Reklama

Wiadomości

Kolejna awaria w Czajce

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Najdroższa w Europie oczyszczalnia ścieków Czajka, jest również jedną z najbardziej awaryjnych inwestycji

Osady pościekowe z oczyszczalni ścieków Czajka zamiast do nowoczesnej spalarni są wywożone m. in. na Mazury i do podwarszawskiej Zielonki.

Informację o awarii spalarni przekazała rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Co najciekawsze, spalarnia nie działa przynajmniej od grudnia 2018 r. i nikt wcześniej nie poinformował o tym opinii publicznej. W wyniku awarii 380 ton osadów dziennie jest wywożonych poza Warszawę, a mieszkańcy płacą za tą usługę 1,7 mln złotych miesięcznie.

GIOŚ złożył w tej sprawie zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a prokuratura wszczęła śledztwo. Instalacja, która kosztowała 447 mln zł, od momentu uruchomienia w 2012 roku borykała się z usterkami. - Przez te wszystkie lata dochodziło do wielu awarii, był nawet pożar. Z naszej analizy wynika, że przez połowę czasu od 2012 r. spalarnia nie pracowała - mówi Agnieszka Borowska, rzecznik prasowy GIOŚ.

Reklama

Oczyszczalnia Czajka jest jedną z największych inwestycji miejskich ostatnich lat. Chwalono się tym, że jest to największa i najnowocześniejsza oczyszczalnia w Europie. Całość pochłonęła aż 3,7 mld złotych, czyli prawie tyle co pierwszy etap budowy II linii Metra. Pod koniec wakacji popsuł się kolektor doprowadzający ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy, a teraz mieszkańcy dowiedzieli się o awarii, która była ukrywana przez prawie rok czasu. - Pytamy prezydenta, gdzie te wynajęte firmy wyrzucają odpady z oczyszczalni. To nie jest atak. To jest apel, żebyśmy zajęli się na poważnie Warszawą, bo mamy wrażenie, że to jest jakaś zabawa, a nie prawdziwe życie odpowiedzialnego polityka, który zajmuje się miastem - mówił Cezary Jurkiewicz, przewodniczący warszawskiego klubu radnych PiS.

Według wstępnych ustaleń odpady są wywożone do gmin Gnojno i Piekoszów (świętokrzyskie), Jeziora Wielkiego (kujawsko-pomorskie), Mnichowa (lubelskie), Pniew w Wielkopolsce a także do podwarszawskiej Zielonki.

2019-09-24 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Misyjny Synod Dzieci ruszają przygotowania

2020-07-08 13:21

lagom/Fotolia.com

Wkrótce rozpoczną się przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci, który odbędzie się we wrześniu 2022 r. w Warszawie. Organizatorem pierwszego tego typu wydarzenia w naszym kraju są Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Program przewiduje debaty dzieci na temat zaangażowania misyjnego oraz sposobów zachęcania rówieśników do wpierania dzieła ewangelizacji poprzez modlitwę, ofiarę i zaangażowanie materialne.

Więcej ...

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata głoszącego poglądy zgodne z Dekalogiem i Ewangelią

2020-07-07 07:46

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Katolik powinien głosować na kandydata, który hierarchię wyznawanych wartości opiera na Dekalogu i Ewangelii - mówi rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. bp Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

Więcej ...

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł, najodpowiedniejszy moment to czas po ogłoszeniu wyników przez PKW

2020-07-12 22:04

PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie to dobry pomysł, dziękuję; najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadając na zaproszenie go przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkanie w niedzielę na godz. 23.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...