Reklama

Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna

Próba wiary, nadziei i miłości

Od kilku lat w dzień Wszystkich Świętych alejkami cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie przechodzi procesja ekumeniczna. Pod duchowym przewodnictwem biskupa modlą się wspólnie wierni rzymskokatoliccy i przedstawiciele innych wyznań. Ta jedność w modlitwie pogłębia chęć dialogu i rozciąga nić porozumienia, tak potrzebną w obliczu faktu istnienia różnic międzywyznaniowych. Każda propozycja spotkania na gruncie tego, co łączy, jest cenna. „Czyż można głosić Ewangelię pojednania, nie dążąc zarazem czynnie do pojednania chrześcijan?” - pyta Jan Paweł II w encyklice „Ut unum sint”. Zwłaszcza że, jak zaznacza, Kościół po Vaticanum II wszedł nieodwołalnie na drogę ekumenizmu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fakt istnienia wielu gałęzi chrześcijaństwa jest poniekąd zagadkowy, bo Chrystus pragnął jedności dla wszystkich odkupionych przez ofiarę Krzyża. Widocznie jednak w zamyśle Bożym to zjednoczenie w Kościele Chrystusowym dokonać się ma przez wielość i różnorodność, a zadanie chrześcijan to nieustanne szukanie sposobów porozumienia. Potrzeba wciąż odnajdywania wspólnej płaszczyzny, która zniweluje rozdźwięk wśród wierzących w jednego Boga. Mówił o tym Jan Paweł II, podkreślając wartość dążeń ku komunii: „Ekumenizm to nie tylko »szlachetna idea« - to wielka próba wiary, nadziei i miłości: wyjście w stronę tego, co jest »możliwe u Boga«, na przekór temu, co po ludzku może zdawać się niemożliwe” (zob. A. Frossard, Nie lękajcie się). Do realizacji tak trudnego zadania powołano Archidiecezjalną Radę Ekumeniczną. Istnieje ona jako „ciało doradcze” z zachowaniem pewnej autonomii. Kilka razy w roku Rada aktualizuje informacje dotyczące innych wyznań z terenu archidiecezji, ustala sposoby pogłębiania dialogu międzywyznaniowego, a także realizacji planowanych wydarzeń ekumenicznych (ostatnie zebranie odbyło się 22 grudnia 2005 r.). Rada sygnalizuje Księdzu Arcybiskupowi problemy, jakie pojawiają się w życiu bieżącym Kościołów. W tym celu zaproszenia do uczestnictwa w zebraniach kierowane są do przedstawicieli innych wyznań. Rozmowy toczyły się już w obecności: prawosławnego abp. Abla, ks. Romana Prackiego - pastora lubeskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (obecnie pracuje w Warszawie), ks. Adama Gontarka z Kościoła Polskokatolickiego i pastora Henryka Kufelda z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Członkami Rady są duchowni i świeccy, mianowani przez Księdza Arcybiskupa, który - jako sprawujący pieczę nad Radą - bywa na zebraniach i interesuje się jej pracą. Ksiądz Arcybiskup określił koncepcję działania Rady jako praktyczną, duszpasterską realizację zadań, zawartych w tekście encykliki Ut unum sint. W dekrecie powołującym Radę na kolejne 5 lat abp Józef Życiński udzielił błogosławieństwa „na trud podejmowania inicjatyw, mających na celu realizację woli Chrystusa wyrażonej w Jego Modlitwie Arcykapłańskiej: Aby wszyscy byli jedno”. W celu lepszego poznania i skuteczniejszych działań raz do roku spotyka się Rada Archidiecezjalna i lubelski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, który zrzesza przedstawicieli Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.
Istniejącej od 1999 r. Radzie przez sześć lat przewodniczył ks. dr prał. Józef Szczypa. Głęboka duchowość Księdza Prałata, docenianie znaczenia modlitwy i liturgii wywarły wielki wpływ na działalność Rady. Ten głęboko zaangażowany w ekumenizm Kapłan koncentrował się na sprawach istotnych, dobrze porozumiewał się z innymi. Cieszył się dużym autorytetem w kręgach kościelnych, także innych wyznań z terenu miasta i całej Lubelszczyzny. Równolegle z nominacją na przewodniczącego Rady działał na wielu polach (wykładowca KUL-u, wikariusz biskupi ds. zakonów, instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, referent ds. powołań). W pracę Rady aktywnie włączała się s. Bogumiła Borucka MSF, która pełniła wiele zadań sekretarskich, od ustalania programów spotkań po organizację techniczną różnych inicjatyw, np. wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Przejawem działań Rady na rzecz dialogu jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku rozpoczął się 18 stycznia br. nabożeństwem w kościele św. Michała na lubelskich Bronowicach. Na bazie Tygodnia podejmowany jest - przedłużony na cały rok - cykl comiesięcznych nabożeństw w poszczególnych kościołach.
W związku z nominacją ks. prał. Szczypy na archidiecezjalnego egzorcystę, w grudniu 2005 r. abp J. Życiński mianował nowego przewodniczącego Rady Ekumenicznej - ks. dr. Krzysztofa Grzesiaka oraz jego zastępcę ks. dr. Wojciecha Różyka. Nastąpiły także zmiany w składzie Rady. Nowi członkowie to: Lucia Abignente z ruchu Focolari, znanego z otwartości na dialog, o. Ludwik Wiśniewski OP i ks. dr Adam Siomak. Skład osobowy dopełniają: ks. kan. Stanisław Dziwulski, ks. prał. Tadeusz Kawala, ks. Sławomir Pawłowski SAC (Instytut Ekumeniczny KUL), ks. kan. Jerzy Ważny, dr Tomasz Ożóg i dr Sławomir Żurek - pracownicy naukowi KUL. Członkowie Rady reprezentują rozmaite środowiska, co daje szersze spojrzenie na problemy, a jednocześnie propaguje idee ekumeniczne w ich otoczeniu.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Lublin, 18-25 stycznia 2006 r.

18 stycznia, godz. 18.00 - kościół rzymskokatolicki pw. św. Michała, ul. Fabryczna 19
19 stycznia, godz. 18.00 - kościół zielonoświątkowy, ul. Tatarska 5
20 stycznia, godz. 18.00 - kościół ewangelicko-augsburski, ul. Ewangelicka 1
21 stycznia, godz. 13.30 - kościół ewangelicko-metodystyczny, ul. Borelowskiego 5,
godz. 18.00 - starokatolicki kościół Mariawitów, ul. Paganiniego 1
22 stycznia, godz. 18.00 - polski autokefaliczny kościół prawosławny, ul. Ruska 15
23 stycznia, godz. 18.00 - kościół chrześcijan wiary ewangelicznej, ul. Lubartowska 60
24 stycznia, godz. 18.00 - kościół polski Chrześcijan Baptystów, ul. Kochanowskiego 38a
25 stycznia, godz. 18.00 - kościół polskokatolicki, ul. Kunickiego 9

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gospodyni Śląska z Piekar, módl się za nami...

2024-05-10 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Droga maryjnej pobożności przyprowadziła nas dzisiaj do Śląskiego Zagłębia Górniczego, gdzie położone jest miasto Piekary Śląskie. Tutaj znajduje się ukochane przez ludność śląską sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, nazywanej Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Modlitwa za miasto Gorzów

2024-05-10 23:11
Właśnie trwa całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu

Jarosław Libelt

Właśnie trwa całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu

Dziś rozpoczęła się trzydniowa modlitwa za Gorzów i jego mieszkańców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli