Reklama

Włodzimierz Rędzioch

Minister Woś rozmawia z kard. Sandrim o pomocy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie

2019-09-27 10:12

Włodzimierz Rędzioch

W środę, 25 września w siedzibie Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przy ulicy Conciliazione min. Michał Woś spotkał się z prefektem Kongregacji, argentyńskim kardynałem Leonardo Sandrim. Ta dykasteria watykańska zajmuje się sprawami katolickich Kościołów wschodnich oraz ich wiernymi. Kard. Sandri stoi na jej czele od 2007 r., wcześniej był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II – przez wiele lat pełnił funkcję nuncjusza a później asesora do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu. To on podał zgromadzonym na placu św. Piotra wiernym wiadomość o śmierci Jana Pawła II.

Poprosiłem ministra Wosia o wypowiedź w sprawie jego watykańskiej wizyty: „Dzisiejsze konsultacje i rozmowy z kard. Leonardo Sandrim to wynik memorandum o współpracy podpisanego między Polską a USAID, największą amerykańską organizacją pomocową, w sprawie wsparcia chrześcijan na Bliskim Wschodzie i projektów polskich, które uzyskały finansowanie Stanów Zjednoczonych. Po mojej wizycie w Waszyngtonie zostały uzgodnione wszystkie szczegóły i ruszy projekt pilotarzowy. Dla polskich organizacji ONG będzie dostępnych blisko pół miliarda złotych na pomoc i wsparcie prześladowanych mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, głównie w Iraku. Stąd moja wizyta u prefekta Kongregacji dla Kościołow Wschodnich. Chodzi nam o włączenie w nasze działania kanałów kościelnych. Z naszego doświadczenia wiemy, że współpraca z Kościołami przynosi dobre wyniki, ponieważ Kościoły mają najlepsze rozeznanie w terenie a środki, z których korzystają są maksymalnie wykorzystywane i nic się nie marnuje. Dlatego zależy nam na zacisnieniu współpracy między organizacjami ONG a Kościołami wschodu i to jest główny temat rozmowy z kard. Sandrim”.

Minister Woś wyjaśnił również, jaki są formy pomocy dla chrześcijan: „Są to różnorodne formy wsparcia i pomocy humanitarnej. Tam, gdzie ludzie nie mają dachu nad głową ani środków do życia ani leków pomoc humanitarna jest priorytetem. Ale przechodzimy już w następną fazę wsparcia rozwojowego w tych regionach, gdzie zaczęła się odbudowa – chodzi o szkolenia, rozwój przedsiębiorczości, pomoc w założeniu małych firm”.

Reklama

Ministrowi Wosiowi podczas wizyty u kard. Sandriego towarzyszył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.

Tagi:
spotkanie Watykan pomoc

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem