Reklama

Niedziela Wrocławska

Perły literatury w Ossolineum

Agnieszka Bugała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach ósmego Narodowego czytania wybrzmiał tekst „Rozdzióbią nas kruki i wrony…” Żeromskiego a aktorzy Teatru Polskiego zaprezentowali fragment utworu Brunona Schulza pt. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze spektaklu „Xięgi Schulza” w reżyserii Jana Szurmieja.

Zobacz zdjęcia: Narodowe czytanie po raz ósmy w Ossolineum


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mimo, że pogoda nie dopisała, bo we Wrocławiu od rana padał deszcz, to ósme Narodowe Czytanie zgodnie z planem odbyło się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Zamiast spotkania w zielonym wirydarzu, zaproszeni goście i chętni do słuchania dzieła zasiedli w Auli im. Mieczysława Gębarowicza. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. Jan Szurmiej, reżyser spektaklu „Xięgi Schulza” i dyrektor Teatru Polskiego Kazimierz Budzanowski.

Spotkanie rozpoczął wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, który odniósł się nie tylko do ośmioletniej tradycji Narodowego Czytania, ale też wyjaśnił dlaczego we Wrocławiu wybrano akurat nowelę Żeromskiego.

- Para Prezydencka wybrała na dzisiejszy dzień aż osiem nowel i w całym kraju one wybrzmią, ale tu, w Ossolineum, nie mogło być inaczej: wybraliśmy utwór Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki i wrony…”, ponieważ właśnie tu znajduje się oryginał dzieła – mówił. – To nowela doskonale Państwu znana, opowiada o wydarzeniu, które miało miejsce w 1863 r., pod koniec Powstania Styczniowego. Dramatyczne w swoim przebiegu wydarzenie pokazuje dlaczego Polacy, po 123 latach, potrafili jednak wybić się na niepodległość: to upór, to zawziętość – to słowo zresztą w noweli Żeromskiego się pojawia – mówił wojewoda. Zachęcał też, aby w czasie słuchania czytanego tekstu myśleć z wdzięcznością o tych, którzy przez 123 lata walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.

Zastępca dyrektora w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich dr Mariusz Dworsatschek namawiał, aby – mimo udziału w Narodowym Czytaniu – sięgnąć do tekstu po powrocie do domu. – Narodowe Czytanie, wspólne pochylanie się nad zabytkami literatury polskiej, zostało zainicjowane nie tylko po to, abyśmy czytali wspólnie, ale przede wszystkim po to, abyśmy budzili w sobie potrzebę sięgania po prawdziwe arcydzieła i skarby literackie coraz częściej. - Bardzo się cieszę, że nowela Żeromskiego została bohaterką dzisiejszego dnia. Żeromski sięgał do tematów społecznych, psychologicznych, jak choćby „Dzieje grzechu”, których rękopis też znajduje się w zbiorach Ossolineum, jak i narodowe, np. „Duma o hetmanie” – wyjaśniał. - Rękopis noweli „Rozdziobią nas kruki i wrony…”, autograf autora, sąsiaduje w naszym dziale rękopisów z innymi, znamienitymi dziełami literackimi, jak choćby Mickiewicza, Słowackiego i Sienkiewicza – tłumaczył wicedyrektor Ossolineum.

Reklama

Wyjaśnił też jak rękopis trafił do wrocławskich zbiorów. – Prawdą jest, że do końca nie wiemy, w jaki sposób autograf trafił do zbiorów lwowskich, książki mają swoje losy – mówił. - Wiemy, że ok. 1912 r. znalazł się w zbiorach we Lwowie, ale nie znamy ani darczyńcy, ani ewentualnego fundatora. Wiemy natomiast jak znalazł się we Wrocławiu. Tak się szczęśliwie stało, że w 1944 r. został przez Niemców ewakuowany ze Lwowa na zachód, najpierw do Krakowa, a potem został ukryty w miejscowości Zagrodno na Dolnym Śląsku. Dzięki temu ocalał. Rękopis jest dziś prezentowany przez nas w Sali Refektarza – mówił dr Dworsatschek. - To sytuacja nadzwyczajna, bo eksponujemy go bardzo rzadko. Pierwszy raz był prezentowany tu, we Wrocławiu, w 1947 r. Dziś prezentujemy go po raz kolejny.

Z tekstem noweli Żeromskiego zmierzyli się: Paweł Hreniak - wojewoda dolnośląski. Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty, prof. Adama Jezierski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Paweł Górski - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Dariusz Bereski – aktor Teatru Polskiego i Mistrz Mowy Polskiej.

Reklama

Niespodzianką był krótki, ale bardzo dynamiczny występ aktorów Teatru Polskiego z udziałem m.in. Aldony Stróżik i Krzysztofa Franieczka. Zaprezentowali fragmenty utworu Brunona Schulza pt. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” z elementów spektaklu „Xięgi Schulza”. Fragment tekstu Schulza przeczytał Jan Szurmiej.

Ósme Narodowe Czytanie zakończyła wspólna fotografia aktorów Teatru i aktorów odczytanej noweli Żeromskiego.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-07 21:25

Wybrane dla Ciebie

Św. Marek, Ewangelista

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...