Reklama

Trudny temat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicząc bezpośrednio w pracach I Synodu Diecezji Łomżyńskiej mogłem zauważyć, że statuty dotyczące programu duszpasterskiego diecezji skierowane są ku człowiekowi, zarówno głęboko wierzącemu, jak i temu, który „poszukuje”. Początek naszego wieku charakteryzuje się tym, że wielu, przede wszystkim młodych ludzi stało się ludźmi szukającymi. Szukają sensu życia, odpowiedzi na pytania o swoją przyszłość, jak znaleźć przyjaciela, jak odkryć swoje życiowe powołanie. Otaczający nas świat, który oferuje nam swój dynamizm nie jest sprzymierzeńcem w szukaniu odpowiedzi. Liczą się studia (nie zawsze w kierunku, który mnie interesuje), potem trochę spraw egzystencjalnych (zakupy, spotkania, trochę pogadania). I zanim się zorientujemy, mija kolejny dzień, tydzień, miesiąc, a nasza codzienność w dalszym ciągu nieuporządkowana.
Wiem, że duszpasterze w niektórych parafiach robią wszystko, aby pomóc młodzieży, dzieciom, dorosłym zatrzymać się w życiu i ułożyć pewne sprawy w hierarchii ważności. „Przyjdźcie, zastanowimy się razem, co zrobić, jak wybierać, jaką obrać drogę” - mówią duszpasterze. Mówią, ale bardzo często ich słowa trafiają, jak mówi przysłowie: „Kulą w płot”. Coś się niedobrego stało z młodym pokoleniem. Ktoś próbował i dalej próbuje zawładnąć życiem młodego człowieka. Odpowiednio przeszkoleni ludzie z zakresu psychologii i filozofii „owijają” sobie chłopaka czy dziewczynę „wokół palca”. Niepokojące i to bardzo jest to, że młodzi to chwytają, biorą to jako testament swojego życia. Musimy przyznać, że Kościół zaczyna tracić młodych. Nie mamy jakiegoś pomysłu na to, aby przyciągnąć do ołtarza gimnazjalistów czy młodzież ze szkół średnich. My, duszpasterze, zachwycamy się tym, że mamy dzieci, które przygotowują się do I Komunii św., ale gdzie są inni? Msze św. dla dzieci, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością gromadzą w Wieczerniku Pana właśnie dzieci przed I Komunia św. Te dzieci odzyskamy jeszcze raz: będzie to w czasie przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. A potem? A potem, to już poważna pustka. Zaczynają się poważne „schody”, które z natury są tak strome, że młody człowiek rzadko na nich się utrzyma.
Cieszy fakt, że duszpasterze szukają nowych form pracy z młodym pokoleniem, ale jest to poważne wyzwanie, któremu trzeba sprostać nie jutro, za tydzień czy w następnym roku: trzeba sprostać natychmiast.
Podczas rekolekcyjnego czasu przyglądałem się z uwagą wspólnocie parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie. Podziwiałem budujący się kościół, operatywność kapłanów, ich uśmiech po kilkugodzinnym spowiadaniu. Ale mnie zachwyciło co innego: fakt, że Kościół tam żyje! Że idzie z duchem czasu, że jest zasłuchany w Słowo Boże. Tak nam dzisiaj potrzeba tych chwil, kiedy będziemy sam na sam z Bogiem i Jego Matką. Trzeba tylko o tym przekonać ludzi. Nie tylko warto to zrobić, to trzeba zrobić! I to już dziś, na początku nowego roku kalendarzowego.
Szukajmy nowych sposobów duszpasterskich. To zadanie nie tylko dla duszpasterzy, ale i wiernych świeckich. Konieczne jest znalezienie takiego środka, który zmieni w dzisiejszym świecie mentalność młodych, który pokaże młodym prawdziwy cel i sens ich codziennego zmagania się z życiowymi problemami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Nowy gwardzista szwajcarski: Dano nam solidne wprowadzenie

2024-05-06 12:49

Włodzimierz Rędzioch

W kwietniu skończył 23 lata, w poniedziałek 6 maja będzie jednym z 34 Szwajcarów, którzy wezmą udział w ceremonii zaprzysiężenia Gwardii w Watykanie. Jan Wetter pochodzi z Toggenburga we wschodnim szwajcarskim kantonie St. Gallen. Radio Watykańskie zapytało go, dlaczego zdecydował się dołączyć do papieskiej gwardii.

Więcej ...

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27
Św. o. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?