Reklama

Nad ołtarzem pochyla się niebo

Niedziela przemyska 1/2006

Arcybiskup Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, konsekrował nowy ołtarz w cerkwi św. Dymitra w Sanoku-Dąbrówce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Poświęcenie ołtarza zawiera głęboką symbolikę, odwołuje się do ostatnich wydarzeń z życia Chrystusa - wyjaśnia o. Ireneusz Kondrów, gospodarz uroczystości i proboszcz parafii greckokatolickiej w Sanoku. - Opasanie ołtarza powrozem odnosi się do związania Chrystusa w czasie pojmania, wbicie drewnianych kołków w blat ołtarza nawiązuje do przybicia Chrystusa gwoźdźmi do krzyża. Wylanie na podstawę ołtarza wody, wina oraz wody różanej ma odniesienie do złożenia ciała Zbawiciela w grobie i namaszczenia Go.
Uroczystości, które odbyły się 8 grudnia ub.r., rozpoczęły się od rytu poświęcenia ołtarza. Głównym konsekratorem był abp Martyniak, pomagali mu kapłani obrządku bizantyńsko-ukraińskiego oraz łacińskiego, którzy byli ubrani w specjalne stroje liturgiczne. Poświęcenie zakończyło się umieszczeniem w płycie ołtarza relikwii bł. Jozafata Kocyłowskiego (1876-1947), biskupa przemyskiego obrządku greckokatolickiego i męczennika za wiarę. Na zakończenie obrzędu na ołtarzu ustawiono tabernakulum do przechowywania Najświętszego Sakramentu zanoszonego chorym oraz namaszczono ściany świątyni, pokropiono je wodą święconą i okadzono.
Następnie rozpoczęła się Liturgia św. Jana Chryzostoma, czyli Msza św., której również przewodniczył abp Martyniak. W homilii podkreślił on, że najważniejszym i najświętszym miejscem w świątyni jest ołtarz, dlatego znajduje się on za ikonostasem. - Nad ołtarzem pochyla się całe niebo, a ikony są jego częścią - powiedział Metropolita.
- Nasza cerkiew została wzbogacona o nowe ikony dwunastu Apostołów, darowane przez anonimowego ofiarodawcę oraz tzw. ikony główne, które otrzymaliśmy od bratniej parafii rzymskokatolickiej w Nowotańcu koło Sanoka - dodał o. Kondrów.
Uroczystości zgromadziły wielu wiernych i kapłanów z Kościoła greckokatolickiego, którzy przyjechali z sąsiednich dekanatów. Obecni byli o. Jan Pipka - dziekan krynicko-krakowski, o. Bogdan Stepan - dziekan przemyski, o. Miron Michaliszyn - proboszcz z Rzeszowa, o. Jan Hałuszka - proboszcz z Mokrego, o. Bogdan Krupa z Przemyśla, o. Bogdan Kiszko z Komańczy i o. Andrzej Żuraw - dziekan sanocki.
Ekumeniczny charakter uroczystości podkreśliła obecność duszpasterzy i wiernych z bratnich Kościołów z Sanoka: dziekana ks. Ryszarda Rawickiego z Kościoła polskokatolickiego; wiernych Kościoła prawosławnego; wiernych i kapłanów z Kościoła rzymskokatolickiego: ks. Michała Błaszkiewicza z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, dziekana ks. Andrzeja Skiby z parafii Przemienienia Pańskiego i o. Stanisława Glisty OFMConv z parafii franciszkańskiej Podwyższenia Krzyża Świętego. Uroczystości uświetnił występ chóru z parafii greckokatolickiej w Svidniku na Słowacji.
Pierwotna cerkiew św. Dymitra w Sanoku-Dąbrówce została wzniesiona przed rokiem 1573, obecną świątynię zbudowano w roku 1867. Pierwszą po II wojnie światowej liturgię greckokatolicką sprawowano w niej w grudniu 1995 r. Do cerkwi w 1982 r. dobudowano kościół, który stał się siedzibą nowej parafii rzymskokatolickiej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy jedna metropolia przemysko-warszawska, do której należy archidiecezja przemysko-warszawska oraz diecezja wrocławsko-gdańska. Stolica metropolii znajduje się w Przemyślu. Parafia w Sanoku-Dąbrówce należy do dekanatu sanockiego, jednego z sześciu w archidiecezji przemysko-warszawskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Pliszczyn. Kongres Misyjny Dzieci Archidiecezji Lubelskiej

2024-04-25 10:16

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...