Reklama

Taizé - stazione Milano

Niedziela rzeszowska 4/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taizé jest nazwą małej francuskiej wioski położonej w Burgundii. Od niej wzięła nazwę wspólnota monastyczna, którą zainicjował w 1940 r. Roger Louis Schutz, z pochodzenia Szwajcar. Podstawowym zadaniem tejże wspólnoty miała być praca na rzecz jedności chrześcijan, czyli działalność ekumeniczna.
Międzynarodowej opinii publicznej Wspólnota z Taizé jest znana głównie jako organizator chrześcijańskich spotkań młodzieżowych. Młodzi ludzie spotykają się na wspólnej modlitwie z Braćmi z Taizé od 1978 r. w większych miastach europejskich, gdzie regularnie na przełomie roku odbywają się Europejskie Spotkania Młodych, zwane pielgrzymką zaufania przez ziemię. Celem tych spotkań jest uświadomienie młodym ludziom, że mają być w swoich środowiskach pielgrzymami zaufania i pojednania.
Tym razem dwudziesta ósma „pielgrzymka zaufania przez ziemię” swój przystanek miała w Mediolanie. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, w tym, co stało się już regułą, mocna ekipa z Polski licząca kilkanaście tysięcy. Młodzież z różnych państw spotkała się w drugim co do wielkości mieście Włoch, aby wspólnie modlić się o pokój i pojednanie zwaśnionego świata.
Również z diecezji rzeszowskiej wybrała się grupa ponad trzystu osób, głównie studentów, wraz z ośmioma duszpasterzami. Podróż do Mediolanu miała wątek patriotyczny, czego wyrazem była Msza św. w intencji naszej Ojczyzny w kościele na Kahlenbergu w Austrii, miejscu, które było punktem wyjścia wojsk polskich w słynnej odsieczy wiedeńskiej.
Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych miało charakter wyjątkowy. Pierwszy raz od 1978 r. na spotkaniu uczestnicy nie usłyszeli głosu Brata Rogera, założyciela Ekumenicznej Wspólnoty, zamordowanego 16 sierpnia 2005 r. Nie mogli wsłuchać się w jego głębokie rozważania ewangeliczne, których zwieńczeniem było wezwanie do jedności i solidarności. Pomimo ogólnej radosnej atmosfery, towarzyszącej wszelkim spotkaniom młodzieży, dało się wyczuć pewną powagę, refleksję, zadumę - szczególnie podczas wieczornych śpiewów i modlitw prowadzonych przez Braci. Pewnym zaspokojeniem głodu słów Brata Rogera stał się jego „List niedokończony”, którego pisanie przerwała tragiczna śmierć. Uderzające jest w jego treści nawiązanie do śmierci bliskiej osoby, co w obliczu sierpniowych wydarzeń brzmi niemalże proroczo. Młodzi ludzie z właściwym sobie entuzjazmem dyskutowali o problemach dzisiejszego świata i wyrazili chęć dokończenia listu Brata Rogera własnym życiem.
Z modlącą się w Mediolanie młodzieżą duchowo łączyli się Papież Benedykt XVI, patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, patriarcha Aleksy II z Moskwy, abp Canterbury Rowan Williams, a także sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Kofi Annan, którzy na tę okoliczność przesłali swoje listy.
Ekumeniczna Wspólnota z Taizé jest widocznym znakiem jedności Kościoła. Młodzież, która skupia się wokół niej, wytrwale łamie bariery, jakie dzielą jeszcze chrześcijaństwo i świat. Patrząc na Taizé i młodych ludzi, można mieć nadzieję na przyszłe, optymistyczne wyniki pracy nad zjednoczeniem ciągle podzielonego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jan Długosz w różnych odsłonach

2024-05-17 15:27

Maciej Orman/Niedziela

W Miejskim Ośrodku Kultury im. Władysława Sebyły w Kłobucku odbyła się gala podsumowująca II Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele”, zorganizowany przez miejscową parafię św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli