Reklama

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy

Dla dobra dziecka

W Gorzowie Wlkp. przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego mieści się Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Został on powołany do istnienia przez bp. Adama Dyczkowskiego w niedzielę Świętej Rodziny 30 grudnia 1994 r. Jego dyrektorem jest Aneta Pająk-Woźny, a opiekunem duchowym ks. Dariusz Orłowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dekrecie erygującym ośrodek Ksiądz Biskup napisał: „Jego zadaniem będzie ratowanie poczętego dziecka przed odrzuceniem go przez naturalną matkę oraz przed umieszczeniem w państwowych placówkach opiekuńczych. Ośrodek będzie służył pomocą w zakresie spraw związanych z przysposobieniem dzieci do umieszczania ich w rodzinach adopcyjnych, zastępczych i rodzinnych domach dziecka”. Tak więc ośrodek istnieje przede wszystkim dla dobra dziecka, po to, by stworzyć mu możliwości rozwoju w takim środowisku, jakie jest dla niego najlepsze, czyli w rodzinie.
Bardzo ważną, jeśli nie zasadniczą częścią działalności ośrodka jest przygotowywanie małżeństw do przyjęcia dziecka. Chodzi tu zarówno o przygotowywanie rodzin adopcyjnych, jak i rodzin zastępczych, które zajmują się sprawowaniem czasowej opieki nad dzieckiem. W myśl obecnie obowiązujących przepisów każda rodzina adopcyjna czy zastępcza musi otrzymać kwalifikację. Żeby ją otrzymać, musi spełnić określone warunki, m.in. odbyć określone, zatwierdzone przez ministerstwo, szkolenie. Ośrodek prowadzi tego typu szkolenia, opierając się na programie „Dziecko czeka”, opracowanym przez Ogólnopolskie Porozumienie Katolickich Ośrodków Adopcyjno-Opiekuńczych z siedzibą w Łodzi i zatwierdzonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Program formacyjny nie ogranicza się tylko do okresu przygotowawczego. Opieka ośrodka rozciąga się w pewien sposób także na okres po adopcji. Wchodzi w to praca pedagoga, psychologa, jak również spotkania w szerszym gronie, mające na celu podtrzymywanie kontaktu z rodzinami adopcyjnymi i wytworzenie pewnej wspólnoty. Na takie spotkania są zapraszane małżeństwa będące w procesie przygotowania oraz te, które już mają dziecko adoptowane.
Prócz tego do zadań ośrodka należy m.in.:
- Gromadzenie informacji o dzieciach, które mogą być przysposobione lub umieszczone w rodzinnej opiece zastępczej albo opiekuńczo-wychowawczej, oraz kwalifikowanie dziecka do przysposobienia, jeżeli jego sytuacja prawna na nie pozwala.
- Przeprowadzanie badań pedagogicznych i psychologicznych oraz wywiadów środowiskowych dotyczących osób i kandydatów.
- Wydawanie opinii osobom zgłaszającym gotowość prowadzenia rodzinnej opieki zastępczej w zakresie posiadania odpowiedniego przygotowania.
- Współpraca z sądami opiekuńczymi, w szczególności powiadamianie sądów o okolicznościach uzasadniających wszczęcie z urzędu postępowania opiekuńczego i sporządzanie opinii w sprawach dotyczących umieszczania dzieci w rodzinie adopcyjnej, rodzinie zastępczej lub placówce rodzinnej.
- Udzielanie pomocy rodzinom zakwalifikowanym w przygotowywaniu wniosków o przysposobienie lub o ustanowienie rodziny zastępczej i zgromadzeniu niezbędnych dokumentów.
- Prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej.
- Troska o samotne matki oraz kobiety, które poczęły dziecko i zostały pozostawione bez opieki.
- Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej.
- Wspomaganie rodzin naturalnych w sytuacjach kryzysu i rodzin niewydolnych wychowawczo.

Reklama

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy jest jedyną w naszym województwie niepubliczną placówką tego typu. Jest to ośrodek katolicki i zwykle rodziny zgłaszają się do niego, ceniąc jego katolicki charakter i profesjonalizm. Przyjmowane jest jednakże każde małżeństwo, nie tylko katolickie, które zaakceptuje proponowany przez ośrodek program. Jego istnienie to łaska dla diecezji i dla województwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ośrodek można wspierać darowiznami na konto:
PKO BP I/O Gorzów Wlkp., nr konta: 96 1020 1954 0000 7102 0054 0757.

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
ul. Czereśniowa 15
66-400 Gorzów Wlkp.
tel./fax (0-95) 729-52-75
Czynny w godz. 8.00-15.00, we wtorki 8.00-17.00.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trudny patron

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...