Reklama

Niedziela Wrocławska

,,Wyrok" - komiks o płk. Jerzym Woźniaku

Autor komiksu - Juliusz Woźny

Anna Majowicz

Autor komiksu - Juliusz Woźny

Żołnierz Armii Krajowej, weteran walki ze stalinowskim reżimem, więzień celi śmierci i honorowy obywatela Wrocławia - życiorys Jerzego Woźniaka to gotowy scenariusz na film sensacyjny, ale też opowieść o prawym, szlachetnym człowieku, który walczył z dwoma totalitarnymi systemami i nie złamał swoich zasad w obliczu tortur i groźby śmierci. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 7 lat po śmierci płk Jerzego Woźniaka, o jego losach za sprawą komiksu ,,Wyrok" dowie się dolnośląska młodzież.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

36-stronicowy komiks wydało Centrum historii Zajezdnia. Autorami komiksu są: Juliusz Woźny (scenariusz) i jego zięć Martin Venter (grafika). - We wrześniu 2018 r. nadano Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego imię Jerzego Woźniaka. Pomyślałem sobie, że to jest bohater, który zasługuje na upamiętnienie. Najlepiej przez film fabularny. Niestety, w Polsce wciąż nie powstają filmy o tych wspaniałych ludziach. Mój komiks jest hołdem dla płk. Jerzego Woźniaka - mówi Juliusz Woźny. Jak zaznacza scenariusz pisał się sam. - Koncepcja "Wyroku" była oczywistością. Bohater poddany straszliwej presji nie ulega. Konsekwencją jest wyrok śmierci. Nagle przychodzi ułaskawienie - mówi autor komiksu, którego premiera odbyła się 18 września w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

- Spotykamy się w najbardziej reprezentacyjnej sali Urzędu Wojewódzkiego. Sali, która nosi imię pana płk Jerzego Woźniaka. Tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości. Ta sala gościła prezydentów, premierów i ministrów. Tutaj nadaje się odznaczenia i obywatelstwa. Mówię o tym wszystkim, żeby pokazać, jak ważna jest na Dolnym Śląsku, ale myślę, że również w skali kraju pamięć o panu pułkowniku. Dziś chcemy, aby ta pamięć nie zatarła się, aby trwała - rozpoczął spotkanie wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głos zabrał także zastępca dyrektora do spraw programowych Ośrodka ,,Pamięć i Przyszłość" Andrzej Jerie. - W Ośrodku ,,Pamięć i Przyszłość" znajduje się ponad 1000 relacji historii mówionej świadków historii. Płk. Jerzy Woźniak był pierwszą osobą, która przyszła do Ośrodka opowiedzieć o swoim życiu, przekazać w depozyt swoje wspomnienia - zaznaczył Andrzej Jerie, dodając, że placówka od lat szuka sposobów, aby opowiadać o bohaterach i postawie patriotycznej w nowy i dostępny dla współczesnego człowieka sposób. - Poza produktami multimedialnymi i wystawami interaktywnymi, komiks jest takim sposobem poszukiwania tego języka. To wspaniały sposób, aby dotrzeć do młodego pokolenia i zainteresować je historią wielkich Polaków - akcentował.

Reklama

W wydarzeniu udział wzięła rodzina śp. płk. Jerzego Woźniaka - wdowa Aleksandra i pasierb Andrzej Lesiński. Obecni byli także kombatanci, Dolnośląski Kurator Oświaty i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 73 we Wrocławiu.

Zobacz zdjęcia: ,,Wyrok

Jerzy Stanisław Woźniak

Urodzony w 1923 r. Jerzy Stanisław Woźniak był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem akcji „Burza”. W 1945 roku przedarł się do Europy Zachodniej, gdzie walczył w 2 Korpusie Polskim we Włoszech, był też emisariuszem delegatury WiN w Londynie na tere RP. W roku 1947 zgłosił się na ochotnika do przerzucenia na teren kraju, gdzie w tym samy roku został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie skazany na karę śmierci w tak zwanym „procesie kiblowym”. Decyzja Bolesława Bieruta zmieniła wyrok śmierci na karę dożywocia. Na wolność wyszedł dopiero w roku 1956. W latach 2001-2002 był kierownikiem w randze wiceministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w rządzie Jerzego Buzka. Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej i członie Kapituły Nagrody Kustosza Pamięci Narodowej. Zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Spoczął na Cmentarzu Osobowickim. Kilkaset metrów od jego grobu, na tym samym cmentarzu, znajdują się bezimienne groby jego kolegów z AK, wymordowanych po wojnie przez komunistów.


Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-09-19 12:06

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...