Reklama

Wydarzenia z diecezji

Wprowadzać sobór w życie

Niedziela płocka 1/2006

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, 8 grudnia 2005 r., w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyło się sympozjum poświęcone 40. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Podczas obrad zastanawiano się nad genezą jego zwołania i nad aktualnością soborowych ustaleń. Obrady połączone były z okolicznościowym koncertem ku czci Najświętszej Maryi Panny. Refleksyjne pieśni wykonał chór Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Płocka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na sympozjalnych obradach byli obecni klerycy i wykładowcy płockiego WSD oraz przedstawicielki płockich zgromadzeń zakonnych. Szczególnym uczestnikiem rozważań był bp Roman Marcinkowski, który też przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie sesji naukowej. Jak podkreślił w swym wystąpieniu, Kościół żyje wciąż aktualnymi owocami soboru. „Jest dla nas wyzwaniem, aby nie tylko mieć o nim wiedzę. Sobór Watykański to nie tylko zbiór pięknych dokumentów, ale nasze wprowadzanie jego dzieł w życie Kościoła”.
Biskup Roman podzielił się też ze zgromadzonymi wspomnieniami dotyczącymi czasu soborowych obrad i wielkiego zaangażowania modlitewnego płockich diecezjan w intencji uczestników soboru. Zachęcił też do poznawania soborowych myśli.
Wyjątkowość obrad podkreślała przeżywana tego dnia w Kościele uroczystość, mocno związana z dziełem soborowego „odnowienia”. „Sobór to szczególny wyraz ożywianej przez Ducha Świętego troski Kościoła o to, aby dzieło zbawcze Chrystusa godnie i skutecznie prowadzić - powiedział Rektor płockiego Seminarium, otwierając obrady naukowe. - Ten sam Duch Święty, który zstąpił na Maryję, umacnia również dzieło Jej Syna. W tym też sensie Duch Święty łączy w jedną zbawczą całość te dwa odległe w czasie wydarzenia. Świętując rocznicę zakończenia soboru, oddajemy cześć obecnemu w Kościele Duchowi Świętemu”.

Po co Sobór?

Przyczyny zwołania soboru i jego przebieg przybliżył uczestnikom pierwszy tego dnia prelegent ks. dr Waldemar Graczyk - historyk i wykładowca WSD w Płocku.
Powody, jakie skłaniały do zwołania soboru, były różnorodne. Prelegent wymienił błędne kierunki rozwoju teologii w wieku XIX, przez które w wielu krajach Kościół został podporządkowany państwu. Dodatkowo w XX w. zrodziły się totalitaryzmy, które stały się przyczyną wojny i tzw. sowieckiego modelu podziału świata. „Z jednej strony postępująca liberalizacja, a z drugiej strony ateizacja życia wymagały jasnego określenia roli wiary i obecności Kościoła w życiu człowieka i społeczeństw. Tu tkwi geneza zwołania Vaticanum Secundum” - wyjaśnił płocki Historyk.
Następnie przybliżył uczestnikom kulisy bezpośrednich przygotowań do soboru. Zacytował przy tym słowa ówczesnego papieża Jana XXIII, który mówił, że „sobór ma być powrotem do źródeł chrześcijaństwa i Objawienia. Ma ukazać istotę życia chrześcijańskiego, a nie ograniczyć się do wyjaśnienia atakowanej doktryny lub spraw dyscyplinarnych”. Od roku 1960 intensywnie przygotowywano materiały soborowe w specjalnie do tego celu powołanych komisjach. Właściwe obrady rozpoczęto w 1962 r.
Prelegent omówił przebieg prac nad poszczególnymi dokumentami i zakończył przypomnieniem niezwykle doniosłego wydarzenia wieńczącego prace soborowe. Na zakończenie dzieła Vaticanum Secundum papież Paweł VI i patriarcha Konstantynopola Atenagoras ogłosili w deklaracji zniesienie klątw narzuconych nawzajem na siebie przez kościoły prawosławny i rzymskokatolicki po wielkiej schizmie wschodniej w 1054 r.
Dzieło dokonane w latach 1962-65 jest wciąż żywe. „W recepcję owoców soboru na początku III tysiąclecia wpisujemy się również my - wszyscy wierni Chrystusowego Kościoła” - zakończył Prelegent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Soborowe „wczoraj i dziś”

Przebieg soborowych obrad, jak również recepcję uchwał Vaticanum II w Kościele przybliżył wybitny specjalista z zakresu prawa kanonicznego ks. prof. Wojciech Góralski. W referacie Sobór Watykański - wczoraj i dziś Prelegent niezwykle ciekawie połączył opis trwania soboru z własnymi wspomnieniami z tego okresu. Zaznaczył, że ustalenia soborowe odnowiły Kościół zarówno wewnątrz, jak i w jego zewnętrznych działaniach oraz relacjach do świata oraz do innych religii. „Sobór Watykański II nie tylko odnowił struktury Kościoła, ale otworzył przed nim nowe możliwości dobrze rozumianej ewangelicznej ekspansji” - stwierdził Prelegent. Według Księdza Profesora, w trzecim tysiącleciu sobór nic nie stracił ze swej aktualności. „Nowa epoka rozpoczęta w 1965 r. trwa do dzisiaj” - powiedział ks. Góralski. Jak przypomniał, ojcowie soborowi wypracowali 16 dokumentów, w tym 4 konstytucje, 9 dekretów i 3 deklaracje. Jednym z najważniejszych dokumentów jest konstytucja Lumen gentium, do której odwołują się pozostałe pisma. Prelegent przypomniał, iż tym, który najpełniej wprowadzał uchwały soboru na ziemiach polskich, był abp Karol Wojtyła, który później jako Papież Jan Paweł II troszczył się o to, by wcielać je w życie w całym Kościele.

Odnowa życia zakonnego

Ostatni referat w trakcie sesji wygłosiła s. dr Beniamina Kulazińska. W prelekcji Aggiornamento zakonów żeńskich w Kościele w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II omówiła postanowienia soboru dotyczące zakonów i ich reformy, polegającej na przystosowaniu do pełnienia misji w świecie współczesnym. Zawierają się one w osobnym dekrecie o odnowie życia zakonnego: Perfectae caritatis. Odnowę życia zakonnego Prelegentka przybliżyła na przykładzie reformy w rodzimym Zgromadzeniu Sióstr Pasjonistek, przeprowadzonej w latach 70. i 80. XX w. „Choć dopiero zaczynałam swoją drogę w Zgromadzeniu - wspominała Siostra czas soborowej reformy - to miałam świadomość, że dzieje się coś ważnego; coś, co będzie miało ogromne znaczenie”.
Sesję zakończył występ scholi Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, która wykonała pieśni poświęcone Matce Bożej i Eucharystii.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Papież w więzieniu dla kobiet: jego obecność przesłaniem nadziei

2024-03-28 13:22

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpocznie w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...