Reklama

Lublin, parafia bł. Piotra Jerzego Frassatiego

Owoc pracy i modlitwy

Przez ponad osiem lat pasterskiej posługi abp. Józefa Życińskiego w Lublinie na mapie diecezji pojawiło się kilkanaście nowych parafii. W samym tylko Lublinie wierni gromadzą się wokół istniejących już świątyń lub podejmują trud budowy własnego kościoła, jak np. w najmłodszej parafii bł. bp. Gorala, czy św. Ojca Pio. Do młodych lubelskich parafii, erygowanych przez abp. Życińskiego, należy także parafia bł. Piotra Jerzego Frassatiego, utworzona w lipcu 1998 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej wspólnoty na lubelskim LSM-ie został ks. Henryk Dulniak. Po jego niespodziewanej śmierci zastąpił go ks. Leszek Szuba, który trud budowy nowej świątyni, zarówno tej duchowej, jak i materialnej, podejmuje nieustannie od jesieni 1998 r. W uznaniu zasług proboszcza ks. Leszka Szuby abp Józef Życiński obdarzył go godnością kanonika. Przez siedem lat wspólnota, której patronuje błogosławiony student z Włoch, dzięki wstawiennictwu Patrona, współpracy kapłanów z wiernymi oraz wyjątkowego szczęścia do spotkania na swojej drodze ludzi życzliwych i serdecznych, może pochwalić się wieloma osiągnięciami. Wśród tych najważniejszych jest wmurowanie kamienia węgielnego do wznoszonej wspólnym trudem i żarliwą modlitwą świątyni. Zresztą, listopad 2005 r. z pewnością głęboko zapadanie w pamięci kapłanów i parafian, bowiem obfitował w wiele doniosłych wydarzeń. Wmurowanie kamienia węgielnego, który pochodzi z włoskiego sanktuarium Matki Bożej w Oropie, było niejako zwieńczeniem parafialnej radości.
Uroczystościom, które w tymczasowej kaplicy przy ul. Skierki zgromadziły rzesze parafian i gości, przewodniczył abp Józef Życiński. Metropolita Lubelski wmurował poświęcony przez Jana Pawła II kamień. Cierpliwość duszpasterzy i parafian została więc wynagrodzona, bo kamień został poświęcony jeszcze w 1999 r. podczas wizyty Ojca Świętego w Sandomierzu. Chociaż wyrazem łączności wiernych z Papieżem Polakiem jest stała modlitwa w jego intencji oraz wola budowania codziennego życia opartego na jego nauce, to szczególnym znakiem jest umieszczenie herbu papieskiego na kamieniu węgielnym. Świątynia, której mury wrosły już w pejzaż wielkomiejskiego osiedla, widoczna jest z daleka. W ostatni dzień przed uroczystościami wznoszącą się ponad wysokie drzewa wieżę udało się zwieńczyć krzyżem. To pierwszy ukończony fragment dachu. Prace przy pokryciu kościoła z pewnością potrwają jeszcze, bo chociaż konstrukcja więźby dachowej jest już praktycznie gotowa, to zakończenie prac jeszcze odległe. Także ze względów finansowych. Jednak ani duszpasterze, ani wierni nie tracą nadziei. Zwłaszcza teraz, gdy w doli i niedoli mogą uciekać się do Matki Bożej Fatimskiej, której figurkę od niedawna mają „u siebie”. Matka Boża przyjechała do nich wprost z Fatimy za sprawą przyjaźni z ks. prof. Marianem Ruseckim i ks. prof. Jarosławem Popławskim. Dzięki tym kapłanom parafia nawiązała kontakt z katolikami z Kolonii, którzy lubelskiej parafii podarowali ten szczególny dar. Dla wiernych to kolejny znak Bożej Opatrzności, podtrzymujący na duchu mimo codziennych trosk i niepowodzeń.
Chociaż przed duszpasterzami i wiernymi jeszcze wiele pracy, zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej, optymizmu nie brakuje. Nawet zagorzali przeciwnicy budowy nowego kościoła - a kilka lat temu takich nie brakowało - dziś z pokorą przyznają, że mylili się w swoich sądach i spieszą z pomocą na miarę swoich możliwości. Teraz, gdy rozpoczęta dwa lata temu budowa już cieszy oczy, wielu z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym będą mogli po raz pierwszy uczestniczyć we Mszy św. w „swoim” kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...