Reklama

Europa

Włosi zaniedbali ochronę życia, sąd zalegalizował eutanazję

Decyzją Sądu Najwyższego Włochy zalegalizowały wczoraj eutanazję. Formalnie rzecz biorąc sędziowie ustalili jedynie warunki, w których pomoc przy popełnieniu samobójstwa nie będzie karalna. W ten sposób jednak Włochy stały się czwartym krajem Unii Europejskiej, w którym lekarz będzie mógł uśmiercić pacjenta, jeśli ten wyrazi taką wolę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włoscy biskupi wyrazili zdumienie i zaniepokojenie decyzją Sądu Najwyższego. Powołując się na nauczanie Papieża Franciszka, przypomnieli, że medycyna nie może pomagać w zadawaniu śmierci. Zaapelowali ponadto o uszanowanie wolności sumienia pracowników służby zdrowia.

Jak twierdzi natomiast prof. Alberto Gambino przewodniczący Stowarzyszenia Nauka i Życie, odpowiedzialność za wczorajsze orzeczenie leży nie tyle po stronie sądu, lecz społeczeństwa, które zlekceważyło sprawę ochrony życia i nie wymogło na parlamencie wprowadzenia jasnych reguł zapobiegających przed eutanazją.

“ Orzeczenie bynajmniej nie jest zaskoczeniem, ponieważ już 10 miesięcy temu Sąd zapowiedział, że zostanie ogłoszone orzeczenie o tej właśnie treści. Sędziowie dali jednak parlamentowi ten czas, by sam przyjął odpowiednie regulacje i by nie trzeba było ogłaszać tego rozporządzenia – przypomniał prof. Gambino. - Parlament niestety nie odpowiedział na to wezwanie. Rodzi się zatem pytanie, czym zajmują się parlamentarzyści, na ile leżą im na sercu sprawy o wielkim znaczeniu społecznym. Zajmują się wieloma kwestiami gospodarczymi i jest to zrozumiałe. Niekiedy jednak ważniejsze są kwestie o charakterze antropologicznym, takie właśnie jak koniec życia, eutanazja, cierpienie. ”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-09-27 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym opustoszał po wejściu w życie surowego dekretu o walce z koronawirusem

Opuszczone ulice Rzymu

Z23/PAP/EPA

Opuszczone ulice Rzymu

Rzym, odwiedzany do niedawna przez tysiące turystów, gdzie na ulicach korki są niemal przez cały czas, całkowicie opustoszał w pierwszym dniu obowiązywania we Włoszech kolejnego rządowego dekretu o zaostrzeniu walki z koronawirusem.

Więcej ...

Wielki Piątek w Jerozolimie: relikwiarz Krzyża na Golgocie

2025-04-18 15:45

Vatican Media/o. Jerzy Kraj OFM

Wielkopiątkowej liturgii w Jerozolimie, odprawionej w porannych godzinach w bazylice Kalwarii i Bożego Grobu, przewodniczył łacińskiego patriarchy kard. Pierbattista Pizzaballa. Uczestniczyli w niej hierarchowie i wierni lokalnego Kościoła oraz pielgrzymi z różnych stron świata. Celebracja Męki Pańskiej na Kalwarii pokreśliła najistotniejszą charakterystykę jerozolimskiej liturgii, która oprócz sakramentalnego „dzisiaj” włącza w swoją modlitwę wskazanie geograficznego „tutaj”.

Więcej ...

Pożegnanie z „check and balance”?

2025-04-19 10:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Ostatnie lata w polskiej polityce to eksplozja zamiany pojęć. Weźmy choćby tzw. populizm. Zgodnie z definicją (z łac. populus „lud”) jest to zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Święcenie pokarmów

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święcenie pokarmów

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...