Reklama

Watykan

Minister Woś rozmawia z kard. Sandrim o pomocy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Włodzimierz Rędzioch

W środę, 25 września w siedzibie Kongregacji dla Kościołów Wschodnich przy ulicy Conciliazione min. Michał Woś spotkał się z prefektem Kongregacji, argentyńskim kardynałem Leonardo Sandrim. Ta dykasteria watykańska zajmuje się sprawami katolickich Kościołów wschodnich oraz ich wiernymi. Kard. Sandri stoi na jej czele od 2007 r., wcześniej był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II – przez wiele lat pełnił funkcję nuncjusza a później asesora do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu. To on podał zgromadzonym na placu św. Piotra wiernym wiadomość o śmierci Jana Pawła II.

Poprosiłem ministra Wosia o wypowiedź w sprawie jego watykańskiej wizyty: „Dzisiejsze konsultacje i rozmowy z kard. Leonardo Sandrim to wynik memorandum o współpracy podpisanego między Polską a USAID, największą amerykańską organizacją pomocową, w sprawie wsparcia chrześcijan na Bliskim Wschodzie i projektów polskich, które uzyskały finansowanie Stanów Zjednoczonych. Po mojej wizycie w Waszyngtonie zostały uzgodnione wszystkie szczegóły i ruszy projekt pilotarzowy. Dla polskich organizacji ONG będzie dostępnych blisko pół miliarda złotych na pomoc i wsparcie prześladowanych mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie, głównie w Iraku. Stąd moja wizyta u prefekta Kongregacji dla Kościołow Wschodnich. Chodzi nam o włączenie w nasze działania kanałów kościelnych. Z naszego doświadczenia wiemy, że współpraca z Kościołami przynosi dobre wyniki, ponieważ Kościoły mają najlepsze rozeznanie w terenie a środki, z których korzystają są maksymalnie wykorzystywane i nic się nie marnuje. Dlatego zależy nam na zacisnieniu współpracy między organizacjami ONG a Kościołami wschodu i to jest główny temat rozmowy z kard. Sandrim”.

Minister Woś wyjaśnił również, jaki są formy pomocy dla chrześcijan: „Są to różnorodne formy wsparcia i pomocy humanitarnej. Tam, gdzie ludzie nie mają dachu nad głową ani środków do życia ani leków pomoc humanitarna jest priorytetem. Ale przechodzimy już w następną fazę wsparcia rozwojowego w tych regionach, gdzie zaczęła się odbudowa – chodzi o szkolenia, rozwój przedsiębiorczości, pomoc w założeniu małych firm”.

Reklama

Ministrowi Wosiowi podczas wizyty u kard. Sandriego towarzyszył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.

2019-09-27 10:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zollner: kryzys taki jak pandemia sprzyja nadużyciom

2020-05-28 20:56

Vatican News

W sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia koronawirusa, wzrasta liczba nadużyć względem dzieci i młodzieży – ostrzega ks. prof. Hans Zollner SJ z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Podkreśla on, że w ostatnich tygodniach radykalnie wzrosło zapotrzebowanie na pedopornografię, a nieletni są coraz bardziej bezbronni.

Więcej ...

Kl. Tomasz Dragańczuk: Spotkałem w swoim życiu księży, którzy byli dla mnie przykładem

2020-05-28 12:46

Kamil Krasowski

Kl. Tomasz Dragańczuk

- Często powtarzam, że jestem przykładem na to, że Pan Bóg mówi do nas przez drugiego człowieka – mówi Tomasz Dragańczuk, kleryk IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu i na łamach Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej dzieli się świadectwem swojego powołania.

Więcej ...

Ostrowiec Świętokrzyski: rozpoczęto kosztowny remont zabytkowej kolegiaty

2020-05-29 09:06

Andrzej Łada i archiwum Kurii Sandomierskiej

Rozpoczęty został kosztowny remont zabytkowej kolegiaty pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. W pierwszym etapie remontu ekipy budowlane zajęły się wieżą, która stwarzała największe zagrożenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw