Reklama

Rok 2005 w parafiach polonijnych

Koniec roku kalendarzowego skłania wszystkich do podsumowań i analiz.
O refleksje nad minionym 2005 r. poprosiliśmy kilku Księży, duszpasterzy z naszych parafii polonijnych. A oto, co nam powiedzieli:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Michał Osuch CR -
proboszcz bazyliki św. Jacka

- Rok 2005 to przede wszystkim Rok Eucharystii. Jaki był Rok Eucharystii w parafii św. Jacka?
Każdy zapewne przyzna, że był on obfity w niezwykłe znaki. Od początku wierzyliśmy, że będzie wyjątkowy i z tą wiarą zabraliśmy się do działania. Rozpoczęliśmy od wspólnot parafialnych. Każda z nich miała za zadanie ująć aspekt eucharystyczny w swoim rocznym planie pracy. I tak np. młodzież, która przygotowywała się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Kolonii, organizowała spotkania formacyjne, rozważając orędzie Papieża Jana Pawła II zapraszające do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Grupa młodzieżowa „Jackowo” podjęła się całorocznej pracy nad tekstem encykliki Jana Pawła II Ecclesia de Eucharistia. Fragmenty tej Encykliki czytaliśmy także naszym wiernym przy różnych okazjach. W tym duchu prowadziliśmy także rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Wraz z całym światem chrześcijańskim głęboko przeżyliśmy odejście do domu Ojca Papieża Jana Pawła II. I to nas jeszcze bardziej zmobilizowało do podjęcia wysiłku zmierzającego do wydobycia i przybliżenia wiernym całego dorobku Karola Wojtyły i spuścizny 27 lat jego Pontyfikatu. Pod koniec Roku Eucharystii zadaliśmy sobie trud odpowiedzi na przewodnie pytanie o żywą obecność Jezusa w naszym życiu. Okazją do tego był Tydzień Eucharystyczny, który zorganizowaliśmy w naszej bazylice, a który oficjalnie zakończył obchody tego roku. Oficjalnie, bo wiemy, że to dziedzictwo zostawione nam przez Jezusa Chrystusa jest „nie jednym z wielu, ale największym darem Kościoła”, a przypomniane przez Jana Pawła II musi być kontynuowane w naszej dalszej pracy duszpasterskiej.
Jaki będzie dla nas nowy 2006 rok? Papież Benedykt XVI przypomniał biskupom i wiernym całego świata wołanie młodzieży odjeżdżającej z Kolonii: „Pozwólcie nam być uczniami i świadkami Jezusa Chrystusa”. To wołanie młodych staje się zadaniem dla nas wszystkich. Zatem przed rozpoczęciem kolejnego roku duszpasterskiego stawiamy sobie zasadnicze pytanie o kondycję naszej wiary.

Reklama

Ks. Wojciech Kwiecień -
proboszcz parafii św. Jakuba

- Rok 2005 był czasem wzrostu i odnowy parafii św. Jakuba, zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Duchowo pomogła nam dwukrotna wizyta bp. Tomasza Paprockiego. Każde takie spotkanie jest wyrazem troski Kościoła o właściwy rozwój parafii. Naszą wspólnotę parafialną tworzą cztery grupy etniczne: polska, meksykańska, filipińska i amerykańska. Od kilku lat borykaliśmy się z problemem braku duszpasterza dla grupy mówiącej językiem hiszpańskim. Stąd z wielką wdzięcznością przyjęliśmy przybycie do parafii nowego wikariusza mówiącego po polsku i po hiszpańsku. Jest on także duszpasterzem naszej grupy neokatechumenalnej.
Jeśli chodzi o znaki odnowy materialnej, to są one widoczne. Trudno przecież nie zauważyć wciąż trwającego malowania i remontu naszej świątyni.
Dużo radości przyniosły nam w tym roku nasze zespoły wokalne „Półnutki” i „Totus Tuus”, wygrywające Festiwal Piosenki Religijnej w Chicago.
Dzieląc się ze wszystkimi Czytelnikami Niedzieli radością, pragnę życzyć nieustającej opieki Bożej w 2006 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Paweł Koniński -
superior Polskich Jezuitów w Chicago

- Zakończony właśnie rok 2005 odmierza kolejny krok w trzecie tysiąclecie. To już pięć lat od pamiętnych chwil przełomu. Dla polskich jezuitów w Chicago i dla powstałego pod ich kierownictwem Jezuickiego Ośrodka Milenijnego miniony rok był przypomnieniem ważnych dat. W lutym minęło pięć lat od pierwszej w historii wizyty kard. F. Georgea w naszej kaplicy na Avers. Czerwiec przyniósł wspomnienie trudności, jakie zaczęły się z „miastem” i konieczności szukania nowego miejsca pracy duszpasterskiej. Lipiec, to piąta rocznica odwiedzania miejsc, które potencjalnie mogły się stać ośrodkami milenijnymi. Sierpień, to rocznica podpisania wstępnego kontraktu na kupno budynku przy Irving Park. Grudzień, to wspomnienie rozpraw sądowych i nakazu, by w kaplicy na Avers nie gromadziło się więcej niż 80 osób jednocześnie, co w praktyce zmusiło nas do „emigracji” do kościoła Niepokalanego Serca Maryi na Spaulding.
Pięć lat to niezbyt długi okres, ale jednocześnie - właśnie te pierwsze „jubileusze” dawały nam w minionym roku poczucie, jak wiele się zmieniło, jak wiele wydarzyło się dobrych rzeczy, za które trzeba być wdzięcznym. Widzimy też, że Wielki Jubileusz Roku 2000 każdego dnia ma swoją kontynuację w działalności Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.
Rok 2005 był szczególny dla nas z jeszcze jednego powodu, ze względu na śmierć Jana Pawła II, który przygotował Kościół do obchodów jubileuszu milenijnego i wprowadził go w trzecie tysiąclecie. Działalność Ośrodka od początku inspirowała osoba i działalność Papieża Polaka. Podtrzymywanie i utrwalanie pamięci o Janie Pawle II - Przewodniku w nowe tysiąclecie - jest i pozostanie szczególnym przywilejem i zadaniem całej wspólnoty Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.

Reklama

Ks. Piotr Galek -
proboszcz parafii św. Domitylii

- Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku w mojej parafii było poświęcenie obrazu Miłosierdzia Bożego. Uroczystość ta miała miejsce 3 kwietnia 2005 r. i zbiegła się ze śmiercią Ojca Świętego Jana Pawła II. W obliczu tej przygnębiającej dla nas wszystkich sytuacji, poświecenie obrazu odbyło się w duchu zadumy i żarliwej modlitwy.
W tym też duchu miłosiernego Chrystusa pragnę życzyć wszystkim Czytelnikom Niedzieli wielkiego otwarcie się na Jego łaski. Niech dobry Bóg, który stał się człowiekiem, pomoże każdemu indywidualnie i w rodzinach odnaleźć swoją tożsamość w głębi Jego nieskończonego miłosierdzia.

Ks. Paweł Bandurski -
dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej

- Rok 2005 wpisał się w historię ludzkości odejściem do domu Ojca wielkiego Polaka Jana Pawła II. Nie sposób więc, czyniąc refleksję nad minionym czasem, nie wspomnieć człowieka, którego życie odmieniło serca wielu. W takim to niezwykłym kontekście toczyło się życie Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej, która podejmując dziedzictwo Papieża trwa w przygotowaniu do 100. rocznicy poświęcenia swojej świątyni.
Na czym polega podjęcie dziedzictwa Jana Pawła II oraz przygotowanie parafii do jubileuszu? Przede wszystkim, jako wspólnota odczytujemy wezwanie do pogłębienia pobożności eucharystycznej. Czynimy to przez adoracje i katechezy eucharystyczne. Miniony rok, to również powstanie nowych wspólnot. Jedna z nich to Rycerze Miłosierdzia Bożego, która wpisuje się w zadane nam przez Ojca Świętego propagowanie życiem Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy w każdą niedzielę na Godzinę Miłosierdzia. Pragnąc wyjść naprzeciw ludziom młodym i pracującym zmieniliśmy rozkład Mszy św. niedzielnych, dodając Mszę św. wieczorną o godz. 20.00, z posługą zespołu ewangelizacyjnego.
W marcu parafia przeżywać będzie misje głoszone przez bp. Stanisława Stefanka z Łomży. Tej wewnętrznej formacji towarzyszą zewnętrzne dzieła, m.in. kapitalny remont świątyni. Jak widać pragniemy na różne sposoby otwierać drzwi naszych serc Chrystusowi. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na jubileusz, który celebrować będziemy 1 października 2006 r.

Zebrała Alicja Pożywio

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Więcej ...

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

PAP/Radek Pietruszka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...