Reklama

Materiały prasowe Organizatora

Archidiecezja rusza „Pod Krzyż”

2019-09-12 13:23

Agnieszka Bugała

„W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk. Bluźnierstwa zaczęły szerzyć się na nieznaną nam skalę. Usłyszeliśmy o księżach popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański. Na całym świecie ma miejsce masowe odejście od wiary. To co dotychczas było jasno nazywane grzechem staje się przedmiotem debaty. Płoną kościoły i katedry. Tę listę moglibyśmy jeszcze wydłużać. Lepiej jednak zadać sobie pytanie: co możemy teraz zrobić? Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Dlatego zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego” – piszą Organizatorzy zachęcając do udziału.

Z archidiecezji wrocławskiej zgłosiły swój udział grupy z 11 parafii. To stosunkowo mało, zważywszy, że w wykazie mamy ich aż 297.

Do tej pory w modlitwie pod Włocławkiem wezmą udział wierni z parafii:

Reklama

Region:

p.w. św. Andrzeja Boboli w Miliczu

p.w. św. Jana Apostoła Ewangelisty i NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy

p.w. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich

p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich

Wrocław:

p.w. św. Karola Boromeusza

p.w. św. Antoniego

p.w. Najświętszego Zbawiciela

p.w. św. Augustyna

p.w. Miłosierdzia Bożego

p.w. św. M. Maksymiliana Kolbe

Tych, którzy nie zdecydowali się dołączyć do modlitwy pod krzyżem na lotnisku we Włocławku, organizatorzy zachęcają w tym dniu do spotkań modlitewnych w kościołach. Proponują, aby włączyć się we wspólny nurt modlitwy.

- Organizujcie modlitwę w łączności z „Polską pod Krzyżem” w swoich parafiach, wsiach i miastach, wszędzie tam, gdzie będziecie (jeśli nie możecie przyjechać do Włocławka). Włączanie się całych diecezji byłoby wspaniałym świadectwem – zachęcają.

Na ten apel odpowiedział ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej we Wrocławiu. W kolegiacie Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim 9dzień odpustu dla świątyni) o godz. 11.00 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. a o godz. 13.00 Nabożeństwo Krzyża.


Poniżej przestawiamy propozycję programu dla parafii. Godziny można zmieniać w zależności od tradycji i sytuacji w danej parafii. Parafian można zapraszać albo na Koronkę (program dłuższy), albo na Mszę Świętą (program krótszy).

15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.

15:15 – Rozpoczęcie adoracji Najświętszego Sakramentu. Do adoracji proponujemy zastosować do rozważań: „List do Przyjaciół Krzyża” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. (Można go znaleźć w sekcji DO POBRANIA na www.poslakpodkrzyzem.pl ) Adoracja może też być w ciszy.

17:30 – Różaniec Święty – Tajemnice Bolesne.

Spowiedź może trwać cały czas lub od 17:30.

18:00 – Msza Święta. W zależności od możliwości technicznych można puścić Homilię wygłoszoną we Włocławku na lotnisku. Od godziny 17:00, będzie dostępna w sekcji DO POBRANIA.

19:00 – Droga Krzyżowa połączona z procesją Eucharystyczną.

Ze świecami, pochodniami idziemy w procesji z Najświętszym `Sakramentem, odprawiając Drogę Krzyżową, do wybranego krzyża na terenie parafii. Można go postawić specjalnie na tę okazję. Najlepiej, by był w pewnym oddaleniu od terenu kościoła. Ostatnie trzy stacje odprawiane są pod krzyżem na klęcząco przed Najświętszym Sakramentem. Pomiędzy stacjami czytamy odpowiednie fragmenty Starego i Nowego Testamentu dotyczące Męki Pańskiej.

20:15 – Modlitwa pod Krzyżem. Po Drodze Krzyżowej, przed Najświętszym Sakramentem odmawiamy modlitwę uznania Chrystusa Królem. Te samą, która była odmawiana w Łagiewnikach w 2016 roku. Można ją znaleźć w sekcji DO POBRANIA.

21:00 – powrót do kościoła – Apel Jasnogórski.

Ważne jest, aby cała Polska stanęła pod Krzyżem!

Co to za akcja modlitewna?

Polska pod Krzyżem – Polacy wypełniają duchowy testament św. Jana Pawła II Jan Paweł II w 1997 roku wzywał do obrony krzyża „od Tatr aż do Bałtyku”. 22 sierpnia 2019 roku pod krzyżem na Giewoncie ks. Jerzy Kozłowski został trzykrotnie rażony piorunem. Ten krzyż jest symbolem wiary w Polsce przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Jego replika stanie przy ołtarzu polowym na lotnisku we Włocławku podczas wydarzenia „Polska pod Krzyżem”. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku, w Zakopanem wzywał Polaków: Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym, rodzinnym. Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na Polskę od Tatr aż do Bałtyku. I ten krzyż mówi całej Polsce: „Sursum corda” – „W górę serca”. Trzeba żeby cała Polska od morza aż po Tatry patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała: „Sursum corda”. W sierpniu tego roku, we Wspomnienie Najświętszej Marii Panny Królowej, podczas wycieczki w góry, na Giewoncie, stojąc trzy metry od krzyża ksiądz katolicki został trzykrotnie rażony przez piorun. – Pomyślałem, że skoro jestem Księdzem, to mogę udzielić rozgrzeszenia ludziom obecnym na szczycie i którzy schodzą z niego, bo może ktoś z nich jest ranny. Uczyniłem wielki znak krzyża, błogosławiąc wszystkich ludzi tam obecnych – wspomina ks. Jerzy Kozłowski. W ten sposób kapłan dokonał absolucji, czyli całkowitego odpuszczenia win, przeznaczonego na godzinę śmierci. – Odczytujemy to wydarzenie jako znak dla całej Polski – podkreśla Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia „Polska pod Krzyżem”. – Ksiądz jest uosobieniem Chrystusa na ziemi, został trafiony przez piorun trzy razy i odpuścił wszystkim tam obecnym grzechy, jakby biorąc cierpienie na siebie. Ten obraz koresponduje z tym, co wydarzyło się na Kalwarii… Myślę, że nie powinniśmy zamykać oczu na to wydarzenie. Niech ono stanie się jeszcze mocniejszą zachętą do tego, by stanąć pod krzyżem w najbliższą sobotę – zaprasza Bodasiński. Replika krzyża z Giewontu będzie obecna na miejscu modlitwy „Polska pod Krzyżem” na lotnisku we Włocławku. – Na szczycie ktoś zapytał mnie, czy krzyż na Giewoncie zabija. Odpowiedziałem, że gdyby tak było my powinniśmy być martwi, a wszyscy poniżej nas powinni żyć, a jest dokładnie odwrotnie – opowiada ks. Jerzy i dodaje – Oddaję moje cierpienia za Kościół w Polsce i w tym bólu łącze się z Panem Jezusem. Jako ludzie wierzący, wiemy, że to właśnie z Krzyża płynie uzdrowienie, uwolnienie i wszelkie łaski. Wydarzenie „Polska pod Krzyżem” ma być aktem postawienia krzyża w centrum życia w Polsce, w centrum wszystkich wydarzeń, jakie dzieją się w naszym kraju. Tylko w ten sposób możemy doświadczyć mocy wielkiej Miłości, która z niego płynie.

POLSKA POD KRZYŻEM (14.09.2019) to wydarzenie otwarte. Uczestnicy mogą przyjechać bez wcześniejszej rejestracji.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem