Reklama

Pomnik Marszałka Piłsudskiego w Lublinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"... i moje będzie za grobem zwycięstwo"

(Juliusz Słowacki - "Beniowski")

Przypomniane proroctwo najbardziej cenionego przez Marszałka wieszcza można w pełni odnieść do postaci Wodza Narodu. Oto po blisko czterech latach usilnych starań ponad 20 organizacji patriotyczno-niepodległościowych, reprezentowanych przez Wojewódzką Radę Kombatantów w Lublinie, a zwłaszcza dzięki zdecydowanym działaniom Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, działającego przy lubelskim oddziale Związku Piłsudczyków, w dniu 10 listopada br. został odsłonięty i poświęcony konny monument wskrzesiciela i obrońcy państwa polskiego oraz głównego architekta podstawowych struktur II Rzeczypospolitej.

Od początku podjęcia inicjatywy wzniesienia w Lublinie pomnika Wielkiego Marszałka, nawiązującej do wniosku Urzędu Miejskiego z dnia 13 czerwca 1939 r., skierowanego do naczelnego Komitetu Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, jako jedyne miejsce godne tej wybitnej i zasłużonej postaci wskazywano Plac Litewski. Tu bowiem od 1915 roku odbywają się wszystkie patriotyczne manifestacje i obchody kolejnych rocznic najważniejszych wydarzeń historycznych, tu stoją pomniki Unii Polsko-Litewskiej i Konstytucji 3 Maja, tu zlokalizowana jest płyta pomnika Nieznanego Żołnierza, przypominająca ponad 200 lat walk w obronie Ojczyzny, których ukoronowaniem jest czwarty w Polsce i najpiękniejszy, realistyczny monument Marszałka Piłsudskiego - symbol niepodległości i niezwyciężonego ducha narodu, jak również zasług i dokonań całego pokolenia II Rzeczypospolitej. Plac Litewski to m.in. miejsce obchodów święta Wojska Polskiego ( 15 sierpnia), ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., to również miejsce uroczystych manifestacji w dniu 11 listopada z okazji obchodów narodowego święta niepodległości. Te dwie daty są ściśle związane z osobą i dziełem życia Marszałka Piłsudskiego. Ponadto Plac Litewski przypomina miejsce urodzin przyszłego Marszałka i Wodza Narodu. Plac Litewski i jego sąsiedztwo - hotel "Janina" (obecnie gmach Kuratorium Oświaty), hotel " Victoria" (zbombardowany 9 września 1939 r.), gmach Poczty Polskiej ( który Piłsudski otwierał w 1919 r.) i kino "Corso" (wysadzone w lipcu 1944 r., w którym Marszałek przemawiał 10 sierpnia 1924 r. na III Zjeździe Legionistów w Lublinie) były świadkiem kilkakrotnych pobytów Józefa Piłsudskiego w naszym mieście, które darzył wielką sympatią i wysoko cenił za patriotyzm i polityczne poparcie oraz serdeczny, a nawet entuzjastyczny stosunek władz miasta i jego mieszkańców.

Według opinii wielu kompetentnych urzędów, organizacji kombatanckich i piłsudczykowskich, jak również rzeczoznawców (architektów i fachowców od planowania przestrzennego) - najodpowiedniejszym miejscem w Lublinie dla zlokalizowania konnego monumentu Marszałka jest Plac Litewski. Po zakończeniu jego przebudowy stanie się on najpiękniejszym miejscem uroczystych manifestacji, a ponadto patriotyczną wizytówką miasta i uzasadnioną dumą jego mieszkańców. Tylko żenująca ignorancja, a co gorsze lekceważenie tradycji i faktów historycznych oraz nieuzasadniony upór i zła wola niektórych osób, wrogo nastawionych do II Rzeczypospolitej i jej twórców, usiłują się przeciwstawić realizacji tej szczytnej idei. Jeśli już pod naciskiem kompetentnych osób ulegają presji i godzą się na ustawienie w Lublinie pomnika Piłsudskiego, to wskazują miejsca zupełnie nieodpowiednie, peryferyjne i zadrzewione, co jest nie do przyjęcia ani przez inicjatorów, ani przez władze miasta, ani też przez zdecydowaną większość mieszkańców Lublina. Mimo przeciwności 4 listopada br. podczas Mszy św. w kościele garnizonowym poświęcony został kamień węgielny pod pomnik Marszałka, który już od 10 listopada wzbogacił wystrój Placu Litewskiego o symbol II Rzeczypospolitej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sejm: Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny

2024-04-26 11:20

PAP/Rafał Guz

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

Więcej ...

Świeccy w obronie kapłanów

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 14-16

Archiwum organizatorów

"Dziękuję księżom za ich posługę". Plakaty z takim napisem można spotkać w wielu hiszpańskich miastach

„Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż las, który rośnie. Dziękujemy za wierną posługę”. Na początku maja mieszkańcy Torunia ujrzą na ulicach miasta kilka wielkich billboardów, stanowiących element kampanii społecznej, której celem jest obrona dobrego imienia polskich księży.

Więcej ...

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego