Reklama

Boża obecność

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najważniejszym miejscem w kościele jest ołtarz, na którym sprawowana jest Eucharystia. Podczas Przeistoczenia kapłan unosi Hostię, by uczestnicy Liturgii mogli spojrzeć na Boga i sercem przepełnionym miłością przeżywać wielką tajemnicę wiary. Prawdę o sakramentalnej obecności Jezusa przypomina wieczna lampka, umieszczona przy tabernakulum, które poza Mszą św. jest centralnym miejscem w świątyni. Dlatego radosnym i ważnym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej, która ukochała Dróżki Pana Jezusa na Kalwarii, było poświęcenie w grudniu ub.r. tabernakulum, krzyża ołtarza głównego oraz trzech naczyń liturgicznych. Z tej racji w kościele pw. Świętej Rodziny w Praszce Mszy św. sprawowanej w intencji ofiarodawców tabernakulum i dobroczyńców parafii oraz rozwoju kultu w Sanktuarium Kalwaryjskim na Makowym Wzgórzu przewodniczył abp Stanisław Nowak. W uroczystości uczestniczyli: ks. prał. Bronisław Preder - proboszcz parafii pw. św. Józefa w Częstochowie, prezbiterzy z dekanatu praszkowskiego, na czele z dziekanem ks. kan. Mieczysławem Papiernikiem oraz licznie zgromadzeni wierni - cziciciele Jezusa Eucharystycznego.
Tabernakulum o wymiarach 160x95x75 cm wpisane w nastawę ołtarzową (i okalająca go okładzina wykonana z tureckiego i węgierskiego granitu) ma głęboką symbolikę. Wieczne lampki to stylizowany krzak gorejący, który zachęcił Mojżesza do żarliwej modlitwy w najważniejszym momencie życia, gdy Bóg powierzył mu wyprowadzenie narodu wybranego z niewoli egipskiej. W zwieńczeniu widnieje motyw cierniowej korony na skroniach Chrystusa idącego na Kalwarię. Tabernakulum wykonała firma krakowska, która zrealizowała także tabernakulum w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Witając Księdza Arcybiskupa i prosząc o poświęcenie ks. kan. Stanisław Gasiński - proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium powiedział m.in.: „Spoglądając na ten znak chcemy pamiętać o Odkupicielu, obecnym wśród nas pod postacią chleba. Nasze tabernakulum podobnie jak Biblia łączy dwa przymierza: z Góry Synaj i Nowe Przymierze, które zawieramy z Bogiem w Eucharystii. Tylko od nas zależy czy będziemy chcieli być z miłującym i miłosiernym Bogiem”.
W wygłoszonej homilii Metropolita Częstochowski przypomniał, że odwieczna miłość Boża objawia się w sposób szczególny w trzech tajemnicach: Wcielenia, Odkupienia i Eucharystii. „Bóg, który stał się Człowiekiem, który odkupił ludzkość, pozostał ze swoim ludem ukryty pod postaciami chleba i wina. Nasza wiara wyraża się głodem Eucharystii oraz przekonaniem, że w naszych świątyniach Bóg jest rzeczywiście obecny i czeka na nas. Dlatego my, katolicy, tak bardzo kochamy Najświętszy Sakrament. Jesteśmy ludem Bożym Sakramentu Eucharystii” - zaznaczył Ksiądz Arcybiskup. Dziękując praszkowskiej wspólnocie za przygotowanie pięknego, pełnego symboliki tabernakulum abp Stanisław Nowak powiedział m.in.: „Wierzymy i radujemy się, że Stwórca jest tak blisko, że możemy do Niego przychodzić. Miejscem, które zatrzymuje Boga jest tabernakulum. Przygotowanie go oznacza waszą wiarę, jest także wielkim wołaniem: my chcemy Eucharystii, my chcemy adoracji, my chcemy Boga! - kontynuował Kaznodzieja. Tabernakulum znajduje się w centrum kościoła, jest też znakiem, że Jezus stanowi centrum waszego życia. Idźcie za Chrystusem, niech On będzie najważniejszy w waszym życiu, On ma słowa życia wiecznego, On prowadzi do zbawienia. Bądźcie o tym mocno przekonani”.
W przygotowanie uroczystości zaangażowane było Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej, będące stróżami Dróżek Pana Jezusa. Członkowie Bractwa wyrazili radość z obecności Księdza Arcybiskupa. Metropolita Częstochowski swoją mądrością, ufnością i umiłowaniem Boga Żywego daje praszkowskiej wspólnocie duchowe wsparcie i przewodzi w drodze do zbawienia.
Na zakończenie Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, a swoim parafianom za ofiarność i trud zgromadzenia niemałych funduszy. Słowa szczególnej wdzięczności skierował do abp. Stanisława Nowaka za uświęcenie tabernakulum, które od tego dnia stało się godnym miejscem obecności Boga Żywego w znaku Chleba Eucharystycznego. „Ufamy, że będzie ono służyć przez wieki kolejnym pokoleniom wiernych naszej parafii jako znak umiłowania Tego, który Jest. Ta miłość gromadzi nas w tej świątyni” - powiedział ks. kan. Stanisław Gasiński. Ksiądz Kustosz przypomniał, że Metropolita Częstochowski jest przyjacielem Makowego Wzgórza i uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach w życiu parafii i Sanktuarium Kalwaryjskiego, które ubogacają to miejsce, przemieniają je oraz nadają mu wymiar sakralny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?