Reklama

Własna działalność

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego - Sławomirem Szulcem rozmawia Magdalena Macko

Magdalena Macko: - Jak mógłby Pan podsumować 2005 r., oceniając go pod kątem realizacji projektu 2.5?

Reklama

Sławomir Szulc: - Wspomniany projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to etap szkoleniowy, drugi to etap uruchomienia działalności i dofinansowania. Założyliśmy w ubiegłym roku, że do części szkoleniowej zaprosimy 150 osób. Liczyliśmy, że zostanie 100 osób, które otrzymają środki i rozpoczną działalność. Okazało się, że napisaliśmy największy projekt w całym województwie. Założyliśmy sobie ambitny plan. Czasu na zwerbowanie zainteresowanych było naprawdę niewiele. Zgłosiło się 131 osób, które złożyły aplikację. Mimo że nie osiągnęliśmy oczekiwanej 150--osobowej grupy, zakończyliśmy nabór i rozpoczęliśmy szkolenie. Uznaliśmy, że nie ma sensu przedłużać tej procedury. Umowy szkoleniowe podpisało z nami 121 osób. Szkolenie ukończyło 119 osób. Po tym etapie zorganizowaliśmy podsumowującą konferencję. Ze 119 osób, które ukończyły szkolenie, tylko 93 złożyły biznesplan. Potencjalni kandydaci rezygnują z różnych powodów. Została powołana komisja oceny biznesplanów, w skład której weszli Marcin Sroczyński - reprezentant Urzędu Miasta i Stanisław Kaczyński - reprezentant Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Komisja dokonała weryfikacji biznesplanów, które w większości spełniły kryteria. Dzień 16 stycznia został ustalony ostatecznym terminem zarejestrowania własnej działalności. Teraz jesteśmy na etapie oczekiwania na zgłaszających się beneficjantów ostatecznych. Procedura jest taka, że beneficjant ostateczny najpierw musi zarejestrować działalność, a następnie ją uruchomić. Jeżeli ktoś zarejestrował i uruchomił działalność, to jak najszybciej powinien złożyć do Agencji Rozwoju Regionalnego wnioski. Są dwa rodzaje wniosków. Pierwszy o dotację inwestycyjną, czyli jednorazowa dotacja inwestycyjna w wysokości 15, a nawet do 20 tys. zł. Jest ona przeznaczona na zakup urządzeń bądź wyposażenia, ale też części środków obrotowych. Druga - dotacja pomostowa w wysokości 700 zł wypłacana co miesiąc w pierwszych 6 miesiącach prowadzenia działalności. Dopuszcza się możliwość przedłużenia tej dotacji pomostowej o kolejne 6 miesięcy dla 20% uczestników programu.

- Na jednym ze spotkań wyraził Pan nadzieję, że otwarcie sklepu nie będzie jedynym pomysłem na założenie własnej działalności. Czy to życzenie się spełniło?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Można tak powiedzieć. Powstało niewiele sklepów. Przeważają usługi, czasem bardzo nietypowe. Budowanie baz danych komputerowych, organizowanie wycieczek, projektowanie wnętrz to jedne z wielu. Nie mam jeszcze pełnej analizy koncepcji, ale moje oczekiwania nie rozminęły się z rzeczywistością.

- Jakie są prognozy na ten rok?

- Mamy zamiar złożyć jeszcze jeden wniosek. Po zamknięciu naboru nadal zgłaszały się do nas osoby zainteresowane. Nie ma dnia, żeby nie dotarł do nas jakiś zainteresowany. Nie ma jednak szansy, żeby przystąpić do programu teraz. Zapraszamy na przełomie kwietnia i maja, a jednocześnie polecamy odwiedzanie naszej strony internetowej: www.podlaskie.org.pl, na której umieszczamy wszelkie aktualne informacje.

- Czy według Pana ten program pozwoli zatrzymać młodych ludzi w Łomży?

Reklama

- Najzdolniejsze, najbardziej mobilne osoby szukają szans gdzie indziej. Emigrują najczęściej osoby młode. Mamy w planach realizację kolejnego programu, który pozwoliłby zatrzymać kreatywnych, młodych ludzi w tym mieście. Coraz więcej ludzi z wyższym wykształceniem jest bezrobotnych. Ten problem sygnalizują nam władze uczelni wyższych i Urząd Pracy. W odpowiedzi na oczekiwania młodych ludzi opracowujemy koncepcję dotyczącą odbycia w lokalnych przedsiębiorstwach staży innowacyjnych. Chcemy uruchomić 40 takich staży. Staż stanowi gwarancję na uzyskania pierwszej pracy i możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej. Komisja oceny projektów oceniła ten wniosek bardzo wysoko. Został pozytywnie zweryfikowany. Obecnie czekamy na sfinalizowanie tej umowy. Staż innowacyjny będzie trwał rok. W trakcie będą się odbywały seminaria szkoleniowe dla studentów. Nosimy się z zamiarem podsumowania wyników i ich opublikowanie. Chcemy zwrócić uwagę na możliwość współpracy ośrodków naukowych z przedsiębiorcami.

- Co powiedziałby Pan młodym ludziom, którzy boją się ryzyka?

- Nie powinni się bać. Jest to według mnie idealna okazja, aby przy minimalnym stopniu ryzyka, z fachowym doradztwem i zapleczem finansowym urzeczywistnić swe plany.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przełożona wspólnoty w Emaus: zniszczenia po pożarze są ogromne

2025-05-02 11:35

Justyna Galant

Spłonęły nasze ermitaże i budynki gospodarcze. Wciąż nie mamy prądu. Będziemy musieli wymienić większość instalacji elektrycznej oraz wodociągowej. Zniszczenia są ogromne – podkreśliła s. Rebecca Lescole CB przełożona domu Wspólnoty Błogosławieństw w Emaus-Nicopolis leżącego nieopodal Jerozolimy. Pożar określany mianem największego w całej historii Izraela, strawił znaczną część dobytku katolickiej wspólnoty działającej na rzecz pokoju i katolicko-żydowskich relacji.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Watykan: na konklawe nie przyjedzie również kard. Njue z Kenii

2025-05-02 17:07

Vatican News

W Watykanie oficjalnie potwierdzono, że na rozpoczynające się 7 maja konklawe, które wyłoni nowego papieża, z powodów zdrowotnych nie przyjedzie dwóch kardynałów: są to 79-letni Antonio Cañizares Llovera z Hiszpanii oraz 79-letni John Njue z Kenii, potwierdził 2 maja dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Przełożona wspólnoty w Emaus: zniszczenia po pożarze...

Kościół

Przełożona wspólnoty w Emaus: zniszczenia po pożarze...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...