Reklama

Michałów znany i nieznany

Niedziela kielecka 1/2006

Kościół w Michałowie jest nieźle usytuowany, mniej więcej w centrum parafii. - „Nie ma problemu z dotarciem na rekolekcje, roraty czy na kolędę, chyba że przytrafi się wyjątkowo sroga zima”. Tę wypowiedź uzyskałam od śp. ks. kan. Adama Kwiatka, który odszedł do Pana 5 grudnia 2005 r. Gdy odwiedziłam parafię Michałów pod koniec listopada był chory, ale nie na tyle, by zrezygnować z codziennej kapłańskiej pracy. Nikt chyba wtedy nie spodziewał się, że to być może jedna z ostatnich oficjalnych wypowiedzi Księdza Kanonika, będących podsumowaniem jego długoletniej posługi w michałowskiej parafii. A może śp. ks. Kwiatek chciał w ten sposób podsumować swoje 30 tutaj przepracowanych lat? Tego już się nie dowiemy. Niniejszy artykuł o parafii powstał za życia proboszcza ks. A. Kwiatka.
Ks. kan. Adam Kwiatek zmarł w wieku 71 lat, w 47. roku kapłaństwa. Mszy św. żałobnej w kościele parafialnym w Michałowie przewodniczył bp Kazimierz Ryczan.
Śp. Ksiądz Proboszcz został pochowany na cmentarzu w Skalbmierzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z historii kościoła i parafii

Reklama

Obecny kościół, budowany w latach 1852-53 został postawiony w miejsce pierwszego, drewnianego, który miał wznieść Mikołaj z Młynów - prepozyt skalbmierski i kanonik krakowski w 1375 r., zaś rodzina jego miała znaczny udział w wyposażeniu kościoła. Katalog duchowieństwa i parafii diecezji kieleckiej (1999 r.) podaje, iż „parafia została ufundowana prawdopodobnie w 1375 r. lub 1385 r. przez Dobiesława, kasztelana krakowskiego oraz Jacussiusa, jego brata, podówczas stolnika krakowskiego. Pierwotny kościół był drewniany, zaś w XV w. murowany”.
W połowie XV w. stał już w Michałowie kościół zbudowany z kamienia, konsekrowany w 1620 r. przez bp. T. Oborskiego. Miejscowi dziedzice zabiegali o swój kościół. Było w nim Bractwo Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny, był też obraz Najświętszej Maryi Panny z wotami, zabrany przez Austriaków w 1807 r. Pomimo sukcesywnych ulepszeń i fundacji, kościół, szczególnie po dwóch pożarach, znacznie podupadł. Pisze ks. J. Wiśniewski: „Gdy stary kościół się zdezelował, w 1852 r. rozpoczęto stawiać nowy (plany wydał Felicjan Frankowski, budowniczy powiatu miechowskiego), kosztem miejscowych parafian i dziedziców jak Amelii Dembińskiej, dziedziczki Michałowa, kolatorki kościoła, dziedziców wsi Zagajówek Hippolita i Magdaleny z Kollerów małżonków Tapenów i miejscowego proboszcza ks. Konstantego Rodkiewicza, który z upoważnienia ks. Macieja Majerczaka, Diecezji administratora i wik. Apostolskiego, kościół po wykończeniu (w 1853 r.) pobenedykował. Sędziwy ks. Kobyłecki z Młodzaw pierwszą odprawił sumę, zaś ks. Zaydler, wikary z Działoszyc, pierwsze wypowiedział w tym kościele kazanie. Parafia liczyła 529 dusz...”.
Kościół był konsekrowany w 1891 r. przez bp. T. Kulińskiego.

Pamiątki starsze i nowsze

Kościół o dość typowej sylwetce, zwrócony jest na wschód, prezbiterium węższe od nawy oddziela tęcza, na zewnętrznej elewacji - ozdobne pilastry.
Ks. kan. Adam Kwiatek podkreślał, że wszelkie inwestycje remontowo-konserwatorskie podejmowane były zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków. Wnętrze o kremowo-oliwkowych barwach, z białymi gzymsami i boazerią dębową, dobrze się prezentuje. W głównym ołtarzu piękny obraz wyobraża śmierć św. Franciszka, podtrzymywanego i otoczonego przez aniołów. W owalu powyżej jest św. Florian. W narożnikach stoją boczne ołtarze: św. Wawrzyńca, patrona parafii, i Matki Bożej z Dzieciątkiem, w charakterystycznej („jakby węgierskiej”, mówił ks. A. Kwiatek) koronie. Natomiast ładne stacje Drogi Krzyżowej mają już współczesny rodowód i zostały zakupione w Częstochowie.
Kościół jest wyremontowany wewnątrz oraz na zewnątrz, dobrze ocieplony i ogrzewany. Posiada nową radiofonizację. Ksiądz Proboszcz mówił, że najbliższe plany gospodarcze będą obejmowały uporządkowanie drzew wokół kościoła wczesną wiosną, choćby po to, aby np. odsłonić ciekawy krzyż z 1826 r., z figurą Ukrzyżowanego, umieszczoną dwustronnie. Tego rodzaju figury są charakterystyczne dla regionu pińczowskiego. Podstawę figury zdobią 4 kolumny z urnami. W niszy w zewnętrznej elewacji świątyni jest umieszczona rzeźba św. Wawrzyńca.
Na bramie przed głównym wejściem stoją figury aniołów (XVI/XVII w.) - pamiątka ze starego kościoła.

W parafii

Odpust przypada 8 sierpnia. Wspólnota parafialna jest złożona z wielu małych wiosek i osad. Sam Michałów tworzą różnorodne osiedla o samodzielnych nazwach, niemniej jest to parafia niewielka, licząca 1350 osób, starzejąca się. Ludzie są przywiązani do swojego kościoła, rozumieją jego potrzeby; są ministranci, 12 kółek różańcowych, rada parafialna. W Michałowie jest szkoła podstawowa, gimnazjum, przedszkole, katechizują panie katechetki. W miejscowości Pawłowice znajduje się kaplica parafialna pw. Matki Bożej Królewskiej Polski z 1919 r.
Michałów jest znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie dzięki prestiżowej stadninie koni arabskich, która obok Janowa stanowi wizytówkę hodowli koni w Polsce. Myliłby się ten, kto by sądził, że hodowla ok. 400 arabów najczystszej krwi, których wartość na rynku osiąga najwyższe, zawrotne ceny, ma wpływ na życie mieszkańców parafii. - „Tak mogło być przed laty, gdy ludzie dostawali zatrudnienie w organizowanej stadninie. Dzisiaj wszystko jest zmechanizowane, skomputeryzowane” - mówił Ksiądz Proboszcz. - „Dyrektor stadniny dostosowuje ją do wymogów Unii Europejskiej, a koni nie można, ot tak sobie, pooglądać, są bowiem zbyt cenne, narażone na zarazki. Te, wytypowane przez specjalistów na aukcję, są tam dowożone, z zachowaniem największej ostrożności. Oczywiście część osób znajduje zatrudnienie przy stadninie, choć nie jest ich dużo”.
Istotnie, michałowska stadnina to wielki biznes, niekwestionowana wizytówka Michałowa i Polski, która rozsławiła małą, podpińczowską miejscowość. Jednak daleko jeszcze do tego, aby w pełni wykorzystywać dla własnych potrzeb atuty tego biznesu. Zastanawiam się, jak zasobni w walutę przedstawiciele i udziałowcy tego „końskiego biznesu” pokonywali choćby taki objazd na trasie Kije-Pińczów? Piękne konie potrafimy hodować - i bardzo dobrze, ale nadal „polskie drogi” dla zagranicznych turystów to wielka niewiadoma i to z dreszczykiem.
Śp. ks. kan. A. Kwiatek chciał zorganizować wejście do stadniny, które zaowocowałoby być może materiałem na łamach naszego pisma. Niestety, nie zdążył.
Obecnie proboszczem parafii Michałów jest ks. Jerzy Piwowarczyk. Księdzu Proboszczowi życzymy błogosławieństwa i łask Bożych we wszelkich pracach w michałowskiej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

Watykan: Gotowy strój dla nowego papieża w trzech rozmiarach i siedem par butów

2025-05-07 14:18

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Strój dla nowego papieża jest już gotowy i będzie czekać na niego w "komnacie łez",czyli w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej- poinformowano w Watykanie przed rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. Zgodnie z tradycją strój został uszyty w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...