Reklama

Anna Majowicz
Autor komiksu - Juliusz Woźny

,,Wyrok" - komiks o płk. Jerzym Woźniaku

2019-09-19 12:06

Anna Majowicz

Żołnierz Armii Krajowej, weteran walki ze stalinowskim reżimem, więzień celi śmierci i honorowy obywatela Wrocławia - życiorys Jerzego Woźniaka to gotowy scenariusz na film sensacyjny, ale też opowieść o prawym, szlachetnym człowieku, który walczył z dwoma totalitarnymi systemami i nie złamał swoich zasad w obliczu tortur i groźby śmierci. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 7 lat po śmierci płk Jerzego Woźniaka, o jego losach za sprawą komiksu ,,Wyrok" dowie się dolnośląska młodzież.

36-stronicowy komiks wydało Centrum Historii Zajezdnia. Autorami komiksu są: Juliusz Woźny (scenariusz) i jego zięć Martin Venter (grafika). - We wrześniu 2018 r. nadano Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego imię Jerzego Woźniaka. Pomyślałem sobie, że to jest bohater, który zasługuje na upamiętnienie. Najlepiej przez film fabularny. Niestety, w Polsce wciąż nie powstają filmy o tych wspaniałych ludziach. Mój komiks jest hołdem dla płk. Jerzego Woźniaka - mówi Juliusz Woźny. Jak zaznacza scenariusz pisał się sam. - Koncepcja "Wyroku" była oczywistością. Bohater poddany straszliwej presji nie ulega. Konsekwencją jest wyrok śmierci. Nagle przychodzi ułaskawienie - mówi autor komiksu, którego premiera odbyła się 18 września w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

- Spotykamy się w najbardziej reprezentacyjnej sali Urzędu Wojewódzkiego. Sali, która nosi imię pana płk Jerzego Woźniaka. Tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości. Ta sala gościła prezydentów, premierów i ministrów. Tutaj nadaje się odznaczenia i obywatelstwa. Mówię o tym wszystkim, żeby pokazać, jak ważna jest na Dolnym Śląsku, ale myślę, że również w skali kraju pamięć o panu pułkowniku. Dziś chcemy, aby ta pamięć nie zatarła się, aby trwała - rozpoczął spotkanie wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak.

Reklama

Głos zabrał także zastępca dyrektora do spraw programowych Ośrodka ,,Pamięć i Przyszłość" Andrzej Jerie. - W Ośrodku ,,Pamięć i Przyszłość" znajduje się ponad 1000 relacji historii mówionej świadków historii. Płk. Jerzy Woźniak był pierwszą osobą, która przyszła do Ośrodka opowiedzieć o swoim życiu, przekazać w depozyt swoje wspomnienia - zaznaczył Andrzej Jerie, dodając, że placówka od lat szuka sposobów, aby opowiadać o bohaterach i postawie patriotycznej w nowy i dostępny dla współczesnego człowieka sposób. - Poza produktami multimedialnymi i wystawami interaktywnymi, komiks jest takim sposobem poszukiwania tego języka. To wspaniały sposób, aby dotrzeć do młodego pokolenia i zainteresować je historią wielkich Polaków - akcentował.

W wydarzeniu udział wzięła rodzina śp. płk. Jerzego Woźniaka - wdowa Aleksandra i pasierb Andrzej Lesiński. Obecni byli także kombatanci, Dolnośląski Kurator Oświaty i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 73 we Wrocławiu.

Zobacz zdjęcia: ,,Wyrok

Jerzy Stanisław Woźniak

Urodzony w 1923 r. Jerzy Stanisław Woźniak był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem akcji „Burza”. W 1945 roku przedarł się do Europy Zachodniej, gdzie walczył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech, był też emisariuszem delegatury WiN w Londynie na tere RP. W roku 1947 zgłosił się na ochotnika do przerzucenia na teren kraju, gdzie w tym samy roku został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie skazany na karę śmierci w tak zwanym „procesie kiblowym”. Decyzja Bolesława Bieruta zmieniła wyrok śmierci na karę dożywocia. Na wolność wyszedł dopiero w roku 1956. W latach 2001-2002 był kierownikiem w randze wiceministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i członie Kapituły Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Spoczął na Cmentarzu Osobowickim. Kilkaset metrów od jego grobu, na tym samym cmentarzu, znajdują się bezimienne groby jego kolegów z AK, wymordowanych po wojnie przez komunistów.


Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem