Reklama

Książki

XIX Targi Wydawców Katolickich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


XIX Targi Wydawców Katolickich odbędą się w dniach 11-14 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tegoroczne Targi odbywać się będą w tradycyjnym terminie, a mianowicie przed II Niedzielą po Wielkanocy. – Naszą imprezą, która jest Świętem Dobrej Książki pragniemy włączyć się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego "Roku wiary, Roku Nowej Ewangelizacji” - mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oficjalne otwarcie

Tegoroczną nowością jest wydłużenie Targów o jeden dzień i ich rozpoczęcie nie jak dotychczas w piątek, a w czwartek. I tak, hala targowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających w czwartek 11 kwietnia o godz. 10. Dwie godziny później rozpocznie się natomiast uroczystość oficjalnego otwarcia XIX Targów Wydawców Katolickich (Sala Wielka Zamku Królewskiego). W jej trakcie poznamy laureatów Nagrody FENIKS 2013.

Targowa formuła imprezy wzbogacona zostanie różnorodnymi wydarzeniami towarzyszącymi. Sale spotkań, jak w ubiegłym roku, zlokalizowane będą w pobliżu Zamku Królewskiego, w specjalnie przygotowanym namiocie, gdzie odbywać się będą różnorodne spotkania autorskie, dyskusje panelowe, promocje książek przygotowywane przez poszczególne wydawnictwa itd.

PROGRAM TARGÓW


Gość Honorowy

Tegorocznym zagranicznym Gościem Honorowym Targów Wydawców Katolickich będzie Wydawnictwo Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Serdecznie zapraszamy na prezentację Gościa Honorowego.

Na spotkanie z czytelnikami przyleci autor biografii papieża Franciszka Andrea Tornielli. Będzie gościem targów Wydawców Katolickich w sobotę 13 kwietnia o 11.00. Po spotkaniu ma odbyć się konferencja prasowa.

Nagroda FENIKS 2013

Od kilkunastu lat Targom towarzyszy Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Tym razem podczas uroczystej Gali, jaka odbędzie się w sobotę 13 kwietnia (godz. 19.30), w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 53, a którą uświetni występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, zostaną nagrodzone publikacje wydane w 2012 roku.

Reklama

Grono laureatów wyłoni siedmioosobowe jury konkursu, w którym znaleźli się: ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, dr hab. Krzysztof Narecki, ks. Henryk Zieliński, dr hab. Krzysztof Koehler, prof. dr hab. Jan Malicki, dr Iwona Maruszewska oraz Krzysztof Ziemiec.

Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono blisko 220 publikacji, które oceniane będą w dziewięciu kategoriach: "literacka", "nauki kościelne", "edytorstwo", "książka dla dzieci", "książka dla młodzieży", "książka autora zagranicznego", "seria wydawnicza (dzieła zebrane)", "publicystyka religijna" oraz "multimedia".

Pełną listę publikacji zgłoszonych do Nagrody FENIKS 2013 można znaleźć na stronie SWK pod adresem: http://swk.pl/arch/2675#more-2675

Podczas Gali wręczone zostaną również nagrody MAŁY FENIKS 2013. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom, które promują dobre i wartościowe książki w mediach. Laureatów tej nagrody poznamy już podczas konferencji prasowej poprzedzającej tegoroczną edycję Targów.

Projekcje filmowe

Tradycyjnie już program towarzyszący Targów Wydawców Katolickich nie ogranicza się jedynie do tematyki książkowej. Dlatego również podczas tegorocznej edycji tej wystawienniczej imprezy nie zabraknie atrakcji dla miłośników filmów dokumentalnych o tematyce religijnej, historycznej i patriotycznej, pochodzących z archiwum IPN i Stowarzyszenia Filmowców Katolickich oraz archiwum TVP m.in. o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, Ojcu Świętym bł. Janie Pawle II i św. Faustynie Kowalskiej. Na wszystkie projekcje filmowe, które odbywać się będą w sali kinowej Zamku Królewskiego od czwartku do niedzieli wstęp jest wolny.

Targi dla młodych

Jedną z nowych propozycji programowych jakie towarzyszyć będą XIX Targów Wydawców Katolickich będzie Dzień Młodzieży, który zaplanowano na piątek 12 kwietnia. Odbędzie się on pod hasłem przewodnim „Papież i młodzież – razem” w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 68).

Reklama

W programie Dnia Młodzieży znalazły się warsztaty tematyczne, spotkania autorskie, debata problemowa oraz wieczór poezji. Szczegółowy program Dnia Młodzieży znajdziecie Państwo w załączniku. Ponadto w targowy piątek (12 kwietnia) wejście na Targi dla młodzieży szkolnej jest darmowe. - Zależy nam by z bardzo bogatą ofertą XIX Targów Wydawców Katolickich zapoznała się również młodzież i środowisko szkolne - deklaruje ks. Roman Szpakowski sdb.

W niedzielę 14 kwietnia polecamy Państwa uwadze uroczystą Mszę świętą, która odprawiona zostanie w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie pod przewodnictwem J.E. ks. Arcybiskupa Wacława Depo, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polskiego ds. Środków Społecznego Przekazu. Msza transmitowana przez Program I Polskiego Radia.

Przez cały czas trwania XIX Targów Wydawców Katolickich w godzinach od 12.00 do 18.00 ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj, który będzie darmowo dowoził chętnych na Targi. W tramwaju będą odbywały się różnorodne konkursy, spotkania z autorami, czytanie książek.

Dodatkowo w sobotę 13 kwietnia planowany jest przejazd Pociągu Papieskiego z Krakowa do Warszawy na Targi Wydawców Katolickich. W trakcie podróży planowany jest program duchowo-kulturalny.

- Chcemy wspierać odradzające się biblioteki przy parafiach wiejskich. Zwrócimy się o pomoc dla lokalnych inicjatyw. Zwrócimy się do samorządów wojewódzkich. Biblioteka może współtworzyć taki lokalne centra kultury. Biblioteki szkolne stają się również bibliotekami dla społeczności lokalnej. Również w dużych miastach i metropoliach potrzebne jest współtworzenie miejsc z dobrym klimatem do przyjacielskich rozmów. Jeszcze dla wielu ludzi dobra książka jest „przyjacielem”. W czasach powszechnego – dzięki Internetowi – dostępu do zasobów kultury trzeba uczyć sztuki tworzenia własnej osobistej biblioteczki. „W sieci” podejmowane są różne inicjatywy na rzecz kultury czytania i rozmawiania. Chcemy o takich inicjatywach poinformować oraz umożliwić spotkanie z liderami takich środowisk, które systematycznie rozmawiają o starannie dobranych książkach. Niestety „w sieci” jest również wiele „szumu informacyjnego” a dotarcie do wartościowych plików jest wielką sztuką. Także w jej opanowaniu mogą pomóc nasze Targi – mówi relacjonując starania organizatorów i cele wystawienniczej imprezy prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Reklama

Tygodnik Katolicki „Niedziela” będzie obecny na XIX Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, w dniach od 11 do 14 kwietnia 2013 r. Targi odbywają się w Arkadach Kubickiego, na Zamku Królewskim.

14 kwietnia zapraszamy na spotkanie autorskie z redaktorem naczelnym Ks. Inf. Ireneuszem Skubisiem, który spotka się z Państwem w godzinach od 11.00 do 13.00.

Tego dnia na naszym stoisku będzie również gościć autorka książek dla dzieci i młodzieży p. Małgorzata Nawrocka. Zapraszamy od godziny 13.30 do 15.00.

Każdy z uczestników będzie miał możliwość rozmowy z autorami i otrzymania osobistej dedykacji na ich publikacjach.

Przyjdź, porozmawiaj, czekamy na każdego!

Podziel się:

Oceń:

2013-04-08 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Adam Bujak i Mario Botta laureatami Per Artem ad Deum

Monika Łukaszów

Szwajcarki architekt Mario Botta i polski fotografik Adam Bujak zostali w tym roku laureatami prestiżowej nagrody Per Artem ad Deum, która będzie wręczona podczas Targów SACROE$XPO, które potrwają od 9 do 11 czerwca.

Więcej ...

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

2024-04-18 09:30

Karol Porwich / Niedziela

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza