Reklama

Marian Sztajner/Niedziela
dr Wincenty Łaszewski

Katechezy z Janem Pawłem

2019-09-09 10:53

Anna Przewoźnik

Na Jasnej Górze 8 września br. odbyło się czwarte z kolei spotkanie w ramach cyklicznych spotkań: „Wieczory Maryjne - Katechezy z Janem Pawłem II w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę”. W trakcie wieczorów podejmowane są tematy inspirowane homilią Ojca Świętego z 4 czerwca 1979 r.

Mariolog dr Wincenty Łaszewski podkreśla, że słowa Papieża wciąż są aktualne i trzeba do nich wracać. – Myślę, że z perspektywy czasu te słowa zaczynają nabierać innej wagi i łatwiej dostrzec to, co wtedy w emocjach nam umykało. Teraz mamy trochę nowe doświadczenia historyczne, mamy sytuację zupełnie inną w Kościele i te słowa Jana Pawła II przed 40 laty okazują się bardziej aktualne niż ludzi mówiących do nas dziś, stąd musimy do nich wracać. Tematem wrześniowej katechezy były słowa: „Program duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym!”. Polska maryjność wizją Polski jutra i przyszłego Kościoła - nawiązywała do programu Kardynała Wyszyńskiego i do słów jakie Jan Paweł II skierował do Prymasa 40 lat temu.

Uczestnicy spotkania usłyszeli słowa, jakie Jan Paweł II wypowiedział do kard. Wyszyńskiego: „Księże Prymasie! Pozwól mi tylko to jedno jeszcze powiedzieć, że ci się spełnia – i ja za to Bogu dziękuję – że ci się spełnia ten punkt twego odważnego, bohaterskiego programu, duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym! Dzisiaj obecny tu, za przedziwnym zrządzeniem Bożej Opatrzności, pragnę na Jasnej Górze potwierdzić to wielorakie i wielokrotne oddanie i zawierzenie, które było wyrażone przez Prymasa i Episkopat Polski w różnych momentach, pragnę potwierdzić i ponowić Milenijny Akt Jasnogórski z dnia 3 maja z 1966 r.

Dr. Wicenty Łaszewski podkreslił w rozmowie z „Niedzielą“, że Jan Paweł II był prorokiem, miał pewną wizię przyszłości i wiedział, gdy nadeszła odpowiednia chwila, kiedy trzeba było narodowi przypomnieć o Ślubach Jasnogórskich. Czym one naprawdę są, nie wielomową, nie teologią tylko wskazaniem na to, co jest kwintensecją tego wydarzenia z 1966 r. My mamy na wzór Prymasa Wyszyńskiego przyjąć powołanie do podjęcia bohaterskiego czynu, którym jest ten akt, który dziś musimy usłyszeć.

Reklama

– To jest pewnego rodzaju droga, którą chcemy dzisiaj przejść – mówi dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego o. Mariusz Tabulski. Widzimy, że to jest droga aktualna, droga na dzisiaj, nie tylko droga Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, ale również każdego z nas. To jest bezcenne w tych katechezach, że możemy widzieć w nich aktualność dla naszego życia. Te katechezy mają rozpalać i formować nasze serce do dobrej prawdziwej duchowości maryjnej.

Zobacz zdjęcia: Katechezy maryjne - Jasna Góra

Wieczór poprowadzili tradycyjnie: dr Wincenty Łaszewski wraz z o. Wojciechem Decem, paulinem. Spotkanie w Sali Różańcowej poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Kolejne spotkania z cyklu „Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II” odbędą się 13 października, 10 listopada, 8 grudnia. Katechezy organizowane są przez Instytut Maryjny na Jasnej Górze. Całość katechez można wysłuchać na stronach Instytutu Maryjnego.

Tagi:
Jasna Góra

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Dzielić się radością

Dzielić się radością

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

Sudan Południowy cierpi

Sudan Południowy cierpi

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Okazja do przemiany

Okazja do przemiany

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem