W tym roku po raz pierwszy szopka stanie na wrocławskim rynku, obok choinki z nadleśnictwa Żmigród; najwyższej, jaka kiedykolwiek tu stała. Już w czwartek 22 grudnia będzie można podziwiać efekty pracy KSM-owiczów, kupić przy szopie świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i sianko na wigilijny stół. Młodzi chcą też swoją pracę przełożyć na pomoc młodszym od siebie - pomóżmy im kupić karnety obiadowe dla dzieci. Przyjdźmy z całą rodziną - zobaczyć, pokolędować, oddać pokłon Nowonarodzonemu, podzielić się Miłością z bliźnimi.
Inscenizacja Szopki Bożonarodzeniowej jest przedsięwzięciem teatralno-wokalnym, opierającym się na tradycji chrześcijańskiej, jak też odnoszącym się do współczesności. Centralnym miejscem widowiska jest wnętrze szopki, gdzie przy żłóbku, wokół płaczącego Jezusa, skupiają się postaci Maryi i Józefa. Do nich z pokłonem przyjdą ucharakteryzowani aktorzy: pasterze, Trzej Królowie, śpiewacy, damy dworu, rycerze i inni, prezentując swój program artystyczny. Nieodłącznym elementem klimatu szopki są zwierzęta towarzyszące Nowonarodzonemu: owce, kozy, kucyk, umieszczone w zagrodzie szopki.
Do kolędowania przy Szopce Bożonarodzeniowej KSM zaprosiło zespoły muzyczne ze szkół, schole przyparafialne i indywidualnych wykonawców. Z jasełkami wystąpią aktorzy teatrów amatorskich. Programy artystyczne przeplatane będą kolędami, śpiewanymi przez aktorów i publiczność przy akompaniamencie gitar i dzwonków.
Wspólne kolędowanie rozpocznie się 23 grudnia o godzinie 15.00 i potrwa do 20.00. Wystąpią m. in. Orkiestra Reprezentacyjna Śląskiego Okręgu Wojskowego, Kameralny Chór „Angelus”, Tomasz Kamiński, fletnistka Agnieszka Kaćma, zespoły „COR APERTUM” i „Sercańskie Nutki”, Katarzyna Nowak,zespół taneczny „Gayard”.
Szczególnym momentem będzie wspólne odśpiewanie o godzinie 17.00 kolędy Wśród nocnej ciszy oraz Cicha noc. Po nich przedstawiciele władz miejskich oraz kościelnych złożą życzenia mieszkańcom Wrocławia, a wszyscy podzielą się opłatkiem.
Później zebrani na wspólnym kolędowaniu ugoszczeni zostaną bigosem z grzybami - tradycyjną, polską potrawą wigilijną.
W drugim dniu świąt 26 grudnia od godz. 14. 00 kolędować będą przy szopce schole młodzieżowe, a starodawne kolędy według średniowiecznych zapisów wykonają Schola Molierum Silesiensis i Schola Gregoriana Silesiensis. Będą też niespodzianki dla najmłodszych: upominki w ramach akcji „Dać gwiazdkę z nieba”.
Całej akcji przyświeca cel wsparcia dzieci niedożywionych z dwóch wrocławskich szkół podstawowych. Zarówno w przeddzień, jak też w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w trakcie programów artystycznych, członkowie KSM przeprowadzą kwestę na zakup karnetów obiadowych dla dzieci z tych szkół.
Patronat honorowy nad całym przedsięwzięciem objął abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz poseł na Sejm RP Sławomir Piechota. Tygodnik „Niedziela” jest patronem medialnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu