Reklama

Marian Sztajner/Niedziela
dr Wincenty Łaszewski

Katechezy z Janem Pawłem

2019-09-09 10:53

Anna Przewoźnik

Na Jasnej Górze 8 września br. odbyło się czwarte z kolei spotkanie w ramach cyklicznych spotkań: „Wieczory Maryjne - Katechezy z Janem Pawłem II w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę”. W trakcie wieczorów podejmowane są tematy inspirowane homilią Ojca Świętego z 4 czerwca 1979 r.

Mariolog dr Wincenty Łaszewski podkreśla, że słowa Papieża wciąż są aktualne i trzeba do nich wracać. – Myślę, że z perspektywy czasu te słowa zaczynają nabierać innej wagi i łatwiej dostrzec to, co wtedy w emocjach nam umykało. Teraz mamy trochę nowe doświadczenia historyczne, mamy sytuację zupełnie inną w Kościele i te słowa Jana Pawła II przed 40 laty okazują się bardziej aktualne niż ludzi mówiących do nas dziś, stąd musimy do nich wracać. Tematem wrześniowej katechezy były słowa: „Program duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym!”. Polska maryjność wizją Polski jutra i przyszłego Kościoła - nawiązywała do programu Kardynała Wyszyńskiego i do słów jakie Jan Paweł II skierował do Prymasa 40 lat temu.

Uczestnicy spotkania usłyszeli słowa, jakie Jan Paweł II wypowiedział do kard. Wyszyńskiego: „Księże Prymasie! Pozwól mi tylko to jedno jeszcze powiedzieć, że ci się spełnia – i ja za to Bogu dziękuję – że ci się spełnia ten punkt twego odważnego, bohaterskiego programu, duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym! Dzisiaj obecny tu, za przedziwnym zrządzeniem Bożej Opatrzności, pragnę na Jasnej Górze potwierdzić to wielorakie i wielokrotne oddanie i zawierzenie, które było wyrażone przez Prymasa i Episkopat Polski w różnych momentach, pragnę potwierdzić i ponowić Milenijny Akt Jasnogórski z dnia 3 maja z 1966 r.

Dr. Wicenty Łaszewski podkreslił w rozmowie z „Niedzielą“, że Jan Paweł II był prorokiem, miał pewną wizię przyszłości i wiedział, gdy nadeszła odpowiednia chwila, kiedy trzeba było narodowi przypomnieć o Ślubach Jasnogórskich. Czym one naprawdę są, nie wielomową, nie teologią tylko wskazaniem na to, co jest kwintensecją tego wydarzenia z 1966 r. My mamy na wzór Prymasa Wyszyńskiego przyjąć powołanie do podjęcia bohaterskiego czynu, którym jest ten akt, który dziś musimy usłyszeć.

Reklama

– To jest pewnego rodzaju droga, którą chcemy dzisiaj przejść – mówi dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego o. Mariusz Tabulski. Widzimy, że to jest droga aktualna, droga na dzisiaj, nie tylko droga Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, ale również każdego z nas. To jest bezcenne w tych katechezach, że możemy widzieć w nich aktualność dla naszego życia. Te katechezy mają rozpalać i formować nasze serce do dobrej prawdziwej duchowości maryjnej.

Zobacz zdjęcia: Katechezy maryjne - Jasna Góra

Wieczór poprowadzili tradycyjnie: dr Wincenty Łaszewski wraz z o. Wojciechem Decem, paulinem. Spotkanie w Sali Różańcowej poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Kolejne spotkania z cyklu „Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II” odbędą się 13 października, 10 listopada, 8 grudnia. Katechezy organizowane są przez Instytut Maryjny na Jasnej Górze. Całość katechez można wysłuchać na stronach Instytutu Maryjnego.

Tagi:
Jasna Góra

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Rokitno: Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli (22 września 2019)

Rokitno: Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli (22 września 2019)

Pielgrzymka Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górze w dn. 20-21 września

Pielgrzymka Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną...

Nowi cremoniarze Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej.

Nowi cremoniarze Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem