Reklama

Tożsamość fotografią pisana

2019-09-24 12:00

AKW

Fotografowie przywołują w zbiorowej pamięci wielkie wydarzenia i ludzi, którzy je tworzyli. Jednym z wnikliwych fotografów-dokumentalistów jest częstochowianin Marcin Szpądrowski, który przygotował retrospektywną wystawę swoich prac zatytułowaną „Tożsamość fotografią pisana”. Jej otwarcie odbędzie się 1 października w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze o godz. 17.00. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe – autor dokumentował swoim obiektywem wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze, był tu obecny w dniu śmierci Papieża, w tragicznym dniu katastrofy smoleńskiej i w jej kolejne rocznice. Fotografował 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu, 100-lecie niepodległości Polski i liczne pielgrzymki. W jego kadrze zostali uwiecznieni: 100-letni paulin o. Jerzy Tomziński – dwukrotny generał Zakonu Paulinów, a także Wanda Półtawska, Arturo Mari i wielcy artyści, wśród nich Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Piotr Paleczny, Bobby McFerrin, Leszek Mądzik.

Oprócz zdjęć jasnogórskich na wystawie prezentowane są zdjęcia wykonane w Warszawie, Oświęcimiu, Krakowie, Brzegach, Wadowicach i Częstochowie, w chwilach, które – jak pisze autor we wstępie do albumu – połączyły Polaków i skłoniły ich do refleksji nad swoim życiem i tożsamością.

W historię fotograficznych dokonań Marcina Szpądrowskiego wplata się jego osobista historia związana z rodzinną przeszłością i osobą Dziadka ppłk. Kazimierza Szpądrowskiego – legionisty, bohatera wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 r., więźnia Starobielska. Za pracę poświęconą pamięci dziadka Kazimierza, odznaczonego pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Marcin Szpądrowski zdobył Pióro Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, tj. główną nagrodę w konkursie „Katyń – Pamiętamy. Małopolska” w 2010 r.

Reklama

Marcin Szpądrowski jest Prezesem Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu i organizatorem cieszących się od wielu lat popularnością konkursów „Fotomaraton” i „Fotosprint”. W swoim dorobku ma szereg publikacji w prasie, periodykach i albumach, liczne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz nagrody w konkursach fotograficznych w kraju i za granicą.

Wystawę w Sali Rycerskiej można będzie oglądać od 1 do 13 października br. Od 15 do 30 października 2019 r. będzie ona prezentowana w Bibliotece Miejskiej w Wadowicach, a od 4 do 19 listopada 2019 r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: abp Wacław Depo metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze, Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego oraz Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Organizatorem wystawy i koncertu oraz wydawcą towarzyszącego jej 80-stronnicowego katalogu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Gaude Mater” z Częstochowy. Redakcja „Niedzieli” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. O randze projektu świadczy fakt, że uzyskał dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Tagi:
Jasna Góra wystawa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Generał Salezjanów w Łodzi

Generał Salezjanów w Łodzi

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem