. Brało w niej udział wielu znakomitych prelegentów. Sesję rozpoczął Mszą św. prowincjał Towarzystwa Jezusowego, o. K. Dyrek SI. Wystąpił również były dyrektor Domu, proboszcz i superior, późniejszy prowincjał i asystent Ojca Generała, czechowiczanin z urodzenia, o. Bogusław Steczek SI. Kolejnym referentem był o. Wacław Oszajca SI, który zainteresował słuchaczy wizją współczesności postrzeganej poprzez pryzmat bolączek ludzkiego ducha i zapotrzebowań życia w społeczności.
Potrzeby i bolączki polskiego Kościoła nakreślił Jan Pospieszalski, zaś całość zamknął referatem i homilią dziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego „Bobolanum”, o. Jacek Bolewski SI, badacz dziedzictwa św. Andrzeja i jego czciciel. Wskazał on te wymiary duchowości ignacjańskiej, które w najbardziej widoczny sposób wiążą się z Jezusem, aż po najgłębsze doświadczenie zbawienia, a tym samym dające te odpowiedzi, których tak potrzebuje i tak czasem nie umie znaleźć współczesny człowiek.
O żywej potrzebie przeprowadzenia takiej sesji świadczyło niemałe zainteresowanie słuchaczy, którzy zadawali ogromną ilość pytań, dzielili się refleksjami i wyrażali chęć uczestnictwa w kolejnej takiej uroczystości.
Zapraszamy więc do nas, by korzystać z tych podpowiedzi Ducha Świętego, które przez mądrość duchowości ignacjańskiej przychodzić mogą tu, w tym miejscu Śląska Cieszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Do Fatimy bez pieniędzy

Archiwum Jakuba Karłowicza

Ma 23 lata i udowadnia, że wszystko ma w Bogu. W ciągu 221 dni pokonał 5600 km. Przebył drogę prowadzącą przez 10 państw z różańcem w ręku, gitarą w plecaku, bez pieniędzy, aby w intencji pokoju dotrzeć do Fatimy.

Więcej ...

Leon XIV u augustianów: żyjcie jak tego chciał św. Augustyn

2025-05-13 18:33
Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV

Żyjcie w komunii, tak jak chciał tego św. Augustyn - powiedział Leon XIV, składając niezapowiedzianą wizytę w kurii generalnej augustianów. Ze swymi współbraćmi odprawił Eucharystię i zjadł obiad.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kilka faktów o Leonie XIV

Leon XIV

Kilka faktów o Leonie XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII