Reklama

Bielszczanie pamiętali o rocznicy stanu wojennego

Eucharystia i okolicznościowa wystawa

Niedziela podlaska 5/2006

13 grudnia, w 24. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego ks. prob. Marian Wyszkowski, ks. prefekt Janusz Szymański oraz ks. Andrzej Witerski, kapelan szpitala, odprawili Mszę św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Obchody rocznicowe w bielskim Ratuszu zainagurowała wystawa, zatytułowana „Drogi do wolności. Przez «Solidarność» do Europy”, ukazująca narodziny „Solidarności” i tragiczne karty stanu wojennego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. Wyszkowski nawiązał do tamtego tragicznego dnia, ograniczeń stanu wojennego, które szczególnie uderzały w godność osoby ludzkiej. Kaznodzieja wiele miejsca poświęcił roli „Solidarności”, której nie zniszczył wprowadzony stan wojenny. To dzięki jej hasłom, a przede wszystkim ludziom, którzy choć byli internowani, w narodzie trwał jednoczący duch.
W modlitwie wiernych członkowie „Solidarności” modlili się za swój związek, za poległych, którzy w okresie stanu wojennego oddali swoje życie. Po Mszy św. zebrani przeszli wraz z duchowieństwem do patriotycznej kaplicy Matki Bożej, gdzie pod tablicą ks. Jerzego Popiełuszki złożyli kwiaty i odśpiewali pieśń pt. Boże, coś Polskę.
Po uroczystości w kościele delegacja „Solidarności” przeszła na cmentarz wojenny, gdzie przy XIV stacji Polskiej Drogi Krzyżowej złożyła kwiaty, zapaliła znicze i odmówiła Anioł Pański.

Drogi do niepodległości
Wystawa nawiązywała do dróg do niepodległości. Informowała, że po II wojnie światowej wschodnie granice Polski zostały przesunięte na zachód. Polska wraz z Węgrami, Czechosłowacją, NRD, Rumunią, Bułgarią, Jugosławią i Albanią weszła do bloku sowieckiego. Europą Wschodnią określano nie tylko geograficzną część kontynentu, ale przede wszystkim kraje wcielone w skład Związku Radzieckiego. Przez ponad pół wieku kontrolę nad tymi państwami miał Związek Radziecki.
Polacy nigdy nie zrezygnowali z dążeń do niepodległości. Chłopi bronili prywatnej własności, ziemi, Kościół katolicki nie poddał się politycznej kontroli, a inteligencja nie podporządkowała się wschodniej ideologii.
Kryzysy w PRL-u doprowadziły do drastycznych podwyżek cen, którym w Poznaniu w 1956 r. sprzeciwili się robotnicy. W kolejnych protestach studenci i robotnicy (1968, 1970 i 1976 r.) domagali się przywrócenia wolności słowa, praw obywatelskich. Demonstracje wymierzone przeciw sowieckiej dominacji krwawo tłumiły milicja i wojsko.
Pamięć tamtych tragicznych dni i ofiar, słowa Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa w Warszawie w czasie pielgrzymki w 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” otworzyły narodowi drogę do wolności.
14 sierpnia 1980 r. robotnicy z Stoczni Gdańskiej pod przewodnictwem Lecha Wałęsy rozpoczęli strajk. Proklamowano Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność”, zrzeszający wkrótce 10 mln ludzi. Wydawało się, że po podpisaniu 31 sierpnia pierwszych porozumień z władzami komunistycznymi nastąpi pierwszy powiew wolności.
Władza pozornie akceptując „Solidarność”, przygotowywała się do rozbicia związku. Nocą 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny. Internowano działaczy „Solidarności”. Protestował Zachód, który poprzez radio, telewizję, prasę rozpalał ludzkie serca, solidaryzując się z naszym narodem, także poprzez materialną pomoc.
Zniesienie stanu wojennego w 1983 r. nasiliło represje wobec działaczy opozycyjnych. 19 października 1984 r. został uprowadzony i zamordowany kapelan „Solidarności” ks. Jerzy Popiełuszko.
Obrady okrągłego stołu w 1989 r., wybór niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego przyczyniły się do upadku muru berlińskiego i aksamitnej rewolucji w Pradze.

Pamiątki bielskiej „Solidarności”

Na okolicznościowej wystawie wśród zgromadzonych pamiątek zobaczyć było można m.in.: apel Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim w sprawie fundacji sztandaru bielskiej organizacji NSZZ „Solidarność”: „Apeluję o podjęcie decyzji w dniu 20 lipca 1981 r. w sprawie fundacji sztandaru bielskiej organizacji NSZZ «Solidarność» z dobrowolnych składek swych członków.(…) Sztandar «Solidarności» będzie nas prowadził do celu i pomoże przezwyciężyć trudności napotykane na tej trudnej, ale jakże zaszczytnej drodze. Sztandar, jako symbol jedności, jednoczy ludzi - tak samo myślących, tak samo czujących. Mamy nadzieję, że nie zabraknie żadnego z nas, kto nie przeznaczy na ten cel skromnej kwoty, z której ufundujemy sztandar bielskiej organizacji”.
W zachowanym piśmie NSZZ „Solidarność” z 6 grudnia 1980 r. skierowanym do Białegostoku Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bielsku Podlaskim podała, że wśród 281 zatrudnionych osób jest 147 członków „Solidarności”.
Nad gablotą, w której zgromadzono pieczątki, znaczki, maszynę do pisania, odbitki pism wykonane techniką powielaczową, zamieszczono transparent związku ze słowami TKK NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim. Można też było zobaczyć legitymacje związkowe, archiwalną prasę i portret ks. Jerzego Popiełuszki. Wzrok zwiedzających przyciągały liczne proporczyki. Na jednym z nich wypisane były słowa: „Za wolność, prawo i chleb” oraz daty buntów robotniczych.
Organizatorami wystawy zorganizowanej przez Fundację Centrum „Solidarności” z siedzibą w Gdańsku były: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Odział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Odział Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim. Zgromadzone eksponaty pochodziły ze zbiorów: Fundacji, Muzeum Historycznego, Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Oddziału Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Bielsku Podlaskim oraz od osób prywatnych, a obecnie należących do Kazimierza Leszczyńskiego i nieżyjącego już Wincentego Sołuba.
Kierownictwo Muzeum umożliwiło młodzieży zwiedzanie wystawy wraz z prelekcją, którą prowadził pracownik białostockiego oddziału IPN-u.
W otwarciu wystawy uczestniczyli bielscy solidarnościowcy, w tym Kazimierz Leszczyński, dawny przewodniczący, Jan Koc, Bronisław Klepacki. Przewodniczący związku Krzysztof Linka wyraził przekonanie, że dla przybyłej młodzieży wystawa jest otwartą lekcją historii, natomiast dla tych, którzy tworzyli związek - refleksją i buntem za wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, internowania i wyjazdy naszych elit na Zachód. Swoimi refleksjami nt. stanu wojennego podzielił się Kazimierz Leszczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W terapii będzie mógł wziąć udział każdy

2024-06-27 12:28
Poświęcenia Ośrodka 26 czerwca dokonali Generał Zakonu Braci Mniejszych o. Massimo Fusarelli i pasterz naszej diecezji bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

Poświęcenia Ośrodka 26 czerwca dokonali Generał Zakonu Braci Mniejszych o. Massimo Fusarelli i pasterz naszej diecezji bp Tadeusz Lityński

Przy klasztorze franciszkanów we Wschowie oficjalnie otwarto Franciszkański Ośrodek Reintegracji OIKOS, ukierowany na pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom.

Więcej ...

Fatima: w sanktuarium uczą jak odmawiać różaniec

2024-06-27 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej uruchomiły dwie inicjatywy służące popularyzacji modlitwy różańcowej. Jedną z nich jest ekspozycja w fatimskim muzeum zatytułowana „Rosarium: Radość i Światło, Ból i Chwała ”, na której znalazły się m.in. różańce należące do osób związanych z objawieniami z 1917 r., a także informacje o znanych postaciach odmawiających w swym życiu różaniec. Jedną z nich był św. Jan Paweł II, który przed śmiercią polecił przekazać swój osobisty różaniec portugalskiemu sanktuarium w Fatimie.

Więcej ...

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

2024-06-28 10:36

Episkopat News

Belgijski sąd cywilny ukarał grzywną dwóch biskupów katolickich z powodu odmówienia przez nich kobiecie udziału w programie formacji do diakonatu. Kobieta, Veer Dusauchoit, poprosiła archidiecezję Mechelen-Bruksela o zarejestrowanie się na szkolenie na diakona w czerwcu 2023 r. i ponownie w październiku 2023 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...