Reklama

Przed jubileuszem w Krzepczowie

Niedziela łódzka 5/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Michał Ceglarek: - Księże Kanoniku, gdzie leży Krzepczów?

Ks. kan. Antoni Kamiński: - Krzepczów, siedziba dekanatu, w skład którego wchodzą także parafie w Suchcicach, Woli Kamockiej, Karlinie, Szydłowie i Gomulinie, położony jest w odległości ok. 20 km na północny zachód od Piotrkowa Trybunalskiego. Wieś ma kilkusetletnią historię, niegdyś należała do parafii Drużbice.

- Parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika należy do najstarszych w dekanacie krzepczowskim. Czy mógłby Ksiądz Kanonik przedstawić jej dzieje?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Według źródeł kościelnych Krzepczów był wsią szlachecką, gniazdem rodzinnym Krzepczowskich. Parafia w tej miejscowości została erygowana 8 sierpnia 1526 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, przy istniejącym już kościele św. Wojciecha. Był to kościół drewniany, konstrukcji zrębowej i funkcjonował jako filia parafii w Drużbicach. Przetrwał do 1602 r. W latach 1601-02 rodzina Krzepczowskich wystawiła następny, drewniany kościół św. Wojciecha, który posiadał cztery ołtarze. W 1725 r. świątynia ta uległa częściowemu spaleniu. Po odbudowie, dokonanej przez ówczesnego proboszcza ks. Marcina Inczewskiego, przetrwała do 1760 r. Obecny, trzeci w historii tutejszej parafii kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, wybudowano w latach 1720-50. Jest to świątynia murowana w stylu barokowym, gruntownie odnawiana w latach 1822, 1844, 1902 oraz 1960. Konsekrował ją 26 lipca 1903 r. biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki.

- Zabytkowy kościół jest sam w sobie skarbnicą sztuki. Co zasługuje na szczególną uwagę?

- Do zabytków sztuki stanowiących własność parafii należą: pochodzący z kościoła Pijarów w Piotrkowie barokowy ołtarz główny z obrazem św. Weroniki, Ukrzyżowanym Jezusem i figurą Matki Bożej Bolesnej; ołtarz boczny lewy, pochodzący z nieistniejącego już kościoła Franciszkanów w Piotrkowie, z obrazem św. Antoniego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy; ołtarz boczny prawy z 1901 r. z obrazem św. Jadwigi i św. Wojciecha. Zabytkiem jest także obraz św. Anny, ambona z rzeźbą Mojżesza oraz figurka Chrystusa Zmartwychwstałego.

- Na terenie parafii istnieje jeszcze kaplica we wsi Grabica.

- Tak, jest to kaplica Świętych Piotra i Pawła, drewniana, wystawiona w latach 1945-46 na miejscu poprzedniej z XVIII w., zniszczonej przez okupanta niemieckiego w 1941r.

- W dziejach parafii występuje szereg księży proboszczów, którzy opiekowali się kościołem i parafią. Którzy duszpasterze zapisali się szczególnie w pamięci pokoleń?

Reklama

- W świadomości parafian zachowali się przede wszystkim budowniczowie obecnego kościoła: proboszcz ks. Marcin Inczewski, kontynuator prac budowlanych ks. Józef Strzelecki, a także ks. Aleksander Ratyński (założył nowy dach na kościele i wykonał sklepienie z wizerunkami świętych). Wśród księży z minionego stulecia chyba najbardziej jest znany śp. ks. Mikołaj Sawicki (więziony przez hitlerowców, proboszczem był do listopada 1945 r.; mieszkańcy pamiętają jego postawę wobec okupanta; odprawił potajemnie przez cały okres wojny 1095 Mszy św., ochrzcił również potajemnie wiele dzieci).

- Jakie grupy parafialne istniały i nadal działają w parafii?

- Przy kościele parafialnym odnotowano istnienie Bractwa św. Anny (zał. w 1639 r.), Miłosierdzia (1529 r.), Żywego Różańca i III Zakonu św. Franciszka (obecnie już nie funkcjonuje). Ponadto działa prężnie duża grupa ministrantów i lektorów.

- Jak przedstawiała się w ostatnim czasie współpraca Księdza Kanonika z wiernymi pod względem gospodarczym?

- Współpraca jest bardzo owocna. Wierni odpowiadają na każdy apel z mojej strony. Niedawno zostało ukończone malowanie wnętrza kościoła. Wspólnie z parafianami przeprowadziliśmy również renowację organów. Przed nami jeszcze renowacja bocznych ołtarzy.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz świata mediów: niemal 10 tys. uczestników

2025-01-24 16:45

Monika Książek

Na Jubileuszu świata mediów będzie obecnych niemal 10 tys. osób. Liczba ta przekroczyła wszystkie nasze oczekiwania, gdyż spodziewaliśmy się około 6 tys. - poinformował proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Pierwsze wielkie wydarzenie roku jubileuszowego, z udziałem przedstawicieli świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji, odbędzie się 24 i 25 stycznia w Watykanie.

Więcej ...

Bp Jan Sobiło: ludziom trudno modlić się o pojednanie z Rosją

2025-01-24 16:40
Bp Jan Sobiło

Małgorzata Soja

Bp Jan Sobiło

„Jest tak wiele ran i zniszczeń, że trudno modlić się za tych, którzy zabijają nas nocnymi atakami” - wyznał w wypowiedzi dla portalu Credo biskup Jan Sobiło. Mieszkający w Zaporożu biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej odniósł się do zmasowanego nocnego ataku wojsk rosyjskich na obiekty cywilne tego miasta.

Więcej ...

Meksyk: Kościół przygotowuje się na przyjęcie fali deportowanych migrantów

2025-01-24 19:01

Adobe.Stock

Episkopat Meksyku potwierdził swoje zaangażowanie we wspieraniu u siebie migrantów po wprowadzeniu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa stanu wyjątkowego na południowej granicy USA i zaostrzeniu polityki imigracyjnej. W specjalnym oświadczeniu biskupi meksykańscy zapewnili o swojej solidarności, modlitwie i determinacji, "aby nadal służyć migrantom”. Dokument podpisali biskupi: Eugenio Lira Rugarcía, odpowiedzialny za duszpasterstwo migracyjne, i Héctor Mario Pérez Villarreal, sekretarz generalny Meksykańskiej Konferencji Biskupiej (CEM).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wiadomości

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Kościół

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica