Reklama

Niedziela Częstochowska

Tożsamość fotografią pisana

Fotografowie przywołują w zbiorowej pamięci wielkie wydarzenia i ludzi, którzy je tworzyli. Jednym z wnikliwych fotografów-dokumentalistów jest częstochowianin Marcin Szpądrowski, który przygotował retrospektywną wystawę swoich prac zatytułowaną „Tożsamość fotografią pisana”. Jej otwarcie odbędzie się 1 października w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze o godz. 17.00. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe – autor dokumentował swoim obiektywem wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze, był tu obecny w dniu śmierci Papieża, w tragicznym dniu katastrofy smoleńskiej i w jej kolejne rocznice. Fotografował 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu, 100-lecie niepodległości Polski i liczne pielgrzymki. W jego kadrze zostali uwiecznieni: 100-letni paulin o. Jerzy Tomziński – dwukrotny generał Zakonu Paulinów, a także Wanda Półtawska, Arturo Mari i wielcy artyści, wśród nich Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Piotr Paleczny, Bobby McFerrin, Leszek Mądzik.

Oprócz zdjęć jasnogórskich na wystawie prezentowane są zdjęcia wykonane w Warszawie, Oświęcimiu, Krakowie, Brzegach, Wadowicach i Częstochowie, w chwilach, które – jak pisze autor we wstępie do albumu – połączyły Polaków i skłoniły ich do refleksji nad swoim życiem i tożsamością.

W historię fotograficznych dokonań Marcina Szpądrowskiego wplata się jego osobista historia związana z rodzinną przeszłością i osobą Dziadka ppłk. Kazimierza Szpądrowskiego – legionisty, bohatera wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 r., więźnia Starobielska. Za pracę poświęconą pamięci dziadka Kazimierza, odznaczonego pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Marcin Szpądrowski zdobył Pióro Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, tj. główną nagrodę w konkursie „Katyń – Pamiętamy. Małopolska” w 2010 r.

Reklama

Marcin Szpądrowski jest Prezesem Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu i organizatorem cieszących się od wielu lat popularnością konkursów „Fotomaraton” i „Fotosprint”. W swoim dorobku ma szereg publikacji w prasie, periodykach i albumach, liczne wystawy indywidualne i zbiorowe oraz nagrody w konkursach fotograficznych w kraju i za granicą.

Wystawę w Sali Rycerskiej można będzie oglądać od 1 do 13 października br. Od 15 do 30 października 2019 r. będzie ona prezentowana w Bibliotece Miejskiej w Wadowicach, a od 4 do 19 listopada 2019 r. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: abp Wacław Depo metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze, Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego oraz Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Reklama

Organizatorem wystawy i koncertu oraz wydawcą towarzyszącego jej 80-stronnicowego katalogu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Gaude Mater” z Częstochowy. Redakcja „Niedzieli” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. O randze projektu świadczy fakt, że uzyskał dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

2019-09-24 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nocne kołatanie u Matki Najświętszej

2020-05-29 13:50

Twitter Jasna Góra

– Przystępujemy do tronu Matki, aby otrzymać łaskę w stosownej chwili. Kołatamy nie o termin, ale o dar. Kiedy przyjdzie? Niech się wypełnia wola Boga – powiedział abp Wacław Depo w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 28 maja, w 39. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego. Tego dnia metropolita częstochowski zainaugurował inicjatywę „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

Więcej ...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

2020-05-23 18:19

Facebook.com

Jolanta Lange wcześnie nazywała się Jolanta Gontarczyk i jako tajny współpracownik komunistycznego wywiadu TW Panna inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. Jej fundacja nadal otrzymuje gigantyczne pieniądze z warszawskiego ratusza

Więcej ...

Zamiast magazynu sala teatralna. Odnowiono dolny kościół Wszystkich Świętych

2020-05-29 14:32

Magdalena Wojtak

Podziemia zabytkowego kościoła Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim zostały zrewitalizowane. To świątynia, na terenie której schronienie znalazło wielu Żydów podczas II wojny światowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Wieluń/ 60 osób mogło zarazić się koronawirusem w...

Zdrowie

Wieluń/ 60 osób mogło zarazić się koronawirusem w...

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw