Reklama

Sympozjum na Wydziale Teologii UMK w Toruniu

„Odnowa teologii moralnej w 40 lat po Soborze Watykańskim II”

Niedziela toruńska 1/2006

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu 1 grudnia 2005 r. odbyło się sympozjum naukowe pt. Odnowa teologii moralnej w 40 lat po Soborze Watykańskim II, zorganizowane przez Zakład Teologii Moralnej i Katolickiej Nauki Społecznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranych przywitał ks. dr hab. Mirosław Mróz, a otwarcia sympozjum dokonał ks. dr hab. Jan Perszon, dziekan Wydziału Teologicznego UMK. Wskazał on na konieczność poszukiwań nowych sposobów sformułowania nauki o człowieku w świetle nauki Jana Pawła II.
Pierwszy referat, pt. Tajemnica człowieka wyjaśnia się naprawdę dopiero w tajemnicy Słowa Wcielonego („Gaudium et spes”, 22). „Tak, jak Ja was umiłowałem” (J 15,12) wyznacznikiem miana ucznia i życia chrześcijanina, wygłosił ks. dr hab. Mirosław Mróz, podkreślając, że teologia moralna to nie pokazywanie, że człowiek zostaje przygnieciony przykazaniami, ale to życie, które pokazuje, w jaki sposób człowiek zostaje zdynamizowany, aby poprzez działanie Chrystusa stał się w pełni człowiekiem.
Następnie ks. mgr lic. Grzegorz Malinowski przedstawił temat Soborowe zasady życia zgodnego z Ewangelią, podkreślając, że to Jezus Chrystus udziela ostatecznej odpowiedzi na każde pytanie człowieka, zwłaszcza na jego pytania religijne i moralne.
Kolejnym prelegentem był ks. dr Jacek Szymański, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Temat jego wystąpienia brzmiał: Wszyscy wierni we wszystkich sytuacjach życiowych i w każdym stanie, powołani są do doskonałej świętości („Lumen gentium”, 11). Odnowa moralna a problem ożywienia życia sakramentalnego w Kościele. Mówca podkreślił, że sakramenty z jednej strony niosą łaskę, a więc jest to płaszczyzna nadprzyrodzona, a z drugiej strony dotykają płaszczyzny typowo ludzkiej.
Następnie komunikat Soborowe zasady pedagogiki moralnej zaprezentował ks. dr Artur Niemira, wskazując, że pójście za Jezusem stanowi fundament chrześcijańskiej moralności. Jego naśladowanie nie ma być jakimś zewnętrznym upodobnieniem się do Jezusa, ale wewnętrznym przylgnięciem do Jezusa. Wychowanie moralne powinno prowadzić do pogłębionego przeżywania wiary przez słuchanie Słowa i do odkrycia w Chrystusie normy własnego postępowania.
Po krótkiej przerwie wykład pt. W głębi sumienia człowiek odkrywa prawo, którego sam sobie nie daje, lecz któremu winien być posłuszny („Gaudium et spes”, 16). Odnowa moralna a godność sumienia moralnego wygłosił ks. dr Zbigniew Wanat, który przypomniał, że najważniejszym tekstem soborowym mówiącym o sumieniu jest numer 16. Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym - Gaudium et spes. Tam znajdujemy syntetyczne ujęcie tematu sumienia, a jednocześnie punkt wyjścia do dalszej pogłębionej refleksji.
Komunikat Soborowe zasady o poznaniu dobra moralnego przedstawił ks. mgr lic. Maciej Kolanowski. Powiedział, że Kościołowi współczesnemu przyszło zmagać się z cywilizacją, która odrzuciła Boga. Dlatego dzisiaj Kościół musi być znakiem sprzeciwu. Kościół wzywa ludzi nauki, twórców i filozofów do tego, aby etycznym i prawidłowo ukształtowanym sumieniem zrozumieli, że autonomia nauki kończy się tam, gdzie prawe sumienie uczonego rozpoznaje zło. Jeżeli ludzkość chce się wydobyć ze strasznego chaosu ideowego i moralnego, w którym od lat coraz bardziej tonie, musi na nowo stanąć na twardym fundamencie Bożych przykazań.
Ostatni referat, pt. Istnieje potrzeba licznych zmian w życiu gospodarczo-społecznym oraz powszechnej przemiany mentalności i obyczajów („Gaudium et spes”, 63). Moralność a radykalna potrzeba odnowy życia jednostek i społeczeństw, wygłosił ks. dr Wiesław Łużyński. Powiedział że, zadaniem dzisiejszego Kościoła jest nauczanie zdrowej doktryny, demaskowanie błędów i wychowywanie ludzi w duchu głoszonych zasad i wartości oraz działalność charytatywna. Kościół nie czyni tego wpływając na struktury i instytucje, ale stara się ukształtować ludzkie sumienia.
Na koniec komunikat Soborowe zasady współżycia we wspólnotach i społeczeństwie wygłosił ks. mgr lic. Adam Machowski, który zwrócił uwagę na to, że chrześcijanin głosi miłość, ale chrześcijanin także czyni miłość. Czyni to także w wymiarze społecznym i politycznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

2024-04-15 14:24

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

Więcej ...

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku