Trybunał Konstytucyjny uznał, że pod pewnymi warunkami nie podlega karze „kto ułatwia realizację zamiaru samobójstwa, podjętego samodzielnie i w sposób wolny, pacjenta utrzymywanego przy życiu przez leczenie podtrzymujące życie i cierpiącego z powodu nieodwracalnej choroby, będącej źródłem cierpienia fizycznego i psychicznego, które uważa on za nie do zniesienia, ale będąc w pełni zdolnym do podejmowania decyzji wolnych i świadomych”. Orzekł ponadto, że niezbędna jest inicjatywa ustawodawcza, by rozwiązać tę kwestię. Stwierdzono zarazem, że należy „uniknąć ryzyka nadużyć wobec osób szczególnie bezbronnych”.
Biskupi włoscy w oświadczeniu wydanym wczoraj wieczorem wyrazili konsternację i dystans wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Największy ich niepokój budzi wynikająca z tego orzeczenia „ukryta presja kulturowa wywierana na osoby cierpiące, jakoby prośba o położenie kresu ich życiu jest wyborem godności”.
W komunikacie podkreślono, że Kościół pragnie wyrazić swoją solidarność i wspierać wszystkich chorych. Oczekuje, że parlament uzna te wartości w maksymalnym możliwym stopniu, chroniąc również wolność sumienia pracowników służby zdrowia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu